ŞAHİKA, Dünya rekoruna dalıyor

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dünya Dalış Rekortmeni Çanakkaleli Şahika Ercümen, 25 Ekim 2018 günü Salda Gölü’nde Dünya Rekoru’nu kırmak için dalacak. Paletsiz kategoride 55 metre olan Kadınlar Dünya Rekoru’nu geçecek olan milli sporcu, Dünya Rekoru ile birlikte kuruma tehlikesi ile yüz yüze olan Burdur Gölü’ne de dikkat çekecek.

Milli Sporcu şöyle konuştu. “Salda Gölü’ne, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz daveti ile geçtiğimiz sene geldim ve keşif dalışı yaptım. Sonrasında bu bölgeye ve Burdur Gölü’ndeki kuraklığa dikkat çekmek için Dünya Rekoru’nu burada kırmaya karar verdik.’’

Dünyada bir ilk!
Şahika Ercümen şöyle devam etti. “Dünyada daha önce 30 metreden derine dalınmamış, sualtı henüz keşfedilmemiş Salda Gölü’nde bir ilki gerçekleştirmek istedik. Hedefim mevcut Dünya Rekoru’nu en az 10 metre ve fazlası ile kırarak, irtifada olan, zorluk derecesi yüksek bir gölde insan limitlerini sonuna kadar zorlamak. Salda, Mars yüzeyine benzeyen Dünyada 2 yerden birisi. Burdur Gölü ise kuruma tehlikesiyle yüz yüze. Bu özel bölgelerin korunması ve Dünya’ya tanıtılması için, Burdur Valiliği ve Burdur Belediyesi desteği ile geçtiğimiz sene Dünya Rekoru’nu Salda Gölü’nde kırmaya karar verdik. Son 35 yılda Burdur Gölü’nün üçte biri kurudu. Göllerimizin korunması için kırmızı alarmdayız!

Türkiye’yi uluslararası platformda temsil edebilmek için yıllardır son gücümle çalışıyorum. Cumhuriyetimizin 95. Yılına da ithafen Dünya Rekoru’nu ülkemize getirmek ve kurumakta olan Burdur Gölü’ne dikkat çekerek gölü canlandırma çalışmalarının artması için farkındalık yaratmak istiyoruz.” dedi.

Rekor denemesi internet üzerinden canlı izlenebilecek.

Şahika Ercümen kimdir?
Şahika Ercümen ile ilgili merak edilenler şöyle; Profesyonel Serbest Dalgıç, Serbest Dalış Eğitmeni, Beslenme ve Diyet Uzmanı. 2014 yılı itibarıyla serbest dalış alanında 6 adet resmi dünya rekoru sahibidir. Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985 tarihinde Çanakkale’de doğmuştur. Çocukluğunda yaşadığı astım rahatsızlığı üzerine spora başladıktan sonra su sporlarının birçok dalında şampiyonluklar elde etmiştir. Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesini bitirdi. Ankara, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunudur. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Kaynak: çanakkale olay

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 467 kere görüntülenmiştir