Kıyılarımızda 2 dev görüldü

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 3.0/10 (1 vote cast)

Geçtiğimiz günlerde, Fethiye’nin Kadırga Burnu açıklarında dolaşan yelkenlideki deniz severler, suyun üzerinde hareket eden büyük bir canlıyı fark etti. Tekneyle yaklaştıkları canlının bir kaşalot balinası olduğunu gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. Su püskürteren balina, kısa süre sonra dibe dalarak gözden kayboldu. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arda Tonay, “Kaşalot, ispermeçet balinası olarak biliniyor. Her yıl bu bölge de rastlanır. Rodos’un güneyinde Akdeniz’in en derin noktasını ziyaret ederek kalamarlarla özellikle kafadanbacaklılarla beslenir. Akdeniz’de nesli tehlike altında olan kaşalotun kıyılarımızda görülmesi sevindirici. Ölüdeniz açıkları, Çeşme ve Gökçeada açıklarında gözlemlendi. Tüm Akdeniz’de 2 bin 500 erişkin kaldığı tahmin edilen balinanın sularımızda olması büyük zenginlik” dedi.

Denizin dişi mako

Marmaris’in 7 kilometre açığındaki Karga Taşı Adası civarında ilerleyen teknedekiler, deniz yüzeyinde bir köpek balığının yüzgecini fark ettiler. Teknedekiler hızla yaklaşan köpekbalığını kayda aldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi ve Balıkçılık Temel Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halit Filiz, “Uzun ve sivri burun yapısı, büyük boyu ve uzun göğüs yüzgeçleri ile ‘Dikburun Canavar’ ya da Akdeniz Kısayüzgeçli Mako olduğunu tahmin ediyoruz. Eskiden İzmir Körfezi’ne kadar geldiğini biliyoruz. Avlanması tamamen yasaklandı ve koruma altına alındı. Akdeniz genelinde ‘Kritik Tehlikede’, Türkiye denizlerinde ise ‘Tehlike Altında Göçmen Tür’ sınıfında. Denizler, 400 milyon yıldır köpekbalıkların yaşam alanı. Son yüzyılda onların yaşam alanlarını biz işgal ediyoruz. Belki uzun zamandır orada yaşayan bu dikburun ilk defa görüntülendi. Koruma altında ve yaşam mücadelesi veren bir dikburunun sağlıklı olarak yaşadığını görmek beni mutlu etti. Denizlerde köpekbalığı varsa insanların yiyeceği balık da vardır” diye konuştu.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kıyılarımızda 2 dev görüldü, 3.0 out of 10 based on 1 rating

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 653 kere görüntülenmiştir