Okyanustaki Match-Race’i Team Brunel kazandı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Yürek burkan bir kaza ile hatırlanacak olan Volvo Okyanus Yarışı’nın Auckland (Yeni Zelanda)-Itajai (Brezilya) arasında gerçekleşen yaklaşık 7.600 deniz mili mesafeli 7. etabında ilk finiş beklenenden iki gün önce geldi. Yarışın son 1.000 milinde iki tekne arasında çok yakın yaşanan mücadelenin galibi Team Brunel oldu. SHK/Scallywag ile Vestas terk bildirdi.

Volvo Ocean Race’in (VOR) 18 Mart Pazar günü Auckland’dan (Yeni Zelanda) başlayan ve Itajai’de (Brezilya) tamamlanan 7. Etabında ilk finişi 16 gün 13 saat 45 dakika 18 saniyelik zamanla Bouwe Bekking yönetimindeki Team Brunel yaptı.

Team Brunel’den sadece 15 dakika sonra Charles Caudrelier yönetimindeki DongFeng Race Team de ikinci sırada finiş hattını kesti.

FIRTINADAN SONRA YANIK HAVA

7.600 deniz mili mesafeli en uzun ve en zor etabın neredeyse büyük bir kısmını fırtına ve kaba dalgada geçiren ekiplerin finiş hattına 7 mil kala rüzgarsız alanda bocalaması ve hızlarının 1,5 knot’a kadar düşmesi ironik olduğu kadar da heyecan vericiydi.

Rakibine göre kısmen rüzgarın tazelediği bölgede bulunan DongFeng’in lider Team Brunel’den daha hızlı olması, finiş hattına birkaç mil kala, “sıralama değişecek mi?” sorusunu gündeme getirecek olsa da bu durum kısa sürdü. Güçlenen rüzgarla, Team Brunel aradaki farkı korudu ve Itajai’deki finiş hattını ilk göğüsleyen ekip oldu.

TEAM BRUNEL’DE BURUK ZAFER SEVİNCİ

“Kükreyen Elliler”de, 35-40 knot’lık rüzgarın ve 4-6 metre yüksekliğindeki dalgaların “sıradan bir günden manzaralar” olarak kabul edildiği etap boyunca ekipler fırtınalarla, kar ve dolu yağışı ile boğuştular.

Horn Burnu’nu ilk dönen Team Brunel, yarışın geri kalan bölümünde bu avantajını korumayı başardı.

7. Etabın ağır şartları altında fiziksel olarak hayli zorlanan ekipler, SHK/Scallywag’den John Fisher’in kaybı nedeniyle psikolojik olarak da çok yıprandılar.

Her ne kadar aldıkları derece ve etabı sağ salim tamamlamanın gururunu yaşasalar da, her iki takımın kaptanının konuşmasında John Fisher’in kaybından dolayı duydukları üzüntü hakimdi.

Team Brunel’in deneyimli skipperı Bouwe Bekking, “İnanılmaz bir etaptı. John Fisher için çok üzgünüz ve bu içimizde, derinlerde bir yerlerde saklı. Ama sportif açıdan değerlendirirsek, iyi yarıştık ve bu yüzden gururluyuz” dedi.

Team Brunel, finiş çizgisini ilk geçen ekip olarak elde ettiği zaferle, 7. Etap için kazanılabilecek en yüksek puan olan 16 rakamını hanesine yazdırırken, toplam puanını da 36’ya yükseltti.

Ekip, 14 puanı 7. etabın “zorluğundan” dolayı çift puan vermesinden, 1 puanı Horn Burnu’nu ilk dönen ekip olduklarından, son 1 puanı da birinciliklerinden kazandı.

“GELDİK… VARDIK… BURADAYIZ…”

Dongfeng’in skipper’ı Charles Caudrelier de, “hayatındaki en zor etap” olarak nitelendirdiği rotayı tamamlamalarının hemen ardından yapılan canlı bağlantıda, konuşmasının büyük bir kısmını okyanusta kaybolan arkadaşları John Fisher’a ayırdı.

Sözlerine ekibini kutlayarak başlayan ve başarılarının altını çizen Caudrelier devamında şöyle konuştu:

“Buradayız. Herkes sağlam ve güvende varabildik. Ailem şu an burada değil. Onları düşünüyorum, benim varmamı bekleyen çocuklarımı… İyi olduğumuzu biliyorlar.

Sonra John Fisher’ı hatırlıyorum. Onu anıyorum. Ailesinin ne halde olduğunu düşünüyorum. Üzüntülerini hissediyorum. Team Scallywag harika bir ekip ve bir takım arkadaşını kaybetti. Çok üzgünüm. Ama bu sporun gerçeğinde bu var. Limitleri zorluyoruz. Ben de geçmişte bu tür kayıplar yaşadım. Team Scallywag’i anlıyorum. Başka diyecek bir şey yok. Geldik, vardık, buradayız.”

