Yarışlarda ‘Taraf” olan kişiler hakemlik yapamayacak

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Türkiye Yelken Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (TYF MHK) kulüp yönetimlerinde ya da teknik kadrolarda yer alan kişilerin düzenlenen yelken yarışlarında görevlendirilmemesi konusunda bir duyuru yayınladı.

Duyuruda, Organizasyon ve Yarış Kurulları’nın görev tanımları hakkındaki ayrıntılara da ayrıca vurgu yapıldı.

TYF’den, yat yarışlarında alınacak güvenlik önlemleri kapsamında “can yeleklerinin tanımı”nı beklerken, MHK’nın yarış yönetimleri ve yarışlarda görev alacak hakemlerin uymaları gereken kuralları içeren duyurusu daha erken geldi.

TYF MHK’sı tarafından hazırlanıp İl Temsilcilerine, İl Hakem Kurullarına, yelken kulüplerine ve faal yelken hakemlerine gönderilen duyuruda yelken yarışları, hakem atamaları, yarış dosyaları hakkında “kritik” noktalara dikkat çekildi.

YARIŞ KURULLARI İÇİN KISITLAMA

Duyurunun ilk bölümünde, Uluslararası Yelken Federasyonu (World Sailing) 2017-20 Yarış Kuralları’nın “Tanımlar” bölümünde yer alan “Destek Personeli”, “Çıkar Çatışması” ve “Taraf” tanımları konusundaki ekler hatırlatıldı.

Buna göre 2018 yılından itibaren kulüplerin başkan ve yönetim kurulu üyeleri, komodor, viskomodor, sportif direktör, teknik direktör, menajer, antrenör ve koçlar gibi kulüplerle maddi çıkar ilişkisi bulunan kişiler yarış ve protesto kurullarında hiçbir görev üstlenemeyecek.

Kulübün sağlık kurullarında görev yapanlar, kafile başkanları, sporcu velileri veya ebeveynler de bu kapsamda değerlendirilecek.

KAYITLAR, YARIŞ SORUMLUSU TARAFINDAN ALINACAK

Yarışlara kayıt işlemlerinin Yarış Kurulu veya Sekreterya tarafından yapıldığına dikkat çekilen MHK duyurusunda, bu işlemlerin W.S. 2017-2020 RRS 75.1 gereği Organizasyon Otoritesi’nin sorumluluğunda olduğu vurgulandı ve şöyle denildi:

“Organizasyon Otoritesi yarış ilanını yapandır. Kural ve talimatlar ile organizasyon otoritesinin şartlarına uyan teknelerin yarış kaydı, yarış ilanında belirtilen süreler içinde Organizasyon Otoritesi ve/veya Organizasyon Otoritesinin belirlediği Yarış Sorumlusu tarafından yapılacak ve imzalanacaktır.

Sekretarya ise; kayıtların alınmasına yardımcı olacak, alınan kayıtlardan yarışacak tekne listelerini hazırlayarak Yarış Kuruluna sunacaktır.”

ONAYLANMAYAN YARIŞA HAKEM ATANMAYACAK

İl ve Federasyon programlarına sonradan eklenecek yarışların ise Federasyon tarafından onaylanması gerekiyor.

TYF tarafından onaylanmayan, İl programlarında yer almayan yarışların yapılamayacağı belirtilen duyuruda, bu yarışlara hakem atanmayacağı vurgulandı.

HS SINIFLARINDA “GEÇİCİ LİSANS” KULLANILMAYACAK

MHK duyurusunda TYF’nin karar ve talimatları gereği hareketli salma ve sörf yarışlarında sporcuların geçici lisansla yarışamayacağı konusu da hatırlatıldı.

Buna rağmen bazı yarışlara halen geçici lisansla sporcu kabul edildiği belirtilerek bu konuya hassasiyet gösterilmesi istendi.

RAPORLARIN GİZLİLİĞİ E-POSTA İLE SAĞLANACAK

Duyurunun dikkat çekici bir maddesi de, bazı Yarış Kurulu ve Protesto Kurulu başkanlarının karşılaşma sonrası düzenledikleri raporlarda “gizlilik” kuralına uymadıklarına yönelik…

“Bazı yarışlarda bu raporların yarış dosyasına açık olarak konularak yollandığı gözlenmiştir” denilen duyuruda, bundan böyle kurul başkanlarının hazırladıkları raporları yarış dosyasına koymayıp, net fotoğraflarını çekerek ya da taranmış halini kişisel hesaplarını kullanarak MHK’ya e-posta eki ile göndermeleri istendi.

Yarış ve Protesto Kurulu Başkanları, raporların asıllarını ise MHK’ya göndermek yerine bundan böyle kendi arşivlerinde saklayamakla mükellef olacak.

VİZESİZ HAKEME GÖREV VERİLMEYECEK

MHK duyurusunda ayrıca MHK tarafından yetki verilmeyen “gözlemci” kullanılmaması, vizesiz hakemlere görev verilmemesi, Yarış ve Protesto Kurullarının ayrı ayrı oluşturulması ve zorunlu haller dışında Yarış Kurulu Başkanlarının Protesto Kurulu’nda görev almaması gerektiği belirtildi.

Öte yandan Optimist ve Optimist Junior, artık ayrı sınıflar olarak değil, kategori olarak bölünecek ve startları ayrılamayacak. Katılım sayısı yüksek yarışlarda her iki kategori guruplara bölünerek beraberce değerlendirilecek.

Kaynak: TurkSail

Bu dosyayı indir (MHK Bilgilendirme.pdf)MHK Duyurusu (Tam Metin) 579 kB

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 283 kere görüntülenmiştir