Deniz Kuvvetleri Kupası için filo Marmara’ya açıldı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Deniz Kuvvetleri Kupası’nın startı, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım tarafından verildi. Kayıtlı 39 teknenin tamamının katıldığı yarış, Çengelköy önlerindeki 12-14 knot’lık kuzeyli rüzgarla hızlı başladı. Ancak Marmara’ya açılan filoyu tatsız koşullar bekliyordu. Kimi yerde 20 knot hızla esen rüzgar, kimi yerde 3-4 knot’a kadar düştü.

Tüm hava raporları kuzeyli güçlü rüzgarda hem hemfikir, hem de ısrarcı olmasına rağmen, gerçekleşen pek öyle olmadı…

12-14 knot’lık kuzeyli rüzgarla saat 13.00’da Çengelköy’den start eden 39 teknelik filonun hızı, startın ardından kesildi ve İstanbul Boğazı ancak 4-5 kavança sonrasında aşılabildi.

Ardından güçlenen rüzgar kimi yerde 20 knot’ı göstermesine rağmen istikrarlı esmedi. Gücü ve yönü sıklıkla değişti…

Saat 13.20’de Sarayburnu önlerine ulaşan filoda kopma gözlenmedi ama Cankurtaran açıklarında Orient Express VI liderliğinde öncü grup belirmeye başladı. Uzun bir aranın ardından ilk yarışına İstanbul sularında çıkan Anything-Dere Construction ile CometA-Arkas MAT Sailing Team öncü grubu izlerken, son yarışlarında başarılı bir performans sergileyemeyen Borusan Racing-Çılgın Sigma bu kez ataktaydı…

KİMİ KIYIYA, KİMİ AÇIĞA OYNADI

Yenikapı önlerinde Orient Express VI uzamaya başladı. Bu arada Korza, Ahırkapı alargasındaki gemilerin dışından değil de arlarından geçince kayda değer bir avantaj elde etti zira dış tarafta rüzgarın hızı oldukça düşüktü. Bu durumu fark eden diğer tekneler de sahile yaklaşmaya başladı.

Bu sırada Anything-Dere Construction ile CometA-Arkas-MAT Sailing Team arayı kapatıp öncü grubun arsına girdi.

Ancak 13.50’de Orient Express VI ile Korza gruptan kopmaya başlarken Borusan Racing-Çılgın Sigma, Matrak II, Shak Shuka 3 onlara sokulmaya başladı.

Başı kırköy önlerinden itibaren filo ikiye ayrıldı. Bir grup gemi trafik hattının iskelesine çıkarken, ikinci grup sahile oynadı.

Ancak bu arada rüzgarın açısı kuzeydoğu ile güneybatı arasında sürekli oynadı. Defalarca balon-cenova değişikliği yapıldı. Yerel rüzgarların gücü ile hakim rüzgar arasındaki güç ve etki savaşı sürerken, ister istemez aklımıza son birkaç yıldır bu bölgedeki sert rüzgarlarda yaşananlar geldi…

Saatler 18.45’i gösterdiğinde, uzun süre lider durumda seyreden Korza ile Orient Express VI arasındaki yakın mücadele devam ediyordu. Korza bir ara direğinde yaşadığı sıkıntı yüzünden kaybettiği pozisyonunu kısa sürede geri almayı başardı.

Borusan Racing-Çılgın Sigma, Vakkorama, Matrak II ve Shak Shuka 3 yakın aralarla onları izliyordu. Peşlerinde Ameera Cheese, MSI Sailing Team A/G, Tüpraş Alize’den oluşan grup sahile yakın seyrederken, Ford Otosan-Fenerbahçe 2 liderliğindeki İmralı açıklarındaki grupta CometA-Arkas MAT Sailing Team, DHO Ariva da yer alıyodu.

Serdar BAPOĞLU’nun NOTU:
Biz bu haberi yayına hazırladık ama maalesef Marmara Denizi’nde internete erişimi bulamadığımız için ancak şimdi yakaladığımuz bir sinyali kullanarak paylaşabiliyoruz.
Haberi yayına verdiğimiz sırada öncü grup Marmara Ereğlisi önlerindeydi… (20.00)

Kaynak: TurkSail
Fotoğraf: Serdar BAPOĞLU

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 214 kere görüntülenmiştir