Çanakkale Zaferi Kupası’nda ikinci start

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü anısına İYK tarafından düzenlenen geleneksel yat yarışında 2. Etap startı Tuzla Deniz Harp Okulu’ndan verildi. Start öncesi her zaman olduğu gibi Çanakkale şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı. O ana kadar ayna gibi olan deniz yüzeyi, güneyli 8-10 knot’lık rüzgarla buruşmaya başlayınca komite hiç oyalanmadan yarışı başlattı.

Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Özdem Koçer’in de hazır bulunduğu Çanakkale Deniz Şehitleri’ni anma töreninin ardından “sıfır” olan rüzgar nedeniyle Ahmet Atacan Başhakemliğindeki Yarış Komitesi “tehir” flamasını göndere basarak “geleceğinden umutlu oldukları” rüzgarı beklemeye başladı.

Tuzla Koyu’nda ve Deniz Harp Okulu önlerinde bir süre bekleyen filo, saat 12.00’a doğru güney-güneybatıdan kendini gösteren 8-10 knot’lık esinti ile hareketlendi. Hazırlıklar tamamlandı ve Alternatif Rota uygulanacağı bildirilen yarışın startı verildi.

43 tekneden oluşan filo, “hızlı” bir çıkışın ardından Tuzla Hayırsız Ada’yı sancakta bırakarak yaklaşık 17 deniz mili mesafeli Fenerbahçe-İYK rotasına girdi.

FIRTINADAN ESER YOK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günler öncesinden yaptığı “lodos fırtınası” uyarıları ve tahminlerin öngördüğü “kopartan” güçteki rüzgardan eser yoktu ama orsa hızlı startı mümkün kılan 8-10 knot’lık keyifli esinti filoyu Bostancı’ya kadar getirdi. Tablo buradan sonra değişti…

Gücü ve yönü oynak rüzgarda aynı rotayı paylaşan filoda büyük kopmalar yaşanmadı. Gürhan Tüker’in Korza’sı, Cem Hakko’nun Vakkorama’sı ve Taner Halaçoğlu yönetimindeki Huafon 7 Bela muhtemelen bu tabloda yer almak istemedikleri için start hattına bile gelmediler ve peşinen DNS (start etmedi) puanına razı oldular.

17 MİLLİK YOLU 30 MİLDE TAMAMLADILAR

Öncü tekneler Fenerbahçe Sığlık Çakarı’na rota koyarak ilerlemeye çalıştıkları sırada finiş hattının kurulduğu Kalamış Koyu’ndaki “yok hava” herkesi düşündürüyordu.

Ama tıpkı bir gün önce Tuzla rotasında olduğu gibi son anda tazeleyen güneyli rüzgar, tekneleri gruplar halinde bitiş çizgisine taşıdı. İlk finişi 16.06’da Oğuz Ayan yönetimindeki Ford Otosan-Fenerbahçe 2 yaptı.

17 deniz mili mesafeli Tuzla DHO-Fenerbahçe İYK rotasını tekneler rüzgarı yakalamak için yaptıkları manevralarla 30 deniz mili yol kat ederek tamamladı. Ortalama tekne hızları ise 4.5 knot’ı aşamadı.

FLAMENCO’NUN HATALI FİNİŞ BEDELİ

Bu kadar uğraştıran yarışta IRC2’de İstanbul’daki ilk yarışına çıkan Targan Hazarhun dümenciliğindeki Palamut-CPM Sailing ilk birinciliğini tadarken, Serdar Öner yönetimindeki sahibinden.com Flamenco, grubunda finişe ilk yaklaşan tekne idi.

Ne var ki, bitiş çizgisini “dışarıdan” geçtiğini finiş düdüğü çalmayınca fark edip hattı doğru yerden kesmek üzere geri dönünce araya iki teknenin girmesine engel olamadı ve birinci bitireceği yarışta üçüncülükle yetinmek zorunda kaldı.

FORD OTOSAN DÜZELTMEYE RAĞMEN YERİNİ KORUDU

1. Etap startında karaya oturmamak için birinde 5, diğerinde 6 saniye olmak üzere iki iki kez motor gücüne başvurmak zorunda kalan Ford Otosan Fenerbahçe 2’nin finiş süresine Protesto Kurulu tarafından 15 saniye eklendi. Ama bu “ceza”, Ford Otosan-Fenerbahçe 2’nin sıralamasını değiştirmedi.

Protesto Kurulu ayrıca aynı nedenle motor gücüne başvuran Palamut-CPM Sailing Team’in finiş zamanına 10 saniye eklenmesine karar verdi.

Yayınlanan geçici sonuçlara göre Çanakkale Zaferi Kupası’nın oldukça zorlayıcı koşullarda gerçekleşen iki günlük mücadelesinde, genel sıralamada Ford Otosan-Fenerbahçe 2, MSI Sailing Team / AG, Cheese Sailing, Aygaz Alize, YapıKredi Alize ZigZag ve Target gruplarında birincilik elde etti.

