Bodrum Deniz Müzesi törenle açıldı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 23′ncüsü düzenlenecek olan Yat Festivali, Bodrum Deniz Müzesi’nin açılışı ile başladı. Müzede, Bodrum’un 3 bin yıllık tarihi geçmişinde kullanılan balıkçı, süngerci, nakliye, gezi teknelerinin birebir modelleri sergileniyor.

Bodrum Ticaret Odası, BodrumBelediyesi ve Bodrum Denizciler Derneği işbirliğiyle Çarşı Mahallesi Cevat Şakir Mahallesi, İnci Sokakta tarihi bedestende oluşturulan müze törenle hizmete girdi. Açılış törenine, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Deniz Ticareti Genel Müdürü Mehdi Gönülalçak, Muğla Valisi Fatih Şahin, Bodrum Kaymakamı Dr.Mehmet Gödekmerdan, DP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kızı İsmet Noanan ve deniz tutkunları katıldı.

3 bin yıllık denizcilik geçmişi olan Bodrum’un, denizcilik müzesinde, balıkçı, süngerci, mandalina nakliye tekneleri ve gezi teknelerinin yat ustası 68 yaşındaki Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılan birebir 47modeli ile İsmet Noanan tarafından bağışlanan babası Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı’ya ait eserler, kullandığı dalgıç kıyafetleri, eski çıpalar, av malzemeleri sergilendi. İş adamı Hasan Güleşçi’nin bağışladığı Deniz Kabukluları Koleksiyonu’nun ise önümüzdeki günlerde müzedeki yerini alacağı öğrenildi. Müzede ayrıca, Bodrum denizcilik tarihini anlatan slayt gösterileri, fotoğraflar ve bilgilendirme tabelalarına yer verildi.

“BAŞKA MÜZELERDE AÇILACAK”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, müzenin yıllardır herkesin aklında olduğunu ancak bir türlü tamamlanamadığını söyledi. Müzenin açılmasıyla birlikte Bodrum’u tarihiyle buluşturduklarını belirten Başkan Kocadon “Esas amaç, gelen turistin ziyaret etme mekanlarını oluşturma. Zaten, 12 ay turizmi geliştirme için çalışıyorduk. Deniz müzesi de bu kapsamda açıldı. Başka müzeler de açarak kış turizmine katkı sağlamak istiyoruz. Etnoğrafya müzesi açacağız. Ayrıca eski kilisenin olduğu bölgede süngercilik müzesi projemiz var. Kış turisminin önünü açarak Bodrum ekonomisine katkı sağlayacağız. Ayrıca Bodrum kültürünü yaşatmak en büyük heyecanım” dedi.

“HER TEKNENİN BİR HİKAYESİ VAR”

Bodrum’da kullanılan her bir teknenin ayrı hikayesi olduğunu belirten Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “Bu tekneler zamanında Bodrum’da ya balıkçı ya süngerci, trol ya da yolcu teknesi olarak kullanılmış gerçek teknelerdir. Hiç biri hayal ürünü değildir. Limandaki Bodrumguletlerinin temelleri bu teknelerle atılmıştır. Müzenin, Bodrum denizciliğini gelecek nesillere aktarmak amacıyla, gençlerimize ya da kentimizi ziyaret eden turistlere bilgi vermek amacıyla önemli bir kültürmerkezi olacağına inanıyorum” dedi.

Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu ise “Bodrum deyince tabiki akla turizm geliyor. Ancak, benim aklıma Bodrum deyince denizcilik ve Cevat Şakir Kabaağaçlı geliyor. Çünkü denizcilik olmadan, dünyanın yarısı soğuktan donar, yarısı açlıktan ölür. İhtiyaç malzemeleri denizcilik yoluyla taşınır. Bir şey, şiirlere şarkılaratürkülere edebiyata konu alınırsa o yaşanıyor ve kültür olmuş demektir. Bodrum’da deniz müzesinin açılmış olmasından duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim” diye konuştu.

FUAR ALANI DA AÇILDI

Konuşmaların ardından önce müzenin, ardından da Bodrum İskele Meydanı’ndaki fuar alanının açılışı yapıldı. 75 stantta tekne yapımı malzemeleri, dekorasyon malzemeleri, su sporları malzemelerinin tanıtımı yapıldı. 18 Ekim’e kadar devam edecek kara etkinliklerinin ardından, Uluslararası Ahşap, Yelkenli Yat Yarışı 19 Ekim’de Acıbadem etabı ile start alacak.

Acıbadem’in ana sponsorluğunda Era Yatçılık, Vodafone, Denizbank, Quantum, Marintek ve Sega Garden’in otelin destekleri ile düzenlenen ve dünyada geleneksel olarak düzenlenen en büyük yat organizasyonlarından biri olarak gösterilen yarışlara 120 yatın katılacağı belirtildi.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.219 kere görüntülenmiştir