“Deniz canlılarının yaşam alanı bozulacak”

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Ayvalık’ta denizde maden aranmasına ilişkin yapılacak çalışmalar ile ilgili Meclis Araştırma Önergesi verdi. Şahin: “Deniz canlılarının yaşam alanı bozulacak” dedi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, deniz içerisinde demir madeni arama ve işletme faaliyetleri yapılacak. Bölgede tam 7 yıl boyunca maden arama ruhsatı verilirken, bu çalışmalar deniz altındaki yaşamı sonlandıracak, Bergama, Truva, Asos gibi alanların arasında bulunan bölgede zengin arkeolojik alanlara da büyük zarar verecek. Balıkesir Ayvalık’ta deniz içerisinde madem arama çalışmaları yapılacak. Bölgeye büyük zarar vereceği belirtilen bu projeye yurttaşlardan tepki gelirken, konu Meclis gündemine taşındı.

350 METRE MESAFEDE YAZLIKLAR VAR
CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Ayvalık’ta yapılacak çalışmalara ilişkin Meclis Araştırma Önergesi verirken, önemli tehlikelere dikkat çekti. Densan Madencilik tarafından yapılacak maden arama çalışmaların için tam 7 yıllık ruhsat verildiğini belirten Şahin, -22 metre kotuna kadar sondaj işlemi yapılacağını dile getirdi.

Proje alanına en yakın yerleşim yerinin 350 metre mesafedeki Altınova Mahallesi’ndeki yazlık alanları olduğunu dile getiren Şahin, projenin deniz canlılarının yaşam alanını bozacağını, bölgede deniz altında yaşamı da sonlandıracağı uyarısında bulundu.

“OLASI ZARARLAR ARAŞTIRILMALI”
“Arama sahası Bergama, Truva, Asos gibi zengin arkeolojik alanların arasında yer alıyor” diyen Şahin, ilgili bölgede deniz altında batıklar olduğu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denizde ayrıntılı kazı çalışması yapılması gerektiğine dair raporları olduğunu ifade etti.

Ayvalık ve Altınova’da yaşayan yurttaşların projeyi istemediğini belirten Şahin, deniz içerisinde yapılması planlanan demir madeni arama ve işletme faaliyetlerinin bilimsel temele dayanıp dayanmadığının, ülke ekonomisine ne ölçüde katkısı olacağının, bölge turizmine, muhtemel arkeolojik alanlara ve deniz yaşamına vereceği zararların yerinde incelenip gerekli tedbirlerin alınması ve çevreye verilecek telafisi mümkün olmayan zararların önlenmesi için Meclis Araştırma Önergesi verdiğini dile getirdi.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 319 kere görüntülenmiştir