Pasifik Okyanusu’nda yalnız bir kovboy

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dünyanın en yalnız balinası, okyanusta tek başına gezinip başka balinalardan farklı bir frekansta şarkı söylüyor.

Bilim insanları uzun süredir varlığından haberdar oldukları bu yalnız kovboyu bulmaya çalışıyor.

20 yıldan fazla süredir bir ekip tarafından sesi dinlenen balinanın ‘yalnız’ olarak adlandırılmasının nedeni ise, diğer balinalardan farklı bir frekansta iletişim kurmaya çalışması.

Araştırmacılar, uzun süredir Pasifik Okyanusu’nun kuzeyinde daha önce hiç işitilmeyen bir balina şarkısı duydu, ancak bu balinanın nasıl göründüğüne dair somut bir veri elde edilemedi.

Kuzey Pasifik Okyanusu’nda yaşayan diğer balinaların hiçbirine ait olmayan bir frekansta ses çıkaran balinanın daha önce görülmemiş melez bir balina olabileceği düşünülüyor.

İlk olarak bir denizaltındaki görevlilerin dikkatini çeken sesi daha sonra okyanusbilimci Dr. William Atkins dinledi. Sesin oldukça yüksek bir frekansta olduğunu farkeden Atkins, bu sesi diğer balinaların sesleri ile karşılaştırdı. Civardaki diğer balina türleri birbirleriyle 17-18 hertz aralığında iletişim kurarken (çoğu insanın duyamayacağı bir titreşim), bu yeni tür 52 hertz aralığında şarkı söylüyor.

İlk etapta, bu anormal şarkıcının sağlık problemi olan bir balina olabileceği düşünüldü, ancak Pasifik’te yirmi yılı aşkın süredir dolandığı için bu biraz olasılık dışı tutuldu.

Balina şarkısı, balinaların birbirleriyle iletişim için çıkardıkları seslerdir. Yılın çoğu döneminde kambur balina ve mavi balina gibi değişik türler hemen hemen aynı ses şablonlarını kullanırken çiftleşme döneminde çıkardıkları sesler değişiyor. Böylece her tür çiftleşmek için kendi türünden balinaları daha çabuk buluyor.

Özellikle erkek kambur balina birbiri ardına sıralanmış değişik frekanslarda çıkardığı sesler yüzünden yeryüzünün en eski bestecisi olarak bilinir.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 272 kere görüntülenmiştir