EAYK Kış Trofesi iki yarışla start aldı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) ile Çeşme Marina işbirliğinde düzenlenen 2018 İzmir Kış Trofesi’nin ilk ayak yarışları 27-28 Ocak tarihlerinde gerçekleşti.

33 teknenin kayıt verdiği yarışların ilk günü rüzgar gücünün belirlenen sınırların üzerinde seyretmesi nedeniyle start verilemedi. İlk ayak, ikinci gün yapılan iki yarışla tamamlandı.

EAYK 2018 Kış Trofesi’nin açılış törenine Çeşme Marina ev sahibi oldu. Cumartesi sabahı Marina Yat Kulüp’te toplanan yelkenciler İzmir gevrekleri ve sıcak çayla karşılandılar.

Kayıtların tamamlanmasının ardından Başhakem Eşref Uzun, ilk ayak brifinginde, planlanan iki yarışın rotalarını ekiplerle paylaştı. Ancak hava yarışa uygun görünmüyordu.

“Karada tehir” yerine, “denizde tehir” verebileceklerini belirten Uzun, ekiplerin telsizlerini dinlemelerini ve buna göre hareket etmelerini istedi. Ama filonun neredeyse yarısı brifing sonrasında hakemleri denizde yalnız bırakmadı.

Saatler boyu rüzgarın seyri gözlendi. Ne var ki, 25-32 knot’ın altına düşmeyen kuzeyli hava bir türlü belirlenen üst sınırın altına inmeyince “Tehir” ve “Aydın” flamaları toka edilerek “bugün başka yarış yapılmayacaktır” denildi. Filo bunun üzerine karaya döndü.

START DÜDÜĞÜ İKİNCİ GÜN ÇALDI

Pazar sabahı gücü biraz düşen hava iki yarışa izin verdi.

Ozan Sekkin’in dümen tuttuğu filonun yeni kayığı “Knot for Sail”e nazar değdi. Cuma günü antrenman sırasında sert esen rüzgarda bumbası kırılınca parkura çıkamadı ve mücadele 32 tekne arasında gerçekleşti.

IRC1-2-3 ve 4’ler saat 11.57′de, IRC5 ve Destek sınıfları da 12.06′da start aldıklarında 350 dereceden gelen rüzgar 14-17 knot arasında dolaşıyordu. Çeşme Boğazı’nın sıkıştırdığı denizin ürettiği kaba dalgalı parkurda orsa-pupa rotada koşulan ilk yarışta saat 12.41′de finiş hattını ilk kesen tekne Erkan Bilsev’’in Destek sınıfındaki “Perle White”ı oldu.

Ana yelkeni yırtılan Ladies First ise “terk” bildirmek zorunda kaldı.

İkinci yarış için gruplar aynı sıralama ile start aldılar. 16-20 knot arasında değişen rüzgarda Yarış Komitesi, coğrafi rota yerine filoyu offshore şamandralı sosis rotaya gönderdi. İlk grubun yarışı saat 14.05′te, çaldı. 9 dakika sonra da ikinci grubun startı verildi.

Destek Sınıfı’ndaki Perle White, günün ikinci yarışını da ilk bitirdi.

İZMİR’İN KADINLARI

Çeşme parkuru yaapılan yeniliklerle hertrofeye biraz daha heyecan ve keyif katmayı hedefliyor. Bu trofeye de İzmirli kadın yelkenciler damga vuracağa benziyor.

“Banshee”, bir Salona 35. İlkben Söğütlü’nün dümen tuttuğu kadınlar ekibi Destek sınıfında yarışıyor.

EAYK YİNE ‘AKİF SEZER’ DEDİ

Kış Trofesi’nin ilk ayağından hemen önce, Cuma günü gerçekleştirilen EAYK Genel Kurul Toplantısı’nda Dr. Akif Sezer yeniden komodorluğa seçildi.

Bu haberi, Cumartesi akşamı Marina Yat Kulüp’te düzenlenen açılış kokteylinde Akif Sezer yelkencilere bizzat kendisi duyurdu.

Öte yandan, EAYK ile Çeşme Marina, Kış Trofesi’yle birlikte üniversitelerin yelken topluluklarındaki genç yelkencilere kapılarını açtı.

