FOÇA PETROL KİRLİLİĞİ HAKKINDA KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

31 Ağustos’ta meydana gelen petrol sızıntısının,Yeni Foça’da geniş bir sahil şeridini etkilediği basında yer almış ve bu sızıntı gerekekolojik,
gerekse halk sağlığı açısındanendişe verici olmuştur.

TÜDAV(Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) bu konuda bir bilgilendirme metni yayınlamaktadır.

Petrol sızıntıları deniz ekosistemi için yıkıcı bir etkidir.Kıyılarımızda petrol kirliliği gibi kazalara yönelik acil eylem planları hazırlanması önemli bir süreçtir. Hassas denizel alanlar ve nesli tehlike altındaki türlerin öncelikli olarak korunması zorunludur.

Foça bölgesinde yer alandeniz kuşları, kaplumbağalar, balık türleri, deniz algleri, deniz çayırları ve özellikle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyakalan,Türkiye’de yaklaşık 100 civarında olan Akdeniz Foklarının korunması ve bu konuda önlem alınabilmesi içindoğru stratejik çalışmalar başlatılmalıdır.
Foça bölgesi Akdeniz fokunun varlığını sürdürdüğü önemli bir koruma alanıdır. Bu anlamda hem doğal habitat ve mağaraların, hem de balık stoklarının petrolden ciddi şekilde etkileneceği riskiyleAkdeniz foku başta olmak üzere hassas türlerin etkilenmemesi adına acil olarak harekete geçilmelidir.

Bu tip sızıntılarda mikroskobik boyuttaki canlılardan başlayıp, besin zinciri yolu ile bölgedeki tüm canlılara kadar uzayan bir tahribat söz konusudur. Zaman içerisinde petrolün uygun şekilde temizlenmemesi halinde yaşam alanları da etkilenerek toksin zararları daha uzun sürelere yayılabilir ve hatta bölgedeki su ürünlerini tüketen insanlara kadar bu etki devam edebilir.

Bölgede ekonomik önemi olan su ürünleri de tehdit altındadır. Balık av yasağının sona erdiği ve balıkçılık faaliyetlerinin başladığı bu günlerde ekolojik olduğu kadar ekonomik kayıplar da söz konusudur.

Ayrıca bir turizm bölgesi olan Yeni Foça’da petrol kirliliği görülendenize girildiği takdirdederi ile direk temasta kaşıntı, yanma, kızarıklık tarzı döküntülere yol açabilir. Su ve besin kaynaklı sindirim yoluveya solunumyoluyla alındığında baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, uyuşukluk, baş dönmesi, bilinç kaybı, öksürük, nefes darlığı gibi yakınmalara neden olabilir. Bu etkiye uzun süre maruz kalmak solunum sistemi, sinir sistemi, kan ve böbrekleri etkileyerek kanser riskini oluşturabilir. Petrolle temastan sakınılması için gerekli kamuoyu bilgilendirmesi yapılmalıdır.

Bu tip kazalarda mekanik temizlemeden,sorbent bariyerlere,emülsiyondan, çöktürmeye kadar çok çeşitli temizleme yöntemleri mevcuttur. Ülkemizde bu konuda gerek devlet gerekse özel sektörde yeterli sayıda uzmanlarımız bulunmaktadır. Devlet kurumlarının yeterlilik sertifikasyonuna sahip olan, dünyadaki gelişmeleri takip eden deneyimli özel kuruluşlardan da destek alarak, acil şekilde temizlik işlemleri yapılmaya devam edilmelidir. Özellikle bu tip hassas bölgeler için risk analiz raporlarıyla ilgili ciddi eylem planlarından yararlanmalı ve gelecekteki olası kazalar için güncellenmelidir.

TÜDAV hakkında:
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), 20 yılı aşkın süredir Türkiye denizlerinde araştırma, koruma ve eğitim amaçlı çalışmalar yapmaktadır. Vakıf şimdiye dek 55 kitap çıkarmış olup bunun 30 adedi İngilizcedir. TÜDAV, ACCOBAMS, MedPan, UNEP MAP, RAC SPA, NASCU, ICCAT, High Seas Alliance, Deep Sea Conservation Coalition ve CIESMgibi uluslararası kuruluşlar ile ortak projelere imza atan, dünya çapında da çalışmaları takip edilen bir kurumdur.Vakıf İngilizce olarak dört ayda bir “Journal of the Black Sea / Mediterranean Environment” isimli bir dergi de çıkartmaktadır. TÜDAV Türkiye’nin ilk Antarktika seferine de öncülük etmiştir.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 312 kere görüntülenmiştir