Hüsnü Çöllü “Tekne imal ve çekek yerleri yetersiz”

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi eski başkanı Hüsnü Çöllü, deniz turizminde yaşadıklarını sorunları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a aktardı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katıldığı İMEAK Deniz Ticaret Odası yeni yönetiminin ilk Meclis Toplantısı devam ediyor. Kürsüde söz alan İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi eski başkanı Hüsnü Çöllü, UDH Bakanı Ahmet Arslan’a deniz turizminde yaşadıkları sıkıntıları aktardı. Deniz Turizmi Çalışma Grubu’nu tanıtan ve faaliyetlerini dile getiren Çöllü, deniz turizmi çalışmalarının bu grup tarafından 17 yıldır takip edildiğini söyledi.

‘Tekne imal ve çekek yeri yetersiz’

Tekne imal ve çekek yeri yetersizliğinin sektörde hala ciddi sorun yarattığını vurgulayan Çöllü; ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni çekek yeri belirlenene kadar, Tersaneler Genel Müdürülüğü’nde veri tabanı bulunan fakat imar sorunu nedeniyle ruhsat alamayan, geçici işletme izniyle eskiden izin verilmiş yerlerde çekek hizmetinin sağlanması sektörün şu an yaşadığı sıkıntıya katkı sağlayacaktır.’ dedi.

Tekne imal ve çekek yerlerinin artırılmasını gerektiğini dile getiren Çöllü; ‘Yerli ve yabancı tekne bakım tamiri için dünyada tercih edilebilirliğimizi artırmak ve tekne trafiğini Doğu Akdeniz’e çekmek için UDHB tarafından yürütülen 8 adet tekne imal ve çekek yerinin, bir an önce açılması sağlanmalıdır.‘ şeklinde konuştu.

’Survey hizmeti 15 metreye çıkarılsın’

Hüsnü Çöllü, Kıyı tesislerine UDHB tarafından işletme belgesi verilmesi için imar ile ilgili istenen belgelerin eski tesisler için söz konusu olmaması gerektiğini vurguladı. Çöllü; ‘Bakanlığımızda işletme belgesi verilmesi için istenen imar ile ilgili belgeler eski tesisler için söz konusu değil. Eski tesislere bu belgeleri istemeden işletme belgesi verilmesi uygun olacaktır.’ dedi.

Çöllü ayrıca, liman başkanlığının belirlediği yerlere çekilen 12 metreye kadar olan teknelere verilen survey hizmetinin 15 metreye çıkarılmasının sektöre katkı sağlayacağını belirtti.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 198 kere görüntülenmiştir