Bear Sailing ve Genc EAYK’ın da desteği ile üniversiteli gençler İzmir Korfezi’nde deniz ve yelkenle buluşacak. İki eş tekne ile denize çıkacak olan gençlerin pruvaları neta, rüzgarları kolaylarına olsun.

ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ

Trofenin baslamasına günler kala EAYK, yelkencilerle bir duyuru paylaşmıştı. Buna göre, Türkiye Yelken Federasyonu Genel Yat Yarışları Talimatı’nda yapılacak değişiklikle Kategori 4 yarışlarında kullanılacak can yeleklerine bir standart getirilmişti.

Köpük içeren ve su sporlarında kullanılan kişisel yüzdürücüler artık kabul edilmeyecek, can yeleklerinde “tüplü, otomatik veya manuel şişebilen, reflektörlü ve kasık bağı” şartı aranacaktı.

İlk yarışta bu konuda esnek davranılacaktı. Ancak ikinci ayakta her teknede bu tanıma uygun ve ekip sayısı kadar can yeleği bulundurulması, “Y” kod flamasının toka edildiği tüm yarışlarda kullanılması gerektiği bilgisi ekiplerle paylaşıldı.

STANDART UYGULAMANIN BAŞ MİMARI

Bodrum’da başlayan CFM-BAYK Kış Trofesi’nde Başhakem olan, ayrıca 20 yıldan bu yana da Bodrum Deniz Kurtarma Derneği’nde faal görev üstlenen Ayberk Olcay, çok daha önce uygulanması gereken bu “standartın” baş mimarı.

Yelken sporunun kolay bir spor olmadığını, havanın her an tatsız sürprizler yaşatabileceğini düşününce, hele de bu yüzden kaybettiğimiz sol yarım Burçin Hazarhun’u hatırlayınca; sevgili Ayberk’e bu girişiminden dolayı bir kez daha teşekkür etmemiz gerektiğine inanıyorum.

EAYK & Çeşme Marina 2018 Kış Trofesi’nin ikinci ayağı 17-18 Şubat tarihlerinde koşulacak.

EAYK KIŞ TROFESİ 1. AYAK SONUÇLARI (Geçici)
27-28 Ocak 2018 / Çeşme

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Yapılan yarış sayısı: 2
1. Lezita (Onur Tok) 1-1
2. Shaker (Haluk Buzluk) 4-2
3. Vurla (Murat Yücel) 2-4

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 3
Yapılan yarış sayısı: 2
1. Arnes (Kemal Oğul) 1-1
2. Extreme (M. Erhan Keskinaslan) 4-2
3. Ladies First (Canan Aydemir) 4-4

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 5
Yapılan yarış sayısı: 2
1. Yunus Marin Cygnus (Oğuz Akif Sezer) 1-1
2. AYK-Blue Miles (Ergun Nalbantoğlu) 2-2
3. Goodday Sunshine (Ahmet Yababa) 3-3

IRC4
Kayıtlı tekne sayısı: 7
Yapılan yarış sayısı: 2
1. Quattro 4 (Bekir Tolga Tunçer) 1-1
2. AYK-Lady Sun (Adnan Özaslan) 2-2
3. Karios (Mehmet Nardalı) 3-3

IRC5
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Yapılan yarış sayısı: 2
1. Miranda (Çetin Kent) 1-1
2. Farmer (Celal İşçimenler) 2-2
3. İmge (Gültekin Kurultak) 3-3

DESTEK
Kayıtlı tekne sayısı: 10
Yapılan yarış sayısı: 2
1. Fun Lemon-Baran Ambalaj (Fikret Oral) 1-1
2. Perle White (Aydın Sal) 2-2
3. Meltemi (Fahri Kartal) 3-3

Kaynak: TurkSail
Yazı ve fotoğraflar: Seden ERDİ

Bu dosyayı indir (EAYK_BIRINCI AYAK SONUCLARI.xls)EAYK 2018 Kış Trofesi Çeşme 1. Ayak Geçici Sonuçları 70 kB
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 307 kere görüntülenmiştir