TEB, Büyük Yarış’a sponsor oldu

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

İstanbul-Sığacık rotalı Deniz Kuvvetleri Kupası ve devamında S/G IRC Birinciliği DEYH kapsamındaki altı yarıştan oluşan “Büyük Yarış”a bu yıl TEB Özel, BNP Paribas Ortaklığı’nın destek vereceği açıklandı.

Start 13 Temmuz Cuma günü saat 13.00’da Çengelköy’den verilecek. Her iki etkinlikle ilgili Yarış İlanı yayınlandı.

TAYK tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı desteğinde düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası bu yıl 13-16 Temmuz tarihleri arasında tek etap halinde yaklaşık 295 deniz mili mesafeli İstanbul-Sığacık rotasında gerçekleşecek.

Ardından 17-21 Temmuz tarihlerinde Sahil Güvenlik IRC Birinciliği (DEYH / Doğu Ege Yelken Haftası) yarışları yapılacak.

Deniz Kuvvetleri Kupası’na katılım için kayıt işlemlerinin 6 Temmuz Cuma, S/G IRC Birinciliği (DEYH) için 9 Temmuz Pazartesi günü saat 11.00’a kadar tamamlanması gerekiyor.

TEB SPONSOR OLDU

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası ve Doğu Ege Yelken Haftası yarışlarına Türk Ekonomi Bankası, TEB ÖZEL, BNP Paribas Ortaklığı’nın sponsor olduğu açıklandı.

1990-1994 yılları arasında TAYK yarışlarına sponsor olan TEB’in geri dönüşü sevindirici bir gelişme.

Hatırlanacağı gibi TEB, 1992’de ünlü yelkenci Florence Artaud’un Türkiye’ye gelerek Return of Acadia yatı ile Deniz Kuvvetleri Kupası’na katılmasını sağlamış, dolayısıyla etkinlik özellikle dış basında da yer almıştı.

START ÇENGELKÖY’DEN VERİLECEK

Yaklaşık 295 deniz mili mesafeli Deniz Kuvetleri Kupası’nın startı 13 Temmuz Cuma günü saat 13.00’da 5 dakika uyarısı ile Çengelköy’den verilecek.

Tek gövdelilerin yanı sıra trimaran ve katamaranlara da açık olan yarışta, çok gövdeli tekneler Gezi sınıfında değerlendirilecek.

DENİZ KUVVETLERİ KUPASI TEK ETAP

Duraksız, tek etap halinde gerçekleşecek Deniz Kuvvetleri Kupası’nda filo Çengelköy-Suada arasındaki hattan start ettikten sonra Marmara Adaları’nı iskelede bırakıp Çanakkale Boğazı geçişini tamamlayacak.

Boğaz seyri sırasında sanal şamandıraların bu yıl da kullanılacağı, ancak Kumkale açıklarındaki son şamandıraya yer verilmeyeceği öğrenildi.

Ege Denizi’nde filonun Bozcaada önlerinde (Bozcaada Mendireği genel doğu yönünde atılmış kapı şamandırası iskelede, Bozcaada Mendireği ucundaki turuncu kerteriz bayrağı taşıyan gönder sancakta) kurulacak “kapı”dan geçmesi zorunlu.

Kapı geçişinde alınacak zamanlar, hava koşulları nedeniyle hiçbir teknenin belirlenen yarış zamanı içinde rotasını tamamlayamaması halinde “finiş zamanı” olarak değerlendirilecek.

Midilli Adası iskelede, Nisoi Oinousa (Koyun Adaları) sancakta, Süngükaya Adası ve Teke Burnu iskelede bırakılacak ve 295 deniz mili mesafeli rota Sığacık’ta tamamlanacak.

Deniz Kuvvetleri Kupası’nda yarış süresi 16 Temmuz Pazartesi günü saat 16.00’da dolacak. Ödül töreni ise aynı gün saat 20.00’da TEOS Marina’da yapılacak.

Bu arada ilk finişi veren tek gövdeli, trimaran ve katamaranlar ayrıca FTF özel ödülünü kazanacak.

