Altın Post’un izinde İstanbul’dan Gürcistan’a yelkenler fora!

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Karadeniz’i dünya yelken turizmine açmayı hedefleyen Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) tarafından düzenlenen Karadeniz Rallisi’ne 27 tekne katıldı.

West İstanbul Marina’dan yola çıkan filo, Gürcistan rotasında 42 limana uğrayacak. Karadeniz sularındaki rallinin 74 günde tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’de amatör denizciliğin gelişimine katkı sağlama amacıyla 2017 yılında kurulan Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) tarafından düzenlenen DADDralli Karadeniz, daha ikinci yılında katılımcı sayısını katladı.

Karadeniz’i yelken turizmine açma amacıyla gerçekleştirilen bu özel yelken rallisi 74 gün sürecek. Bu süre içinde 42 limana uğrayacak olan yelkenliler, İstanbul dahil Türkiye’nin Karadeniz kıyılarından Gürcistan’a kadar yol alacak.

İlki geçtiğimiz yıl 9 tekne ile yapılan ralli Samsun’da tamamlanmıştı. Bu yıl ise 27 teknenin yelken bastığı etkinlikte bir Fransız, bir de İngiliz ekibin katılımcılar arasında yer aldığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Beylikdüzü’ndeki West İstanbul Marina’dan yola çıkan 27 tekne Karadeniz’de yelken turizminin canlanması için ihtiyaç duyulan fitili ateşlemeye hazırlanıyor.

“KARADENİZ TEHLİKELİ DEĞİL”

DADD Başkanı ve amatör denizci Dr. Zafer Türkmen, düzenledikleri ralli hakkında şu bilgiyi verdi:

“Eşim ve ben teknemizle Ege ve Akdeniz sahillerinde pek çok seyir yaptıktan sonra Karadeniz’i de keşfetmek istedik.

Bu seyirler sırasında Karadeniz’in zannedildiği gibi tehlikeli olmadığını, Ege ve Akdeniz’de artık çok iyi bildiğimiz rotalara alternatif olduğunu görünce, bu düşüncemizi diğer yelkenli kullanan denizcilerle paylaşmak istedik.

Gürcistanlı denizcilerin yapmayı planladıkları ve davet gönderdiği Altın Post Regatta da bize fikir verdi. Bunun üzerine Jason ve Argonatları’nın Altın Post’unu, Yunan Mitolojisi’ne sadık kalarak Yunanistan Volos’tan başlatma kararı aldık. Rallinin adını da DADDralli Karadeniz 2018 (3 Ülke 1 Hikaye), ‘Argonatların İzninde, Altın Post’un Peşinde’ olarak belirledik”.

ROTA KARADENİZ

Özellikle Karadeniz kıyılarındaki yelkencilik ve denizcilik faaliyetlerinin artması, yelkencileri ve denizcileri Karadeniz rotasına çekmeyi hedeflediklerini belirten DADD Başkanı Dr. Zafer Türkmen, bu yıl DADDralli Karadeniz’i her sene yapılan DADD’ın başlıca etkinliği haline getirmek istediklerini vurguladı.

Türkmen sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen yıl ilk kez düzenlediğimiz ralliye sadece 9 tekne katılmıştı. Bu ekiplerle Samsun’a kadar olan Karadeniz kıyılarını keşfettik. Bölgeye yelkenli ile ilk defa gelen ekipler, Karadeniz’in aslında düşündüklerinden çok daha farklı olduğunu görme fırsatını buldular. Hırçın bir Karadeniz yerine, doğa güzellikleri ile dolu bir Karadeniz ile karşılaştıklarını ve kendilerini kucaklayan bir rota olduğunu söylediler.

Dolayısıyla DADDralli Karadeniz’i her sene yapılan DADD’ın başlıca etkinliği haline getirmek istiyoruz. Katılımcı sayısını artırmak, rotada geceleme yaptığımız yerlerdeki belediye ve yelken kulüplerinin etkinliklerini iyileştirerek kişiler ve ülkeler arasındaki etkileşimi artırmak amaçlarımızın arasındadır.”

ALTIN POST EFSANESİ

Altın Post efsanesi, İason (Avrupa dillerinde Jason, Türkçe okunuşuyla Yason) ve liderlik ettiği Argonotlar olarak adlandırılan 50 kahraman denizcinin hikayesini anlatır.

Geçmişi Homeros çağından (MÖ 8. yüzyıl) öncesine uzanan efsane, antik edebiyatta çeşitli biçimlerde karşımıza çıkmakla birlikte en bilinen ve tam hali Rodoslu Apollonius’un MÖ 3. yüzyılda yazdığı Argonautica adlı destandır.

Destanın özünü Teselya’da bulunan İolkos tahtını kardeşinin hakkı olmasına rağmen zorla ele geçiren Kral Pelias’ın kendisine karşı tehdit olduğunu düşündüğü yeğeni İason’u aralarında Herakles (Herkül), Orpheus, Aşil’in babası Peleus’un da bulunduğu Yunanistan’ın en ünlü kahramanlarıyla birlikte Altın Post’u getirmek üzere Kolkhis’e (günümüzde Batı Gürcistan) göndermesi oluşturur.

Altın Post ayrıca önemli bir hikâyesi bulunan altın tüylü kanatlı mitolojik bir koçun postudur ve zenginlik-iktidar sembolüdür.

Argus isimli tekne ustası, bu görev için tanrıça Athena’nın yardımıyla baş tanrıça Hera’nın koruduğu Argo isimli büyülü gemiyi inşa eder.

İason’un adamlarına Argonot denmesi işte bu geminin adından kaynaklanmaktadır ve “Argo’nun mürettebatı” anlamına gelir.

İason ve Argonotlar Yunanistan’ın Teselya kıyılarından Argo ile yola çıkarlar, Lemnos ve Samotrake adaları üzerinden Ege’yi geçerek Çanakkale Boğazı’na girerler; ardından Marmara ve İstanbul Boğazı’nı geçip Karadeniz’de türlü maceralar yaşadıktan sonra Kolkhis topraklarına ulaşırlar.

Yolculuk sırasında harpiler, sirenler, devler, çarpışan kayalar gibi çeşitli mitolojik varlıklarla mücadele ederler. Son olarak İason, Kolkhis Kralı Aietes’in verdiği zorlu görevleri efsanenin bir diğer önemli karakteri olan kralın büyücü kızı Medea’nın da yardımıyla tamamlar.

İason kralın vermek istememesine rağmen postu ele geçirir ve Medea’yı da alarak Argonotlarla birlikte Yunanistan’a geri dönerler.

Günümüzde bu efsanevi yolculuğun rotası ve durakları ünlü kaşif ve yazar Tim Severin sayesinde bilinmektedir.

Tim Severin 1984 yılında Yunan usta Vasilis Delimitros’un Bronz Çağı teknikleri ve tipine sadık kalarak inşa ettiği 16.5 metrelik kadırga ile Apollonius’un Argonautica destanındaki yolculuğu 2.400 km. kat ederek gerçekleştirmiştir.

Severin’in bu seyahati anlattığı “The Jason Voyage” adlı eseri 1985 yılında yayınlanmıştır.

Kaynak: TurkSail

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 217 kere görüntülenmiştir