SG Tematik | Kadın ve Yelken | Aysun Hüseyin

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 5.0/10 (1 vote cast)

Deniz büyülü derin engin ve güçlü bir enerji, insanı büyülüyor çekiyor … kadın erkek fark etmez bence.. Zaman zaman lacivert bazen dibinde kum taneleri görebilecek kadar turkuaz yada bulutlar toplandığında müthiş birgümüş gölüne dönüşür o deniz.

“Deniz eğitir ve yönetir bizi, biz asla denize hükmedemeyiz, ne kadar iyi denizci olursan ol bunu asla unutmayacaksın.” 2012 yılında yelkene yeni başladığımda ilk eğitmen ve kaptanım Ziya Kalaycıoğlu’nun söylediği kilit sözdü benim için; bana denizde yaşamı kazandıran çocukluğundan itibaren teknelerin tepesinde gezininen samimi dostum.

Egolar kıyıda bırakılır yoksa deniz seni kıyıya atar.

Yelkene ileri yaşta başlayanlardanım, 44 yaşında temel eğitim aldım. İlk dersin 3üncü saatinde rengim yeşile dönünce Ziya beni dümene geçirip“karşıya bak o gemiyi ortadan vurabilir misin bakalım” dedi ve o an kafamı dağıtarak hayatıma yelkeni kazandırdı.

Sporculuk ve dostluk; Ziya yarışçıymış. Temel eğitimin sonunda Çeşme’den Bodrum’a transfer edilen teknede ve sonrasında Bodrum’da ilk yarışımda buldum kendimi. Yelken yarışlarında denizi ve havayı avucunun içi gibi okuyan bana göre deniz-giller insanların arasında hayat başka bir boyuta geçiyor …

Camiaya yeni katılan kadınlar ilk bir incelenir; yarışcı erkeklerin ‘bu da yüksek topuklu gri esorfmanlılardan mıdır (Cem Yılmaz’dan alıntı) yoksa gerçekten denizin ruhu içine kaçmış mıdır acaba…’ yaklaşımlarını aşıp yarışan teknelerdeki tüm zorlayıcı şartlara dayanma gücünün olduğunu ispatlayayınca kabul görüyorsun.

Atik olacaksın atik .. bağırıp çağıracaklar … sinirini bozacaklar … ilk defa mı yarışıyorsunnn diye laf yiyeceksin … dümencinin içinden yeşil forforlu canavarlar çıkacak … tekneye bindiğine bin pişman olabilirsin o an ama susacaksın çünkü herşey o finiş hattını en kısa sürede geçebilmek için….

Yarış bittiğinde yavaş yavaş laciverte sonra siyaha dönüşen deniz ve gökyüzünün bilümümmavilerinin arasına yerleşmiş teknelerin içinde çakır keyif sohbetlerden oluşandünyanızın gece yarılarına uzunan derin dostluklar oluşuyor.

Yarış camianın saygısını kazanmak durumundasın çünkü gerçekten denizin şakası yok ve hepimiz birbirimizin can güvenliğinden sorumluyuz. Sıkı kadın dümencilerimiz de var, çok fazla değil tabii onlara zaten gıptayla bakılıyor ve saygı duruşunda sıralanıyor erkeklerimiz. Başta Canan Aydemir .. kocası için yelkene başlayıp kulak boynuzu geçer hallerinde şimdi.

Yelken keyif içindir diyenler de haklı tabii.. onu da yaptım çok da hoştu, bir yere kadar. Kişilik olarak zaten sınırlarımı zorlamayı seven bir insanim, denize açıldıkça zorlanacak daha çok ne sınırlarımın olduğunu fark ettim;

Kasım ayında 3 hafta süren ARC yarışına katılıp Atlantik Okyanusu mı geçilmeli diye hayaller kurmaya başladım … psikolojik dayanımın arttırılması için. Yok sanırım ona henüz hazır değilim, karayı görmeden kaç gün gidebilirim? Ufacık teknenin içinde okyanusun insafına kalmış hangi insanlarla olacağım çekilir mi yada ben çekilir miyim?

Yoksa Captan Liz Clark gibi modern şehir hayatını bir kenara itip bir kedi ile dünyayı tekne ile mi gezsem diye … asya kıyılarında mis gibi deniz doğa ve huzur ile.

Sonunda hayalleri iyice ufaltıp; en azından 40ft bir yelkenli alıp Türkiyenin güneylerinde bir yerlerde teknede yaşayıp koy koy gezsem mi diye hayaller kurarken hayat beni uyandırıp heeeyyy yapılacak işler var gidilecek yerler var dedi.

Şimdilik karaya bağlı bir hayat ile devam ediyor olup Izmir merkezli harika yarış ekibimle, Murat Taner’in kendi özel üretimi olan Kırmızı 1 – fast 33 teknesiyle yarışlara katilarak Posiedon’a olan hasretimi yarıştan yarışa gideriyorum ve hayat andan ibaret diyorum.

Yelken insanı özgürlük ve çözüm odaklılığın doruklarına taşıyor … hayat bir anda sen ve deniz ve tekne ve teknede bulunan malzemelerden ibaret oluyor. Çare üretmek zorundasın.

Deniz piri insanlardan öğrenilecek o kadar çok şey var ki özellikle çocuk yaştan itibaren biz karada nasılsak onlar da denizde o kadar rahatlar.

Bir kadın olarak ne mi derim; evet deniz ağırlıklı halen bir erkek dünyası, deniz büyük bir üstad herkese gelmez ona boyun eğmek. Kadın yada erkek zaten bunu yapmışsan egondan arınabilmışsın demek ve deniz, özellikle yelkenin dahil olduğu bir yaşam tarzı bizi besleyip geliştirecek muazzam bir öğretmen.

Aysun Hüseyin
aysunhus@hotmail.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
SG Tematik | Kadın ve Yelken | Aysun Hüseyin, 5.0 out of 10 based on 1 rating

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 377 kere görüntülenmiştir