DONGFENG MATCH RACE SEVİYOR

Geçtiğimiz etaplarda MAPFRE ile neredeyse borda bordaya yarışan Caudrelier yönetimindeki DongFeng, bu etapta da Team Brunel’i oldukça zorladı. Etabın son 1.000 deniz millik bölümünde Team Brunel’e nefes aldırmayan ekip, Arjantin’in doğusunda rakibini dümen suyunda bıraktı.

Yarışın özellikle son 48 saatlik bölümünde iki tekne arasındaki mesafe 1 deniz miline kadar düştü. Ancak, VOR veteranı Bekking tecrübesini konuşturdu. Bütün gece monitörden gözünü ayırmayan ve “baykuş gibi” dediği navigatörü Capey’nin “erken atarsan kaybedersin, geç atarsan yine kaybedersin” uyarısını dikkate aldı. Rüzgarı doğru açıda yakaladığı an kavançayı tam zamanında attı ve DongFeng’in önüne geçti.

“Ne zaman bakacak olsak arkamızda silyon fenerini gördük” sözüyle DongFeng’in ne kadar yakın takipte olduğunu özetleyen Bekking, yine de rakibini finiş hattında gerisinde tutmayı başardı.

SON DÜZLÜKTE “YAPIŞIK İKİZLER”

7.600 deniz mili uzunluğundaki rotanın özellikle son 1.000 millik bölümünde birbirlerinden kopmayan, Team Brunel ve DongFeng’in yarış sırasında kat ettikleri mesafe de sadece 16 deniz mili fark ediyor.

Team Brunel’in 7.770 deniz mili kat ettiği etapta, DongFeng 7.786 deniz mili yol yapmış. Her iki teknenin ortalama hızları ise sadece 0,2 knot fark etmiş.

MAPFRE’NİN DURUMU GENEL SIRALAMAYI DEĞİŞTİRECEK

Geçtiğimiz etaplarda topladığı puanlarla bu edisyondaki genel sıralamada lider konumda olan MAPFRE, yaşanan son gelişmelerle pozisyonunu kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Horn Burnu geçişi sırasında yaşadığı ana yelken ve direk gibi teknik sorunlar nedeniyle Horn Burnu’ndaki adacıkların kuytusunda 13 saat yarışa ara vermek zorunda kalan İspanyol ekip, bugün itibariyle Turn the Tide on Plastic’in 118 deniz mili gerisinde, yarışa sonuncu sırada devam ediyor.

Ancak finiş vermesine rağmen DongFeng’in gözü hala MAPFRE’nin üzerinde. Zira MAPFRE, Turn the Tide on Plastic’i geçip 2 puan alırsa VOR genel sıralamasında liderliğini koruyabilecek. Ama farkı kapatamaz ve bu etabı sonuncu bitirirse, 7. Etap sonunda DongFeng VOR 2017-18 genel sıralamasında liderlik şansını yakalayacak.

İKİ TEKNE YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Horn Burnu’na yaklaşık 1.400 deniz mili kala yaşanan kazada ekip üyeleri John Fisher’ın kaybının ardından son bir haftayı fiziksel ve duygusal olarak harap halde geçiren SHK/Scallywag ekibi bugün (3 Nisan) Şili’ye ulaştı.

Ekip arasında yapılan değerlendirme sonucu yarıştan çekildiklerini VOR Yarış Merkezi’ne bildirdiler. Bunun üzerine, yarış çizelgesindeki “SUS” (Askıda) ibaresi RET (terk) olarak değiştirildi.

İkinci terk haberi de, direkleri kırıldığı için yarıştan ayrılan ve Falkland Adaları’na giden Vestas 11th Hour Racing’den geldi.

VOR 2017-18 edisyonunun en zorlu ve yaşanan kazalar nedeniyle VOR tarihine geçecek 7. Etabında halen üç teknenin mücadelesi sürüyor.

AkzoNobel, Turn the Tide on Plastic ve MAPFRE ekiplerinin hafta sonuna kadar yarışı tamamlaması öngörülürken, üçüncü finişi Team AkzoNobel’in vermesi bekleniyor.

VOR 7. ETAP’TA SON DURUM

1. Team Brunel (Bitirdi) 14.45.18 UTC
16 gün 13 saat 45 dakika 18 saniye (16 puan)
2. Dongfeng Race Team (Bitirdi) 15.00.08 UTC
16 gün 14 saat 00 dakika 08 saniye (12 puan)

3. Team AkzoNobel (Hedefe 206.5 DM)
4. Turn The Tide on Plastic (Hedefe 644.5 DM)
5. MAPFRE (Hedefe 762 DM)
- SHK / Scallywag (RET)
- Vestas 11th Hour Racing (RET)

Kaynak: TurkSail / Hande ÖZER
Tepe fotoğraf: Ainhoa SANCHEZ / Volvo Ocean Race

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 227 kere görüntülenmiştir