Sokar Balığı Festivali düzenlenecek

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA) – ANTALYA’nın Kaş ilçesinde Sokar Balığı Festivali düzenlenecek.

Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye, Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Kaş Sualtı Derneği işbirliğinde 28 Temmuz’da Sokar Balığı Festivali gerçekleştirilecek. Eski Kaş Yat Limanı’nda düzenlenecek olan festivalde konuşmaların ardından Kaş Sualtı Derneği Üyesi Murat Draman’ın, Akdeniz’deki istilacı tür balıkları konu alan sualtı fotoğraflarından oluşan sergisi açılacak. Ardından eski Kaş Yat Limanı’nda kurulan tezgahlarda pişirilen sokar balıkları katılımcılara ikram edilecek. Kaş’ta tatil yapan yerli ve yabancı turistlere sokar balığının tanıtımı yapılacak.

Kaymakam Bilgehan Bayar, “Festivalde en büyük amaç, Akdeniz ve Ege’de çok yaygın olan sokar balığını tanıtmak. Sokar balığı, beyaz ve siyah sokar olarak biliniyor. Sokar adı, balığın avcılardan korunmak için zehirli dikenlerden oluşan sırt yüzgeçlerinden geliyor. Son derece lezzetli bir balık. Ama çok tanınmıyor veya bu yüzgeçlerinden dolayı korkuluyor.

Biz bu balığı tanıtıp, bu korkuyu yenmek için bu festivali düzenliyoruz. Sokar balığı aynı zamanda denizdeki istilacı bir tür. Doğal alanların dışına yerleşerek, denizdeki canlı yaşamına da zarar veren bir tür. Sokar balığının tanınması daha çok tüketilmesi orfoz gibi nesli tehlikede olan türler üzerindeki baskıyı azaltabilir. Yerel balıkçılara da katkı sağlayabilir. Sloganımız ‘Denizde sokar çok, sokar yiyin, orfozları özgür bırakın’ olacak. Bu festivale Kaş’ta tatil yapan herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Hurriyet

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 315 kere görüntülenmiştir