Sualtı Kültürel Mirası Çalıştayı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen “Sualtı Kültürel Mirası ve Denizde Bilimsel Araştırmaların Hukuki Rejimi Çalıştayı” başladı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen “Sualtı Kültürel Mirası ve Denizde Bilimsel Araştırmaların Hukuki Rejimi Çalıştayı” başladı.

Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezince (DEHUKAM) Gümbet Mahallesi’ndeki bir otelde düzenlenen uluslararası çalıştaya, 30 ülkeden 100′ün üzerinde uzman ve bilim adamı katılıyor.

Çalıştayda, alanlarında uzman yerli ve yabancı konuşmacılar, farklı ülkelerdeki deniz hukuku ve su altı kültürel mirası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

DEHUKAM Müdürü ve Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Karan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın yüzde 70′inin deniz tabakasından oluştuğunu söyledi.

Karadaki kaynakların kıt ve var olan kaynaklara ulaşılmış olduğunu belirten Karan, bu kaynakların çoğunun da tükendiğini bu nedenle denizlere olan ihtiyacın gün geçtikçe arttığını ifade etti.

Türkiye’de daha önceden var olan ve işlenmiş bir konuyu yeniden gündeme getirdiklerini dile getiren Karan, “Denizlere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Denizler üzerinde Türkiye’nin bir pay sahibi olabilmesi için bilimsel çalışmalar yapılması gerekiyor. Bunun yapılabilmesi için de alt yapı oluşması gerekiyor. Dışişleri Bakanlığının tavsiyesiyle Ankara Üniversitesi bünyesinde Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur.” diye konuştu.

Karan, DEHUKAM’un kurulma nedeninin, az sayıda deniz hukukçusunu bir platform altında bir araya getirerek, Türkiye’nin deniz hukuku alanında çalışma yapabilmesini sağlamak ve bu çalışmaları da uluslararası bir alana taşıyabilmek olduğunu kaydetti.

Çalıştay, yarın yapılacak oturumların ardından düzenlenecek tekne turunun ardından sona erecek. Ankara Üniversitesi,Bodrum,Muğla

Kaynak:Haberler

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 297 kere görüntülenmiştir