Atatürk’ün tarihi sözlerine sahne olan Kartal istimbotuna 7′den 70′e bağış

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Kartal istimbotunun restorasyon çalışmaları için 7′den 70′e destek geldi. Destek verenler arasında 10 yaşındaki Cem Tuğcu ve 93 yaşındaki emekli Necdet Akson da bulunuyor.

İstanbul’un işgali sırasında 13 Kasım 1918 günü Mustafa Kemal Atatürk, tarihe altın harflerle yazılan “Geldikleri Gibi Giderler.” cümlesini kurmuştu. Atatürk’ün bu cümleyi söylediği Kartal istimbotunun, bir süre önce müzeye dönüştürülmesine karar verildi. Geçtiğimiz Kasım ayında ise, restorasyon çalışmalarına başlandı.

O tarihi sözün kaydedildiği Kartal istimbotuna gönül verenler ise, 7′den 70′e restorasyon çalışmalarına desteğe devam ediyor. Deniz Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Recep Canpolat, 5 bin dolar bağış yaparak ilk destek veren isim olmuştu. Destek verenler arasında 10 yaşındaki 5′inci sınıf öğrencisi Cem Tuğcu ve 93 yaşındaki emekli Necdet Akson da bulunuyor.

Cem Tuğcu, kumbarasını Kartal istimbotuna destek için açtı. Necdet Akson da, üç aylık emekli maaşını Kartal’a verdi.

Tarihi geminin vatandaşların ziyaretine açılması için çalışmalar hızla devam ediyor. Kurtarma ve Yaşatma Platformu tarafından Tuzla’daki Çiçek Tersanesi’nde restorasyonu süren 1911 Hollanda yapımı istimbotun, Atatürk’ün “Geldikleri Gibi Giderler” sözünün 100′üncü yıldönümü olan 13 Kasım 2018 tarihinde açılışını yapması hedefleniyor.

Çiçek Tersanesi’nde düzenlenen basın toplantısında Kartal’ı Kurtarma Platformu Başkanı emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, müze gemi haline getirilmesi ve İstanbul kamuoyuyla buluşması amaçlanan Kartal’ın son durumu hakkında bilgi verdi.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “Bugün büyük bir buluşmaya tanık olacaksınız. Bu sıradan bir buluşma değil. 100 yıl önce bu gemide söylenen ‘Geldikleri gibi giderler’ sözünün etrafında Türk milletinin nasıl kenetlendiğine tanık olacaksınız. 10 yaşındaki Cem Tuğcu kardeşimiz, kumbarasını açtı ve babasına, ‘Bunu Atatürk’ün gemisine bağışla’ diye verdi. Kıymetli büyüğümüz Necdet Akson, Kartal’ın müze olması için 3 aylık emekli maaşını verdi. Kendilerine sonsuz teşekkürler ediyoruz. Kartal’ın gücü ve büyüklüğü, 7’den 77’ye yüreğinde vatan aşkı taşıyan herkesi etrafında birleştirmeye başlamasıdır. Bu gemi ‘birleştiren gemi’, bu gemi ‘batırılamayan gemi’, bu gemi ‘Türkiye. Bu gemiyi kimse batıramaz! Çünkü bu gemide, Türk milleti var. Kartal istimbotu umudun bugüne yansımasıdır. Onu sonsuza kadar yaşatacağız. Yarınlara inanan herkesi bu aileyi büyütmeye, bu projeye imza atmaya çağırıyoruz. Kartal’ın ayağa kalkması, halkın ziyaretine açılacak bir anıt gemi haline gelmesi ve gerçek bir Atatürk filmi çekilmesi için kamuoyunu seferberliğe çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, konuşmasının ardından Kartal istimbotunun restorasyon çalışmaları için kumbarasında biriktirdiği 103 lirasını bağışlayan 10 yaşındaki ilkokul öğrencisi Cem Tuğcu ile 3 aylık emekli maaşını bağışlayan 93 yaşındaki Necdet Akson’a plaket verdi.

Birinci Dünya Savaşı’nı kaybederek orduları dağıtılan Osmanlı İmparatorluğu’nun emri ile Adana’dan 10 Kasım 1918 tarihinde yola çıkarak İstanbul’a trenle gelen Mustafa Kemal Atatürk 13 Kasım 1918 günü Haydarpaşa Garı’na vardığında, kendisini bekleyen bir istimbot ile denize açılmıştı.

55 parçalık İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan işkal donmasının Boğaza girişi nedeniyle 2 saatlik bir bekleyişin ardından hareket eden istimbotta, Atatürk, gemilerini görerek ağlayan yağveri Cevat Abbas’a dönerek “Ağlama Çocuk, geldikleri gibi giderler” sözünü söylemişti.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 293 kere görüntülenmiştir