Sualtını hep sevdim…

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Sualtını hep sevdim…

İnanılmaz görüntüleri, başka bir dünyanın canlıları, bu canlıların birbiriyle uyumları, savaşları, suda olmanın riskleri, bu riskleri ortadan kaldırma çabaları, doğayla anlaşabilme, gücüne saygı duyma… Bunları hep sevdim…

Ama iki şeyi var ki pek konu edilmese de bana en çok cazip gelendir. Bi kere rakibin yoktur, ya da sadece kendi kendinin rakibisindir. Bu beni müthiş bir kendini tanıma platformuna taşır. Sınırlarımı, yapabileceklerimi, yapamayacaklarımı çok samimi bir şekilde öğretir. Doğanın sorduğu her soruya bildiğin kadar ama her defasında daha kısa ve özlü cevaplar vermeye başlarsın. Kısa, basit, anlaşılır cevaplar. Giderek doğanın soruları azalır, bir zaman sonra nadiren sorulur, cevaplarsın. Bilmediğin soruyu cevaplamamayı, iyice anlayıp öğrenmeden cevaplamamayı öğrenirsin. Bilmediğin mevzuda ahkam kesemezsin. Fiziğin tamamını olmasa da ilgili kısmını denemeden sonucunu bilecek kadar bilirsin.

Sonra bana belki ilkinden fazla cazip gelen, sürekli öğrenecek bir şeylerin olması, sürekli takip etmen gereken gelişmeler olmasıdır. Üstelik her bilgi mevcudu ortadan kaldırmadan sürekli revize ederken. Bunun keyfi bana göre sualtının büyüsüne kapılmak gibi gerçeğine de dalmaktır.

Bu iki cazibe merkezi olmasa belki de benim suya girmem birkaç defa ile sınırlı kalır, başka bir arayışa girerdim.

Karanlıkta dalmanın keyfini aydınlıkta dalmaya tercih ederim. Soğukta dalmayı sıcakta dalmaya yeğlerim. Islanmayı her zaman kuru kalmaya tercih ederim. Bunlar zamanla kazandıklarım.

Belki de yapıp gereği her yeni gördüğüm malzemenin karşısına geçer ve kendi kendime nasıl çalışıyor, neden yapılmış, ne iş yarıyor, konfor mu veriyor, ihtiyaç mı karşılıyor sorarım.

Merak öğrenmeyi tetikleyen içgüdüdür.

Çok insan tanırsınız ve belki de suyun etkisidir tanıdıklarımızın çoğu da gerçekten insandır. Paylaşmayı öğrenirsiniz. Bilginizi, yiyeceğiniz, zamanınızı, malzemenizi paylaşmanın keyfini yaşarsınız, bunun verdiği keyfi başka alanlardaki paylaşmalarla taçlandırırsınız.

Öğrendikçe korkularını azalır, riskler azalır, keyif artar.

Soğuğu seversiniz, sıcağı seversiniz. Kışın titremeyi, yazın terlemeyi seversiniz. İlerleyen zamanda bunlardan keyif alırsınız, rahatsız olmak geride kalır.
Seyahatlerde çanta taşımaktan nefret ederdim. Seyahat dalışın bir parçası olunca nefretim yerini alışkanlığa bıraktı. Öyle kolay bir alışkanlık da değildir. Bende hayli zaman aldı.

Kıymet bilirsiniz. Arkadaşlığın, dostluğun olduğu kadar dalganın, akıntının, fırtınanın, aldığınız nefesin, üşümenin, saniyelerin de kıymetini bilirsiniz. Malzemenizin, bilginin, paylaşmanın, hayatın, yardım etmenin, yardım almanın değerini bilirsiniz.

En önemlisi belki de sınırlarınızı ezbere bilirsiniz. Haddinizi bilmediğiniz anda doğa haddinizi bildirir. Bazan bir ebeveyn olarak, bazan öğretmen olarak, bazan düşman olarak doğa kesinlikle haddinizi bildirir. Ve yanlışınızda ceza, doğrularınızda keyif alırsınız, istisnasız.

Ben sualtını hep sevdim…
Ve tanışan herkesin de seveceğinden eminim.
Geç kalmayın, tanışın derim.
İyi dalışlar


Mehmet Avadan
mavadan@yahoo.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 454 kere görüntülenmiştir