Sonsuz Okyanus Kampanyası devam ediyor

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Gürallar Cam Ambalaj (GCA), Türkiye adına daha temiz bir gelecek için harekete geçti. Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu ve Cam Dostları önderliğinde yürütülen Sonsuz Okyanus Kampanyası aktif olarak uygulanmaya devam ediyor.

Atıkların geri dönüşümü gerçekleşmediği takdirde ortaya çıkabilecek en önemli sorunlardan birisi deniz ve okyanusların kirliliği olacak.

Ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi hem çevre sağlığı hem de ekonomi açısından son derece önem teşkil ediyor. Bütün dünyayı ilgilendiren bu sorunu göz önünde bulundurularak hayata geçirilen Sonsuz Okyanus kampanyası on iki Avrupa ülkesinde eş zamanlı olarak 4 Nisan 2018 tarihinde başlatıldı.

Doğa dostu, çevreye saygılı üretimi önemseyen ve doğayı korumak adına tüketicilerin farkındalığını artıracak projelere destek veren GCA (Gürallar Cam Ambalaj)’nın kampanya çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. Kampanya, yaz boyunca çeşitli etkinlikler ve çalışmalarla devam ederken, diğer yandan da toplumda çevre bilincini aşılamayı hedefliyor.

GCA, üyesi olduğu Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’nun (FEVE) Cam Dostları (Friends of Glass) platformu kapsamında yürütülen Sonsuz Okyanus kampanyası; Fransa, Britanya, Almanya, İtalya ve İspanya’nın yanı sıra Avusturya, İsviçre, Polonya, Hırvatistan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye dahil olmak üzere on iki Avrupa ülkesinde aktif olarak uygulanıyor.

TÜRKİYE’DE TÜKETİCİLERİN YÜZDE 80’İ CAM AMBALAJ TERCİH EDİYOR

Deniz ve okyanus ekosisteminin tehlikeli durumuna ilişkin kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla, proje kapsamında yürütülen, tüketici alışkanlıklarını ölçen anket çalışmaları yapıldı. Avrupa’dan 6 bin, Türkiye’den 700 katılımcı sayısından daha fazla kişi ile gerçekleştirilen ankete göre, tüketicilerin yüzde 78′i kendi davranışlarında bazı değişiklikleri fark ediyor. Kişiler günlük yaşantılarında çevresel etkiler konusunda daha hassas davranarak sürdürülebilir seçimlere yöneldiklerini belirtiyor.

Türkiye’de ankete katılanların yüzde 74’ü denizler ve okyanuslarda biriken atıklarla ilgili yapılan çalışmaların, alışveriş esnasındaki davranışlarında, ürün tercihlerinde etkisi olduğunu kaydediyor. Türkiye’de yapılan ankete göre, tüketicilerin yüzde 80’i ambalaj çeşitleri arasında ilk sırada cam ambalajı tercih ederken, yüzde 72’si ise cam ambalajının ‘deniz ve okyanusların dostu’ olduğunu söylüyor.

Gürallar Cam Ambalaj Genel Müdürü Abdullah Gayret, camın geri dönüşümü ve doğadaki özel konumuna ilişkin şöyle konuştu:

“Dünyanın yaklaşık dörtte üçünü sular oluşturuyor. Denizlerimizin ve okyanuslarımızın hızla kirlenmesi ileride önlenemeyecek sonuçlara sebebiyet verebilir. Okyanusların derinliklerinde oluşan kirlilik, dünyadaki tüm canlıları tehdit ediyor, ekosistemin dengesini bozuyor. Cam, doğada bulunan doğal malzemelerden elde edilir, ana ham maddesi kumdur ve sonsuz kez yine aynı ürüne kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden geri dönüştürülebilir. Denizlerde ve okyanuslarda cam atığı olsa bile, suların ekosistemine zarar verecek kimyasallar yaymaz. Bu nedenle günlük hayatımızda cam kullanmak çevremizi korumak, doğayı küstürmemek ve geri dönüşüm hususunda önemlidir. Sizlerden ricamız, sonsuz geri dönüşüm potansiyeli olan cam gibi ambalaj ürünleri kullanmanızdır. Çevre dostu ambalajlar, doğayı ve dolayısıyla tüm insanlığı mutlu edecektir.”

GCA’DAN KIYI TEMİZLEME ETKİNLİĞİ

GCA, kampanyayı destelemek ve kamuoyunda farkındalığı arttırmak adına Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) işbirliği ile Ağustos ayında Kıyı Temizleme etkinliğini gerçekleştirecek. STK’lar önderliğinde yürütülecek olan Kıyı Temizleme etkinliği öncesinde, GCA çalışanlarına eğitim verilecek ve atölye çalışmaları yapılacak. Organizasyonun sonunda elde edilen atıkların dönüştürülebilir miktarları raporlanacak.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 231 kere görüntülenmiştir