İlk Avrupa Birliği

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi kuleleriyle ünlü… Her kule içerisinde farklı milletlere ait şövalyeler bir asır yaşamış. İngiliz, Fransız, İtalyan, Almanlara ait kuleler var.

Bunlardan en yüksek olanı ise Fransız Kulesi…

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2 yıldır UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alan ve farklı arkeolojik eserleriyle ünlü Bodrum Kalesi, dünyanın en zengin su altı arkeolojik müzeleri arasında gösteriliyor.

Bodrum’un simgesi haline gelen, iki liman arasındaki kayalığa kurulu, 1964 yılından beri “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak kullanılan Bodrum Kalesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

MÜZE KOLEKSİYONU ST. JEAN ŞÖVALYELERİ

Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Tayfun Selçuk, Bodrum Kalesi’nin Doğu Akdeniz’in en önemli kalelerinden biri olduğunu söyledi. Bodrum Kalesi’nin yapımına 1415 yılında başlandığını inşaatın 1523 yılına kadar sürdüğünü belirten Selçuk, yaklaşık 100 yıllık bir St. Jean Şövalyeleri dönemi yaşandığını, daha sonra Osmanlı’nın eline geçtiğini aktardı.
Selçuk, Kale’nin 1895 yılına kadar bir askeri üs olarak hizmet vermeye devam ettiğine dikkati çekti. Bodrum Kalesi’nin bir dönem hapishane olarak da hizmet verdiğini aktaran Selçuk, şöyle konuştu: “1895-1915 yılları arasında Bodrum Kalesi hapishane olarak hizmet vermiş. 1915 yılında Fransızların, Almanlara mazot yardımı yapılıyor gerekçesiyle Bodrum’a çıkmak istemesine karşılık, dönemin savcı ve kale komutanının izin vermemesi üzerine çıkan çatışmalarda bazı askerler ölmüş.
Fransız donanması kaleyi bombalamış.

CAMİ MİNARESİ HASAR GÖRMÜŞ

Bu bombardıman sırasında kalenin güney surları ve içindeki caminin minaresi olmak üzere birçok yer hasar görmüş, kale terk edilmiş. 1915′ten 1965 yılına kadar yıkıntı halinde kalan Bodrum Kalesi, 1964 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın burayı müze olarak kullanmaya karar vermesinden sonra restorasyonlara başlanarak, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış. Bodrum Kalesi kulelerden oluşuyor. Bodrum Kalesi içerisinde 5 ayrı kule var. Her kule içerisinde farklı milletlere ait şövalyeler yaşamışlar. İngiliz, Fransız, İtalyan, Alman ve İspanyol Kulesi gibi kuleler var. Bunlardan en yüksek olanı ise Fransız Kulesi” dedi.

“UNESCO KALICI LİSTESİ’NE GİRMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bodrum Kalesi’nin, UNESCO Dünya Miras geçici listesine 2016 yılında alındığını bildiren Selçuk, şunları söyledi:

“Bodrum Kalesi şu anda UNESCO’nun geçici listesinde. Kalıcı listeye girebilmesi için geçici listeye girmesi gerekiyordu. Türkiye’deki 10 antik kent ve ören yerimizden bir tanesi. Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar çerçevesinde inşallah en kısa sürede dünya miras listesine kalıcı olarak girmesini bekliyoruz. Doğu Akdeniz’deki en önemli kalelerden bir tanesi. Türkiye’de tek, dünyada ise en önemli su altı arkeoloji müzelerinden birisi.”

Kaynak: Yeni Asır

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 174 kere görüntülenmiştir