TCG AKIN ile Keşfe Hazırlık !

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

75 yıldır kayıp olan denizaltıyı TCG AKIN ve “Mavi Tutku” ekibi buldu

TRT Haber’in “Mavi Tutku” programı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ortak çalışması ile 75 yıl önce Türk karasularında batırılan Alman denizaltısının batığına ulaşıldı.

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’nda Ruslarla savaşmak için 6 denizaltısını Karadeniz’e göndermek istedi. Türkiye, savaşta tarafsızdı. Bu nedenle boğazları kullanamadılar.

Çılgınca bir plan yapıldı, gemiler parçalara ayrıldı. Parçaları 7 bin kilometre karadan taşıyarak 4 ayda Romanya’ya ulaştırdılar. Burada parçalar birleştirildi, gemiler Köstence Limanı’ndan denize indirildi.

6 gemi 1942-44 yılları arasında Ruslarla devam eden savaşta kullanıldı. 3 tanesi Ruslar tarafından batırıldı. Diğer üçü ise Karadeniz’de mahsur kaldı. Mürettebat, gemileri Türk karasularına yakın noktalarda batırdı ve karaya çıktı.

TRT Haber’in “Mavi Tutku” programı, denizaltının izini sürdü

O denizaltılardan biri U-20 idi. TRT Haber’in “Mavi Tutku” program ekibi tarafından Sakarya’nın Karasu açıklarında yaklaşık 10 yıl önce görüntülenmişti.

İkinci hedef, Ağva açıklarında aranan U-23 denizaltısıydı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve TRT ekibinin ortak projesiyle, 4 yıllık çalışma sonunda ona da ulaşıldı.

Mavi Tutku Programı Yönetmeni Hakan Aslan, kamu yayıncılığı gereği tarihteki aydınlanmamış sayfaları gün yüzüne çıkarttıkları için gurur duyduklarını söyleyerek, “Hem kurumum adına hem ekibimiz adına bunu söyleyebilirim. Tarihe bir not düşüyorsunuz ve kıyılarımızdaki tarih, gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bu çok gurur verici bir durum.” dedi.

Tarihi keşif, 1 yıl önce filoya katılan yerli arama gemisi TCG Akın için de önemli.

TCG Akın Komutanı Deniz Yarbay Cenk İlgün, “Bugün Alman U23 denizaltısı batığının keşfini gerçekleştirdik. Böylelikle derinlerdeki karanlık bir sayfayı gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşadık. TCG akın komutanlığı mavi vatanda daima Türk milletinin hizmetindedir.” diye konuştu.

75 yıllık sır gün yüzüne çıktı

Yıllardır bu batıkları araştıran su altı araştırmacısı Selçuk Kolay, 75 yıl önce U-23′ü batıran, 96 yaşındaki Alman komutanı arayarak haberi verdi.

Senelerdir denizaltının bulunması için çalıştıklarını ve denialtının bulunmasıyla çok duygulandığını ifade eden Koray, “Her bulunan batık bizi o anki tarihe götürüyor. Bu heyecan verici bir şey.” dedi.

U-23′ün hikayesi, mürettebat ve görgü tanıklarının ifadeleriyle yakında, TRT Haber’de izleyici ile buluşacak.

Haber: Tayfun Öçal
Kamera: Musa Toprak – Burak Aykın
Kaynak: TRT Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 566 kere görüntülenmiştir