30 saat soğuk suda yaşayarak Guinness rekorunu ikiye katladı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dalgıç Cem Karabay, Norveçli Selnes’in ‘En uzun süre soğuk denizde yaşama rekorunu iki katı farkla kırarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girdi.

Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nın 63 yıllık tarihinde ilk kez bir spor branşındaki rekor tam iki katı farkla yenilendi. Gökçeada’da 30 saat 20 dakika soğuk suda yaşayarak kitapta yer almaya hak kazanan dalgıç Cem Karabay, “1.5 gün sualtında yaşarken bu detayı bilmiyordum. Rekorum onaylandığında ikinci kez mutlu oldum” dedi.

Gökçeada’nın Yıldızkoyu’ndan 24 Nisan’da su altı ekipmanları ile dalan balıkadam Cem Karabay, Norveçli Nils-Roar Selnes’in “en uzun süre soğuk denizde yaşama” rekorunu egale etmişti. Altı yıl önce 15 saat 10 dakika su altında kalarak rekoru elde eden Selnes’in tam iki katı süre su altında yaşayan Karabay böylece rekorlar kitabına girmeye hak kazandı. 2018’in “Troya Yılı” ilan edilmesi nedeniyle özel yapılan iki metre boyundaki Truva atının yanındaki platformda 30 saat 20 dakika yaşayan Karabay, beşinci kez dünya rekoru kırdı.

Bir ilke imza attı

‘Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’ resmi hakemi Şeyda Subaşı Gemici’nin gözetiminde, altı metre derinlikte kurulan su altı platformunda tüm ihtiyaçlarını gideren Karabay rekoru iki katına çıkartarak başka bir ilke daha imza attı. Cem Karabay, “1955 yılında yazılmaya başlanan Guinness Dünya Rekorlar Kitabı tarihinde ilk kez bir spor branşı, tam iki katı farkla yenilendi. Bu deneme için çok çalışmıştık ve çok özverili bir ekip oluşturmuştuk. 13-14 derece suda 1.5 gün kaldığımda böyle bir ilke imza atacağımı bilmiyordum. Rekorum onaylandıktan sonra öğrendim ve çok mutlu oldum. Troya gibi tarihi bir mirası dünya çapında bir rekorla anlatmak bana gurur veriyor” dedi.

Su altındaki truva atı

Avrupa Birliği Parlamentosu’nun 2018 yılını ‘Avrupa Kültür Mirası Yılı’ ilan etmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin tanıtımı için Troya’yı seçmişti. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın koruma altına aldığı Yıldızkoy’da yapılan rekorda kullanılan Truva atı, su altında balıklara yuva olarak bırakıldı. Cem Karabay, 30 kişilik bir ekiple rekoru gerçekleştirmişti. Altı kamera tarafından her hareketi kaydedilen Karabay’a, kesintisiz iki güvenlik dalgıcı eşlik etmişti. Su sıcaklığı sürekli kayıt edilirken, Karabay’ın tüm ihtiyaçlarını altı metre derinlikte görmesi sağlanmıştı.

‘Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’ 1955’ten beri yayımlanıyor. Her yıl basılan dünyanın en çok satan kitapları arasında yer alan eser 32 dile çevriliyor. 2005 yılından beri Türkçe de basılan kitapta insanlar tarafından yapılan ilginçlikler, kırılan rekorlar ve doğanın aşırılıkları yer alıyor. İlginç özellikler, doğal dünya, bilim ve teknoloji, sanat ve medya, modern toplum, gezi ve taşıtlar, sporlar ve oyunlar gibi yedi farklı kategoride düzenlenen rekorlar, kitapta sıralanıyor. 2009 yılından beri kitaba giren Cem Karabay, beş branşta dünya rekoru sahibi oldu.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.052 kere görüntülenmiştir