RÜZGAR YELKENCİLERE ZOR ANLAR YAŞATTI

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda üçüncü gün koy dışında yarışan Charter grupları (Fleet 2) rüzgarın hızı 14 knot’a çıkınca zor anlar yaşadı. Kiminin yelkenleri parçalandı, kiminde denize düşen oldu. Start sırasında birbirini sıkıştıran tekneler arasında yaşanan temaslar Protesto Kurulu’na yine “mesai” yazdırdı.

Düşük rüzgardan yana Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda (MIRW-Marmaris International Race Week) bu yıl sıkıntılı günler yaşanıyor. Nazlı rüzgar dün koy dışına taşınan IRC filosuna sadece tek yarış yaptırabildi. Koy içindeki Charter sınıfları ise günü start verilemeden kapattı.

Bugün koy içine girme sırası IRC, koy dışına çıkma sırası ise Charter sınıflarınaydı. Ama rüzgarın gelmesini her iki grup da uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Yaklaşık 1.5 saatlik bekleyişin sonunda 290 dereceden güçlenen hava 5-6 knot seviyelerini bulunca IRC sınıflarının start düdüğü çaldı. Her iki filoda da günün ilk yarışları sorunsuz tamamlandı.

İkinci yarışta IRC gruplarından ayrılıp yaklaşık 3.2 deniz mili uzaklıkta, Marmaris Boğazı ağzında start hazırlıkları süren Charter sınıflarına göz atmaya gidince, ortam birden hareketlendi.

Batı-Kuzeybatı yönlü rüzgar, boğazdaki sıkıştırmanın da etkisi ile 14-15 knot’a ulaşınca adrenalin seviyesi zirve yaptı.

Teknelerden biri yanlış grupla start ettiğini fark edip geri dönünce, tokadaki balonunu bu ani manevraya isyan etti ve bir anda ortadan ikiye bölündü. Onlar parçalanan balonlarını toplama çabasına girdikleri sırada bu kez başka bir tekneden bir kişi denize düştü.

Tekneden atılan can simidi ile güverteye alınan ekip üyesi hemen toparlanıp yarış moduna geçerken, bu kez start hattında yığılan tekneler birbiri ile fazlaca “samimi” oldu. Bu “samimiyet” araya sokulan usturmaçalarla hasarsız atlatılsa da konu protestoya taşındı.

İli gündür IRC2 grubundaki (ayrıntılarını daha sonra paylaşacağız) protestolar nedeniyle yoğun mesai harcayan Aslan Özçakır başkanlığındaki Uluslararası Jüri, öyle görülüyor ki bu günkü mesaisini Charter sınıfına harcayacak.

Günün ikinci yarışını iki genel geri ve ardından “istif” uygulaması ile tamamlayan IRC grubunda ise bugün protesto yaşanmadı. Ama St. Anna yatı “istif”e kurban oldu ve ikinci yarışta “dışarıda” kaldı.

Kaynak: Deniz Ticaret Gazetesi

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 336 kere görüntülenmiştir