Akdeniz’in sualtındaki Hürrem’ini koruyalım

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dünyanın en eski canlılarından olan ve buzul çağlarından sonra bile hayatta kalmayı başaran deniz kaplumbağaları tüm dünyada koruma altındı. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından ‘Nesli Tehlike Altında Tür’ olarak korunan yeşil deniz kaplumbağalarından biri Kemer’in Üç Adalar bölgesinde deniz tutkunlarını karşılıyor. Kimi zaman sualtına inen dalgıçların deniz çayırlarında beslenirken bulduğu kimi zaman da mavi tura çıkan teknelerin arasından çıkan yeşil deniz kaplumbağasına ‘Hürrem’ adı verildi. Küresel iklim değişikliği ve insansal etkilerle yaşam alanları hızla daraldığı için varlığını güçlükle sürdüren ‘Hürrem’ profesyonel dalgıç Adnan Büyük tarafından görüntülendi.

En seveceni Hürrem

Besin kaynağı olan deniz çayırları yakınındaki yosunları yerken görülen Hürrem’in fotoğraflarını çeken Büyük, “ Tekirova’nın engin maviliği tüm olumsuzluklara rağmen muhteşem deniz canlılarını barındırıyor. Dünyanın her yerinden gelen dalış tutkunları en çok ‘kaplumbağa noktası’ adlı yere inmek istiyor. 2-3 tane deniz kaplumbağası için en sevecen olanı Hürrem. Deniz çayırlarını yerken yaklaşmanıza izin veriyor. Arka sağ ayağının bir kısmı yok ama çok iyi yüzebiliyor. Derin Dalış Merkezi’den Uğur Ergen ile gördüğümüz her anı kaydetmeyi seviyoruz. Onu suyun altında izlemek inanılmaz bir duygu. İnsanlardan kaçmadığı için bir gün kötü niyetlilerin kurbanı olmasından korkuyoruz ve bu bölgenin koruma altına alınmasını istiyoruz” dedi.

“Çocuklar sadece resimlerde görmemeli”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Halit Filiz ise, “Deniz kaplumbağası ile karşılaşmak için Güneybatı Ege ve Akdeniz sahillerine gitmemiz gerek. Hürrem gibi deniz kaplumbağaları ot yeme (herbivor) özelliği olan tek kaplumbağamız. Yeşil Deniz Kaplumbağası, Yeşil Kaplumbağa ya da Çorba Kaplumbağası olarak bilinen Hürrem, dünyayı dolaşsalar bile yumurtlamak için kumsallara ihtiyaç duyar. Milyonlarca yıllık alışkanlık ve ezberleri vardır. Balıkçılık yöntemleri bile bu hayvana zarar verebiliyor. Gelecek kuşakların ve çocukların bu canlıyı sadece resimlerde görmemesi için korumalıyız” dedi.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 380 kere görüntülenmiştir