BAŞKA BİR PERSPEKTİFTEN DALIŞ

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

Hayat basit soru ve cevaplardan oluşur. Çoğu zaman karmaşık görünse de önemli olan basit soruları sorarak aslında bildiğimiz yanıtlara ulaşıp kendimize yol haritası çizmek ve bu yolda ilerlemektir. Bizi zorlayan, değiştirmeye çalıştıklarımız ve kabullenmemiz gerekenlerdir.

Böyle basit bir tanımlama sonrasında “tüplü dalış” neden yapıyoruz? Ne tür bir aktivitedir ?sorularını aynı çerçevede değerlendirelim.

Tüplü dalış ne tür bir aktivitedir? Kimileri sportif bir aktivite, kimileri rekreasyonel bir aktivite olarak değerlendiriyor. Tek başına ele alındığında “Tüplü dalış” , sportif bir aktivite değildir. Sportif bir aktivite olması için bir müsabakaya, hedefe odaklı olması gerekir. Bu bakış açısı ile sadece rekreasyonel turizm odaklı aktivitedir.Tüplü dalış her ikisini de içeren bir aktivitedir.

Dalış öncesinde kondisyonunuzu korumalı, sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Spor yapmalı, fit ve sağlıklı olmalısınız ki dalışlarınız daha konforlu ve güvenli olsun, olası riskleri minimize edebilesiniz. Bu yönüyle sportif bir aktivitedir. Hayatınızı ve bedeninizi düzene koyar.

Dalış, yeni bölgeler keşfetmeye zorlar. Sualtı dünyasını tanımak, her bölgenin canlı popülasyonu ile tanışmak, onaları yaşamak istersiniz. Batıklar sizi tarihin tozlu sayfalarına gizemli bir yolculuğa çıkarır. Geçmişin izlerinde adeta o günleri yaşarsınız. Bu yönüyle dalış kesinlikle rekreasyonel ve öğretici bir aktivitedir.
Ancak bu tanımlamalar benim için hala eksik kalıyor. Neden… ?

Dalış bir terapidir, tedavidir, arınmadır, kendi dünyanıza yolculuktur. Günümüzde yoğun iş temposu, stres, büyük şehir kaosları, ve buna benzer bir sürü sebeple farkında olarak ya da olmayarak ruhen ve zihnen hırpalanıyoruz. Ve bir çoğumuz hasta tanımlaması ile ilaçlara mecbur kalıyoruz. İşte burada devreye “ dalış” giriyor.Yani “tüplü dalış” zihninizi, ruhunuzu besleyen, tedavi edici bir aktivitedir.

Dalış aynı zamanda sanatsal bir aktivitedir. Sualtı fotoğrafçılığı yaratıcılığınızı, kendi gözünüzden sualtı dünyasını tanıtma olanağını sağlar.

Soruları sordum, cevapları verdim. Başka bir şey söylemeye gerek var mı?
Daha ne duruyorsunuz,bekliyoruz mavi sulara , sualtını yaşamaya …

Maviden sevgiler…


PADI Dive Master
Hilal IRMAK

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +2 (from 2 votes)
BAŞKA BİR PERSPEKTİFTEN DALIŞ, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 385 kere görüntülenmiştir