Sualtında yeni nesil Atlantis tasarladılar

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, küresel ısınma etkisi ve buzulların erimesiyle 100 yıl içinde 3 metre kadar sular altında kalacak yerküre için su altı yaşam alanları tasarladı.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Burkay Pasin, öğrencilerin her yıl gelecek temalı çalıştayda sıra dışı ortamlarda yaşam alanları tasarladığını belirterek, “Bilim adamları küresel ısınmanın etkisi ve buzulların erimesiyle önümüzdeki 100 yıl içinde deniz seviyesinin 3 metre kadar yükseleceğini ve daha uzak bir gelecekte yerküredeki kıtaların büyük kısmının sular altında kalacağını öngörüyor. Böyle bir durumda enerji kaynaklarının da tükenmesiyle insanoğlunun su altı kaynaklarına yönelmesi ve kendini su altı yaşamına hazırlaması kaçınılmaz görünüyor. Mimarlık bölümü 2. sınıf öğrencilerimizle”Mission Aquarius: Biyomimetik Yapısal Bir Organizma” adlı iki haftalık bir çalıştay düzenledik. Öğrencilerimiz su altındaki yaşam formlarından yola çıkarak okyanus derinliklerinde yaklaşık 80 bin metrekarelik bir alanda çoğalıp hareket edebilen yaşam üniteleri tasarladı” dedi.

Öğrencilerin, Yrd. Doç. Dr. Güzden Varinlioğlu, Öğretim Görevlileri Hugh Clarke koordinatörlüğünde ve öğretim görevlileri Özgür Genca, Lale Başarır, Filiz Keyder Özkan, Ayşe Bozkurt Karal, And Akman, Onur Dinmez, Onurcan Çakır’ın rehberliğinde hazırlandığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Pasin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okyanus bilimci Kaptan Cousteau’nun torunu Fabien dünyanın işler durumdaki tek deniz altı laboratuvarı olan Florida açıklarındaki Aquarius’ta 31 gün yaşayarak dedesinin rekorunu kırdı. Dolayısıyla yüzeyden destek almadan varlığını sürdürebilecek gerçek bir Atlantis kurulması için ilk adımı attı. Biz tasarımcılara düşen de su altında yaşama ilişkin senaryolar üretebilmek, bu senaryoları uygulanabilir kılmak. Diğer canlıları tehdit etmeyen yaşam formlarına dönüştürebilmek istedik. Bu yaklaşımdan yola çıkarak öğrencilerimiz hem okyanus canlılarının biyolojik özelliklerinden yararlanarak hem de dalga, hidrojen gazı gibi enerji kaynaklarını kullanarak özgün yaşam formları üretti. Çalıştayımızın sonucunda oluşan 17 projeyi üniversitemiz D Blok Çok Amaçlı Salon’da sergiliyoruz.”

İZMİR, (DHA)

Kaynak: Hurriyet

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 217 kere görüntülenmiştir