İYK-ÇANAKKALE ZAFERİ 10. YIL KUPASI

2. ETAP SONUÇLARI
(Geçici)
18 Mart 2018, Pazar / Tuzla-Fenerbahçe

IRC0
Kayıtlı tekne sayısı: 9
Start saati: 12.05
1. Ford Otosan-Fenerbahçe 2 (Oğuz Ayan) 16.06.34
2. Enka Cheese (Levent Peynirci) 16.07.58
3. Due (Feyyaz Yüzatlı) 16.10.37
DNC: Huafon 7 Bela (Taner Halaçoğlu), Vakkorama (Cem Hakko), Korza (Gürhan Tüker)

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 12.05
1. Pupa Fifty Fifty (Bartu Özsoy) 16.13.44
2. MSI Sailing Team / AG (Veli Murat Açıkalın) 16.38.04
3. Mad X (İzzet Göçmenoğlu) 16.36.50

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 13
Start saati: 12.05
1. Palamut-CPM Sailing (Targan Hazarhun) 16.13.16
2. Uniq2Go Hangover (Genco Sindel) 16.13.45
3. Cheese Sailing (Levent Peynirci / Doğa Arıbaş) 16.21.50

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 7
Start saati: 12.05
1. Aygaz Alize (Berk Gürpınar) 16.41.25
2. Alfasail Falcon (Deniz Yılmaz) 16.38.16
3. Sahibinden.com Flamenco (Serdar Öner) 16.41.50

IRC4
Kayıtlı tekne sayısı: 6
Start saati: 11.55
1. Yapı Kredi Alize ZigZag (Evren Koncagül) 16.49.33
2. Galatasaray Üniversitesi / AG (Muhammet Sefa Yalçın) 16.47.11
3. İTÜ Hedef Yelken 8 (Canberk Sağlam) 17.22.28

GEZGİN
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.55
1. Target (Turgut Baran) 17.29.44
2. Carpediem (Ömer Faruk Sağesen) 17.52.26
3. A3 (Taner Alev) 17.39.25

GENEL SONUÇ TABLOSU

IRC0
1. Ford Otosan-Fenerbahçe 2 (Oğuz Ayan) 1-1
2. Enka Cheese (Levent Peynirci) 3-2
3. Due (Feyyaz Yüzatlı) 2-3

IRC1
1. MSI Sailing Team / AG (Veli Murat Açıkalın) 1-2
2. Pupa Fifty Fifty (Bartu Özsoy) 4-1
3. Doğuş Grubu-Fenerbahçe 1 (Eren Özdal) 2-4

IRC2
1. Cheese Sailing (Levent Peynirci / Doğa Arıbaş) 1-3
2. Palamut-CPM Sailing (Targan Hazarhun) 5-1
3. Logo (Tuğrul Tekbulut / Onur Bilgen) 2-6

IRC3
1. Aygaz Alize (Berk Gürpınar) 2-1
2. Alfasail Falcon (Deniz Yılmaz) 1-2
3. Sahibinden.com Flamenco (Serdar Öner) 3-3

IRC4
1. Yapı Kredi Alize ZigZag (Evren Koncagül) 1-1
2. İTÜ Hedef Yelken 8 (Canberk Sağlam) 2-3
3. Galatasaray Üniversitesi / AG (Muhammet Sefa Yalçın) 4-2

GEZİ
1. Target (Turgut Baran) 1-1
2. Carpediem (Ömer Faruk Sağesen) 3-2
3. A3 (Taner Alev) 2-3

Kaynak: TurkSail

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Çanakkale Zaferi Kupası’nda ikinci start, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Diğer Konular


600true numbers topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=122049
     Slide3
    YELKEN POSTASI – Tanju Okan Kupası
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=121354
     Slide3
    Ali Nasman ile YELKEN – Haberler
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=123020
     Slide4
    TANGO TANGO – Kabotaj Bayramı Ozel
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=123237
     Slide5
    UCASE YELKEN – Haberler
  • 5000 fade true 30 bottom 0 ENGELSIZ YELKEN – Haberler
     Slide6
    ENGELSIZ YELKEN – Haberler
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=121401
     Slide6
    Ekrem İnözü Röportajı
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=122071
     Slide7
    Özkan Gülkaynak Röportajı
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=121794
     Slide8
    Antalya Yelken Kulübü Röportajları
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=98487
     Slide9
    ACIK DENIZ Programının Konuğu “Tolga Pamir”
  • 5000 fade true 30 bottom 0
    Slide10
    Selcen Tanınmış'ın Konukları “Rüştü Onur Atilla & Doğan Akdoğan”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=121183
     Slide11
    PRUVA Programı – Konuk “Cahit Uren”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=119973
     Slide12
    SG YELKEN – Stüdyo Konuk “Kpt.Neşe Hasipek”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
     Slide13
    Sunum ATLANTİK GEÇİŞİ >> Ekrem İnözü
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=114887
     Slide14
    YELKEN POSTASI – Konuk”Can Akaltan”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=115544
     Slide15
    YELKEN POSTASI – Konuk “Ogeday Sunay”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=116854
     Slide16
    YELKEN POSTASI - Konuk “Haktan Taş”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=99800
     Slide17
    ACIK DENIZ Programının Konuğu “Yüksek Ökçeler Yelken Grubu”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=115288
     Slide18
    Ali Nasman ile YELKEN – Konuk “Erdem Ağan”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=114819
     Slide19
    Ali Nasman ile YELKEN – Konuk “Erman Aras”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=114978
     Slide20
    Dünya Dragon Şampiyonu “Ali Tezdiker” Ali Nasman’nın Konuğu !
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=116529
     RızaEkipmen
    Ali Nasman ile YELKEN – Konuk Rıza Epikmen
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=119810
     Slide22
    Yalıkavak Marina GM "Deniz Akaltan" Bloomberght'ye Konuk Oluyor
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=94874
     HaldunGursoy
    Erkan Gürsoy Röportajı >> Selim Pala
  • 5000 fade true 30 bottom 0
    BanuOney
    ACIK DENIZ Programının Konuğu “Banu Öney”
  • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=91264
     Slide25
    Bedros Kılıçcan Röportajı >> Selim Pala
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 347 kere görüntülenmiştir