Mustafa Aydemir’siz Mustafa Ertuğrul olur mu?

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Mustafa Aydemir. Antalyalı yedi göbek sülale’den Antalya’nın doğuşu ve ayağa kalkışında şehirde söz sahibi olmuş bir ailenin ferdi. Yani Antalya sevgisi ve sevdası onda bir başka derin hazine. Hazineler ya yerin altında olur, ya denizin dibinde. Onu da bizler bu şehrin bir hazinesi olarak görüyoruz çünkü tarihimize bilimsel ve akademisyen bakışla ışık tutuyor, önümüzü aydınlatıyor, bilinmeyenleri ortaya çıkartıyor. Mustafa Aydemir Derinlerden Antalya tarihini bulup çıkaran Akademisyen, araştırmacı-yazar ve örnek insan.

Mustafa Ertuğrul’u hayatını kaleme aldığı kitap ‘Ben Bir Türk Zabitiyim’ belgesel eseri tam 9 yıllık bir araştırma sonucunda ortaya çıkartan dahi insan. Araştırmış, bulmuş buluşturmuş, orijinal fotoğraf görüntü ve belgelerin tümü kendisinde. Kitabını da çıkarttı sonradan. Kitabı zaten okuyan bu şehirde yaşıyor olmanın şanslıları arasında kendini görecektir. Mustafa Ertuğrul’un ne kadar değerli bir insan ve asker olduğunu Milli Kurtuluş Mücadelesinde Antalya’yı nasıl savunduğunu ve koruduğunu bu eserden öğrenmekteyiz. Ben bu eserden öğrendim, gördüm okudum gazetemde de sayfa sayfa yer verdim. Yeter mi? Elbette yetmez. Mustafa Ertuğrul konusu Antalya da Milli Eğitim’in Müfredatına bile girmeli. Ancak ne hikmetse daha hiç kimse denizin yüzlerce metre altında yatan tarihin ne olup ne olmadığını bilmezken, Araştırmacı-yazar akademisyen Mustafa Aydemir korkusuzca tüm işini gücünü bırakıp, hatta bu uğurda bir çok maddi manevi kayıplarda yaşayarak Antalya’nın bu değerini ortaya çıkartmıştır.

Mustafa Ertuğrul’u Denizin Dibinden Çıkartıp Antalya’nın Kurtuluş Mücadelesinde şehrimizin kurtuluşunun altına imza atanın kim ve kimler olduğunu bulup çıkartan belgesel eserin sahibi Mustafa Aydemir bu eseri ve şahsiyeti ortaya çıkartmamış olsaydı kimin haberi olacaktır Mustafa Ertuğruldan ?

Ancak ne hikmettir ki daha önce de yazdığım gibi Mustafa Aydemir önceki gün Erdal İnönü Parkında yapılan anma ve anıt açılışında ne adı anıldı, ne kendisinden, ne de Ben Bir Türk Zabitiyim eserinden tek bir satır söz edildi. Edemediler çünkü Mustafa Ertuğrul ile ilgili tüm doküman, araştırmaya dahi tüm bilgilerin tüm birikimleri Belgeseli yazan, anlatan Mustafa Aydemirdedir. Ne hikmettir ki Muratpaşa Belediyesi dahi başkan yardımcıları dahi Belediye’nin bu belgesel kitaptan 3 bin tane alıp okumuş olmalarına rağmen hiç birisi çıkıp da

-Yahu biz bu kitabı okuduk. Belgeseli biliyoruz. İyi güzel de kardeşim sizin anlattıklarınızın hepsinin yazıldığı Ben Bir Türk Zabitiyim belgesel kitabının ESAS SAHİBİ NEREDE diye neden sormamışlardır ? Muratpaşa Belediyesi bu işin bu kadar içindeyken Nasıl olur da Mustafa Aydemir’in unutulmasına sessiz kalabildi? Konuşmacılar yaptıkları açıklama ve konuşmalarda Mustafa Aydemir’den neden söz etmeye çekinmişlerdir, korkuları mı vardı ? Neden korktular, çekindiler?

Mustafa Aydemir’in aslında bir beklentisi yok. İşin özü Ahde Vefa denilen bir hissiyat vardır. Etik olarak uygulanması ve yapılması mümkün davranışlar vardır. Muratpaşa Belediyesi de bu organizasyonda Ahde Vefa duygusunu unutmuştur, Mustafa Aydemir’i hatırlanması gerektiği konusunda oralı olmamıştır. Bu organizasyonu yapanların gerçekten bu işin sahibi olup olmadıkları konusunda Muratpaşa Belediyesi suskun kalmıştır. Mustafa Ertuğrul’u anıyoruz ayağına iş başka yerlere taşınmıştır. Evet Mustafa Ertuğrul hepimizin, Türk Ordusunun şanlı şerefli milli mücadele tarihimize ortak olan tüm duygularındır. Ancak arkadaş bir vefa örneği, bir ahde vefa, bir saygı unsuru olarak Mustafa Ertuğrul’un kim olup olmadığını bulup çıkartan insana da biraz saygı gösterilmesi iki kelam da adından söz edilmiş olması doğru olmaz mıydı?

Bunlar küçük şeyler. Küçük şeyleri dert ve sorun etmemek gerekiyor. Eğer konu Antalya ise daha büyük düşünmek ve hareket etmek gerekiyor. İşte bu yüzden Araştırmacı-Yazar Akademisyen Mustafa Aydemir çok yakın zamanda daha büyük eser ve belgelerle ortaya çıktığında bakalım bu kez yazılacak ve kitaplara konu edilecek gerçekleri birileri kendine nasıl mal etmeye çalışacak hep birlikte göreceğiz. Mustafa Aydemir hocamızın yaptığı tüm araştırmalar Korsan Basımlar ile çoğaltılmaktadır. Artık bu korsan hainlerle mücadele ve uğraş ayrı bir zaman isteyen durum. Mustafa Aydemir’in yeni eserleri, Antalya’nın yeni en büyük değerlerinin neler olduğunu anlatacağı, yazacağı yeni kitap ve belgeseller heyecanla beklenmektedir. Haa unutmadan Dev Çalışmaların arasında sadece küçük bir damla diyeceğimiz TÜRKİYE’nin ÇINARLARI’nın kitabı da çıktı. Hatta hatta onlardan en özeli Antalya da kiDoğu Çınarı’dır. Çapı 7.13 metre, Çevresi 22.40 metre. Boyu ise 22 metre. Yerini merak edenlere kolay yoldan sahiplenmek isteyen, “Bu ağacı ben buldum hikayesi de şudur’ deyip pişkinlik yapmak isteyenlere Kemerden Kumluçay’a giderken Kuzdere sapağından Gedelma Yaylası’na çıkışta solda. Antalya’nın Çınarlarını kim mi bulmuş araştırmış Elbette ki Mustafa Aydemir. Umarım bu belgesel ve araştırma dizilerini birileri çıkıp kendine mal etmeye çalışmaz.

Okan Dilek

Kaynak: Hilal Gazetesi

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 340 kere görüntülenmiştir