BRİFİNG 11 TEMMUZ’DA YAPILACAK

Deniz Kuvvetleri Kupası ile S/G IRC Birinciliği (DEYH) yarışları ile ilgili ek bilgilerin ve seyir talimatının paylaşılacağı dümenci toplantısı 11 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00’da Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı’nda yapılacak.

Yarış Komitesi üyeleri ile refakat gemilerinin komutanlarının da katılacağı toplantının ardından Deniz Kuvvetleri tarafından D/G İstasyon Komutanlığı’nda bir kokteyl verilecek.

GÜVENLİK KONTROLLERİ

Büyük Yarış’a katılacak teknelerin Kategori-3 kapsamındaki güvenlik kontrolleri, finişin ardından Teos Marina’da rastgele seçilecek teknelerde yapılacak. Can salı ve fırtına floku gibi ekipmanları bulundurmanın zorunlu olduğu yarışta belirlenen eksikler Protesto Kurulu tarafından DSQ’ya kadar uzanan bir süreçte değerlendirilecek.

Bu arada Tekne Takip Sistemi de “yarış şartı” olarak aranacak. Bilindiği gibi TAYK, bir sistem değişikliğine gitti ve bu yarışta yeni sistem ilk kez kullanılacak. Dolayısıyla teknelerdeki cihazların da buna bağlı olarak değiştirilmesi gerekiyor.

Halen bu vericileri değiştirmemiş olanların TAYK ile temas kurmaları istendi.

DEKLARASYON ZORUNLU

Öte yandan, Deniz Kuvvetleri Kupası ile devamındaki S/G IRC Birinciliği (DEYH) yarışlarında deklarasyon zorunluluğu bulunuyor. Bu formlar her iki etkinliğin Yarış İlanı’nda ek form olarak yer aldı.

Belirlenen başlıkların altı doldurulacağı gibi, kurtarma veya pervanenin dönmesini gerektirmeyen akü şarjı için motor çalıştırma süreleri de bu formda belirtilecek. İlgili formlar protesto süresi içinde ya elden ya da fotoğrafı çekilerek whatsapp üzerinden Yarış Komtesi’ne ulaştırılacak.

DEYH, TOPLAM 6 YARIŞTAN OLUŞUYOR

S/G IRC Birinciliği 17-21 Temmuz tarihlerinde 5’i koy içi, biri de yaklaşık 82 deniz mili mesafeli ve Sığacık-Turgutreis rotalı Çakabey-937 olmak üzere toplam 6 yarıştan oluşuyor. Program şöye:

18 Temmuz Çarşamba: Sığacık Körfezi’nde iki yarış
19 Temmuz Perşembe: Çakabey-937 (Sığacık-Turgutreis)
20 Temmuz Cuma: Turgutreis’te iki yarış
21 Temmuz Cumartesi: Turgutreis’te bir yarış

Turgutreis rotalı Çakabey-937’nin startı Sığacık’tan 19 Temmuz Perşembe günü tüm sınıflar için 5 dakika uyarısıyla saat 10.00’da verilecek.

Filo, Samos Adası’nı iskelede, Fournoi Adası’nı sancakta bırakıp Turgutreis D-Marin önlerindeki hatta rotalarını tamamlayacak. Tüm sınıflar için yarışın zaman sınırı 20 Temmuz Cuma günü saat 10.00 olacak.

S/G Doğu Ege Yelken Haftası-IRC Birinciliği Kupası’nın ödül töreni 21 Temmuz Cumartesi günü saat 20.00’da D-Marin Turgutreis’te düzenlenecek ve dereceye giren ekiplere kupaları verilecek.

Kaynak: TurkSail

Bu dosyayı indir (YarisIlani-DEYH-IRCbirinciligi-2018-2506.doc)S/G IRC Birinciliği (DEYH) Yarış İlanı 1030 kB
Bu dosyayı indir (YarisIlani-DzKKupasi-2018-2506.doc)Deniz Kuvvetleri Kupası 2018 Yarış İlanı 3741 kB
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 230 kere görüntülenmiştir