Volvo, Okyanus Yarışı’ndan çekiliyor

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

45 yıl önce Whitbread Round the World Race adı ile başlayan etkinlik, 2001’de Knut Frostad’ın CEO’luğunda adını Volvo Ocean Race olarak değiştirdi ve adeta “çağ atladı”.

Frostad’ın ayrılmasından sonra bu koltuğa Mark Turner oturdu ama fazla dayanamadı. Ardından yönetim “direktörlüğe” dönüştürüldü. Şimdi de Volvo’nun “geri çekileceği” haberi geldi.

Volvo Ocean Race’te 2017-18 edisyonunun sonuna yaklaşılırken VOR yönetimi 2021 yılından itibaren etkinliğin “yeni bir ortak” ile yola devam edeceğini duyurdu. Yarışa yeni bir sınıf eklenmesi de söz konusu…

Şok etkisi yaratan bu açıklamanın ayrıntıları şöyle:

VOR’un efsane CEO’su Knut Frostad’ın, “artık eşime ve çocuğuma daha fazla zaman ayırmak istiyorum” gerekçesi ile ayrılmasından sonra yerine gelen Mark Turner, yönetimle anlaşmazlığa düşünce bu görevi 2017-18 edisyonu öncesinde bıraktı.

Bunun üzerine yönetim, CEO’luk unvanını kaldırdı ve etkinliğin dümenini 1989-90 sezonunda yarışarak VOR’la tanışan, son 28 yıllık sürede de yarış kampanyalarında görev alan Başkan Richard Brisius ile Başkan Yardımcısı Johan Salén’e bıraktı.

YARIŞI VOLVO’DAN DEVRALACAKLAR

Yönetim şimdi bir yandan mevcut yarışın sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına çalışırken, öte yandan sonraki edisyon için önemli değişiklikleri hayata geçirmenin planlarını yapıyor.

Başkan Brisius ile Başkan Yardımcısı Salén tarafından kurulan ve Jan Litborn ile birlike yönettikleri “Atlant Ocean Racing”, hazırlanan plan çerçevesinde bu yarışı, müşterek sahibi Volvo Grup ve Volvo Cars’dan tamamen devralacak.

20 yıldır yarış yönetiminde olan ve 2001 yılından bu yana etkinliğe adını veren Volvo Grup ise, gelecek edisyonda sadece Volvo Cars ile sponsorlukla sınırlı varlık gösterecek.

“GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEĞİZ”

Yarışın insanlarla ilgili olduğunu, bu yarışta yarışmak, takım yöneticisi olmak ve yarışın kendisini yönetmek hayallerini hayata geçirdiğini ifade eden Başkan Birisius şöyle konuştu:

“Şimdiki hayalim, dümene geçip VOR’un geleceğini şekillendirmek. Bunun için yarışı, dünya seviyesinde seçkin ve sürdürülebilir kılmak amacıyla tüm takımlar, ev sahibi kentler, önemli paydaşlarımız ve Volvo ile işbirliğinde olacağız.”

YENİ SINIF GÜNDEMDE

VOR yönetimi, 2021 yılında başlayacak yeni edisyonda, mevcut tek tip Open 65’lerin yanında yeni bir sınıfın da yarışa dahil edilebileceği ihtimalinden söz ederek bir ilke daha imza atmış oldu.

Dünya çevresi açık deniz yarışlarında halen kullanılan, modern ve yüksek teknolojiye sahip teknelerin yeni sınıfta değerlendirilebileceğini ve bu sayede daha çok sayıda dünya çapında yelkencileri yarışa çekmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Yardımcısı Salén, “organizasyonu geliştirmek zorundayız. Göreve geldiğimiz günden itibaren uzun dönemleri düşünüyoruz ve bir sonraki edisyonu yapacak kaynaklara şimdiden sahibiz” dedi.

Yarış yönetimi, her ne kadar yeni sınıfın adını resmen açıklamasa da, “dünya yarışlarında kullanılan mevcut tekneler” ifadesi, Vendee Globe’un IMOCA 60’larını (önceki Open 60) işaret ediyor.

Öte yandan, geçtiğimiz Ağustos ayında VOR’un bir sonraki edisyonu için 60 feet ve su kanadı (foil) destekli tek gövdeli teknelerin tasarlanacağı, bunların da 6 yıl kullanılmak üzere 2019 yılında görücüye çıkacağı duyurulmuştu. Önceki gün yapılan açıklamada yeni bir tekne tasarımının gündemde olmadığı anlaşılıyor.

VOR yönetimi ile IMOCA sınıfı arasındaki görüşme ve pazarlıkların tamamlanmak üzere olduğu, Haziran ayında yarışın tamamlanmasının hemen ardından VOR yönetiminin de konu hakkında açıklama yapması bekleniyor.

IMOCA sınıfının yönetim kurulunda yer alan Alex Thompson, söz konusu değişiklik için çoğunluk kararının değerlendirileceğini ve topun VOR yönetiminde olduğunu belirtti.

“UNUTULMAYACAK” DEDİLER, ÖYLE DE OLDU

VOR’un 2017-18 edisyonuna ilişkin değişikliklerin duyurulması sırasında, “bu yarış hafızalardan silinmeyecek” açıklaması yapan yarış yönetiminin dediği oldu.

Gerek yarışta yapılan değişiklikler, gerek edisyonun başlamasının ardından CEO Mark Turner’ın istifası ve yapılan yeni atamalar, diğer yandan yedinci etapta yaşanan trajedi, ilginç ve çekişmeli finişler, borda bordaya rekabet ile sürekli değişen sıralama sonrasında etkinliğin adını değiştirecek Volvo ayrılığı bu edisyonu kesinlikle unutulmaz kıldı.

1973 yılında başlayan ve 45 yıllık geçmişi olan Volvo Ocean Race, 2001 yılına kadar Whitbread Round the World Race olarak düzenleniyordu.

Yelkenin Eerest’i sayılan ve dünyaca ünlü yelkencilerinin yarıştığı seride, Atlant Ocean Racing ve yarış yönetiminin 2021 yılında başlayacak yeni sınıflı edisyonu hangi isimle ve sponsorlarla düzenleyeceği merak ediliyor.

Derleyen: Hande ÖZER
Kaynaklar: Volco Ocean Race / Yachting World / TurkSail

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 209 kere görüntülenmiştir