TAHITI {Isles Des Requins}

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dalış dediğimiz zaman, Güney Pasifikte 1 milyon metre karelik bir alana yayılmış olan, gök mavi bir cazibesi ve derin romantik bir ilhamı olan 118 göz kamaştırıcı Fransız Polinezya adalarını görmezden gelmek imkansızdır.

Beş takım adalar grubunun her biri – Society Adaları, Austral (Tubai) Adaları, Marquesas Adaları, Tuamotu Adaları ve Gambier Adaları – eşsiz özelliklere sahip olup hepsinin farklı bir çekiciliği vardır.

Bütün adaların tek ortak özelliği ise köpekbalığı bolluğudur. Her dalış bir köpekbalığı dalışıdır. Blacktip köpekbalıkları sürekli devriye halindedirler.

Moorea ve Bora Bora açıklarında ise büyük lemon köpekbalıkları sık sık şöyle bir bakmaya gelirler.

Daha uzaklarda bulunan mercan adalarında, özellikle geçit/boğaz dalışları ile ünlü olan Tuamotus bölgesinde, yüzlerce gray shark veya blacktip köpekbalıkları ile çevrilebilirsiniz. Hatta daha irice olan blacktip köpekbalıklarının ve çizgili köpekbalıklarının (tiger shark) da bölgeyi sıkça ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Çizgili köpekbalığının gelişini, diğer köpekbalıklarının aniden ortadan kaybolmasıyla anlarsınız!

Bu adaların bir diğer sabit özelliği ise, Polinezya’ya yayılmış olan suların mükemmel bir mavi deniz kavramınıoluşturmasıdır. Sualtı görünürlüğün yaklaşık 45 metre olduğu bu sularda, korunaklı bir şekilde birçok canlı çeşidine yuva olan kilometrelerce ve uzanan el değmemiş mercanlar mevcuttur.

Mercan resfilerinin arasında; renkli tropikal mercan balıkları, aslan balığı, moorsih idols, kelebek balığı, bannerfish ve araştırmacılar için renkli yengeçler ve çok iyi kamuflaj olmuş yaprak balıkları görmek mümkündür. Hatta Moorea’nın Cayman’daki Stingray City’ye benzer kendi versiyonu bir Stingray World’u vardır. (Vatoz Dünyası)

Tahiti açıklarında, havaalanının görüş mesafesinde hala bozulmadan duran Catalina deniz uçağı batığını, hemen yanında bir kargo gemisi olan Geolette’i ve anemonlarla kaplanmış olan Cessna tipi uçak batığını sakın kaçırmayın!

Meşhur Bora Bora Lagunu’nun içinde, vatozlar (manta ray) Anau bölgesine günlük ziyaretlerde bulunurlar ve Ağustos-Kasım ayları arasında ise kambur balinalarla dostane bir şekilde karşılaşmanız mümkündür. Austral Adalarının güneyinde ise, özellikle Rurutu bölgesinde unutlmaz tecrübeler edinebilirsiniz.

Suüstünde ise Tahiti, Hollywood filmelerinde canlandırılan bir tropikal cennet gibidir. Adalar, balayı yapmak isteyen çiftlerle dolup taşmaktadır ki bunun da iyi bir nedeni var: Tahiti’den adeta romantizm fışkırmaktadır!

Rüya gibi lagunları ve bir kartpostala benzeyen manzaraları ile etkilenmemek mümknü değildir. Bütün bunların bir bedeli var tabiki, çünkü adalar bayağı pahalı olabilir. Ama tabiki daha çok dalgıçın bu bölgeyi keşfetmesiyle, sualtındakilerin su üstündekilerden daha fazla olma şansı birgün gelebilir!

Tropikal bir iklimi olan bu adalar grubunda su sıcaklığı 27-29 derece arasında olup, skin veya 3/2 mm lik elbiselerle dalış yapabilirsiniz. 25-60 metre arası olağanüstü bir sualtı görünürlüğü olan bu sularda yıl boyunca her ay gidebilirsiniz. Fakat Ocak ve Şubat ayları en fazla yağış alan aylardır.

Tahiti’deki en iyi 5 dalış noktası

Avatoru Pass (Tiputa Pass, Rangiroa)

Garuae Pass (Tumakhua Pass, Fakarava)

Stingray World (Tiki, Moorea)

Anau (White Valley, Bora Bora)

Parea (Fiti Pass, Huahine)

Tüm bunların dışında da, mutlaka TOPDive’da yemek yiyin. Burası tüm Pasifik Okyanusundaki en iyi restoranlardan birisidir. Sadece şarabı için bile, Bora Bora’ya gelmeye değer. Ve tatlıları … aaaah ah!

Ihsan Küçükünsal
{Dünya Dalış Rehberi}
0541 773 30 07
ihsan@seaworldclub.com
Bu yazı denizmagazin.com’da da yayınlanmıştır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.398 kere görüntülenmiştir