70 MİLYON YILLIK FOSİL KEŞFEDİLDİ

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

70-75 milyon yıl önce İtalya’nın Puglia kentinin sığ sularında ölerek, yumuşak dokularıyla birlikte fosilleşmiş Primitivus manduriensis adı yeni keşfedilen deniz kertenkelesi türü, akrabalarına göre daha geç türemiş görünüyor.

Bilim adamları tarih öncesi çağlarda yaşayan deniz kertenkelerinin bilinmeyen bir türünü keşfetti. Keşfin paleontologlar açısından en şaşırtıcı ve bir o kadar sevindirici tarafı hayvanın sadece kemiklerinin değil yumuşak dokularının da fosilleşmiş olmasıydı.

Fosili, yılanları ve timsahları andırır özelliklere sahip soyu tükenmiş deniz kertenkelesi türü, dolichosaur (uzun kertenkele) familyasından. Yeni türe Primitivus manduriensis adı verildi. Tarih öncesi canlı, adını kırmızı şarap imalatında kullanıldan Manduria üzümlerinin bölgeye has türü olan Primitivo’dan aldı.

Kanada’daki Alberta Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre; muhtemelen 70 ile 75 milyon yıl önceki zaman dilimi aralığında yaşamış olduğu tahmin edilen yeni tür deniz kertenkelesinin kasları ve cildinin oldukça iyi korunmuş olması paleontologları çok sevindirdi.

Öldükten sonra cesedi sulara gömülen kertenkele, dipte kalıntılarını koruyacak tortuyla kaplandı. Ve karkasla beslenen yırtıcı türlere yem olmadan fosilleşebildi.

Fosille ilgili araştırmaları içeren makale Royal Society Open Science (Kraliyet Topluluğu Açık Bilim) dergisinde 20 Haziran tarihinde ‘A new fossil marine lizard with soft tissues from the Late Cretaceous of southern Italy’ başlığı altında Ilaria Paparella, Alessandro Palci, Umberto Nicosia, Michael W. Caldwell imzaları ile yayınlandı.

Makalenin baş yazarı doktora öğrencisi Ilaria Paparella; “Dolichosaur’lar uzun boyunlara ve kuyruklara sahip kertenkele benzeyen uzun gövdeli deniz hayvanlarıydı. Yüzgeçli elleri ve ayakları ile hem denizde hem de karada hareket edebiliyorlardı. Bu fosil onların daha önce bilinmeyen farklı bir türüne ait. Akrabalarına göre yaklaşık 15 milyon daha genç bir tür. Yumuşak dokuları korunmuş bir fosille çalışma şansı çok heyecan vericiydi. Onların kaslarını ve derilerini tahmini olarak tasarlamak değil, olduğu halde görmek bilimsel açıdan çok önemliydi. İlk defa güzelce korunmuş bir numunenin tam resmine bakma fırsatını bulduk” dedi.

Araştırmayı doktora tezi olarak seçen Alberta Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü Başkanı paleontolog Michael Caldwell da “Bir fosil üzerinde yumuşak dokularıyla fosilleşebilemsi için çok özel koşullar olması gerekiyor. Primitivus manduriensis’in bulunduğu yer bu açıdan önemli potansiyele sahipti. İtalyan makamlarının bu özel parça için bize daha fazla saha çalışması izni vermesini diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Deniz Ticaret Gazetesi

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 277 kere görüntülenmiştir