CFM-BAYK Kış Trofesi eksik başladı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Arkas ekibinin yeni teknelerini bekledikleri için ilk ayakta yer almayacağı bilniyordu. Anything-Dere Construction gelmedi, FarrFara ekibinin RC44 “Kapkara”sı ise yolda makine arızası yapınca yetişemedi.

Güçlü rüzgar planlanan hedef yarış sayısına izin vermeyince, Bodrum’da CFM-BAYK Kış Trofesi’nin ilk ayağı eksik başladı.

Bodrum’da sezonun en önemli yat etkinliği olan CFM-BAYK Kış Trofesi’nin ilk ayağı 20-21 Ocak tarihleri arasında yapıldı.

Hava tahminleri ikinci gün yarış yapılamayacağına işaret ediyordu, öyle de oldu. Gücü sağnaklarda 35-41 knot’a ulaşan Keşişleme yüzünden ikinci gün tekneler marinadan çıkamayınca ilk ayak 20 Ocak’ta yapılan tek yarışla tamamlandı.

Bu yıl Ker 40 Flying Box’la yarışmayacaklarını duyurduğumuz Arkas Yelken Takımı, mücadeleye ikinci ayakta yeni tekneleri MAT 1185 ile katılacak. Sahibi ve dümencisi Bora Turan’ın yer almayacağı Ker 41 Anything-Dere Construction’ın durumu ise belli değildi. O da gelmedi.

Bir de “gelemeyen” vardı. Erhan Uzun dümenciliğindeki FarrFara ekibi tarafından satın alınan ve “Limitless” olan adı “Kapkara” olarak değiştirilen RC44 de, yolda makine arızası yapınca starta yetişemedi. Kapkara, ikinci ayakta start hattında olacak.

44 TEKNE KAYIT VERDİ

Yenilenen IRC belgeleri yetişmediği için grup ayırımı yapılamayan ilk ayak için 44 tekne kayıt verdi. Ama Yediçeriler ile Lady Sun palamar çözmeyince mücadele 42 tekne arasında yaşandı.

Buraya kadar aktadıklarımız tekneler cephesinde gözlemlediğimiz eksikler. Bir de havadan kaynaklanan eksikler vardı.

Organizasyon Komitesi, IRC A grubuna ilk gün iki şamandıra, IRC B ve Destek gruplarına ise coğrafi rotalı bir yarış planlamıştı. Ne var ki, hava koşulları nedeniyle IRC A’nın ikinci şamandıra yarışı yapılamadı.

İkinci gün ise tahminlerin öngördüğü sert rüzgar sabahın erken saatlerinden itibaren etkili oldu. Zaman ilerledikçe daha da bindiren ve hızı 37-41 knot seviyelerine ulaşan Keşişleme yönlü rüzgar nedeniyle 21 Ocak Pazar günü coğrafi rotada planlanan yarışın startı verilemedi.

BRİFİNGDE TEMEL KONU GÜVENLİK

Yarış öncesi Marina Yacht Club’da düzenlenen brifingde CFM-BAYK Kış Trofesi’nde Yarış Kurulu Başkanı olarak görev alan Ayberk Olcay, titizlikle uygulanacak güvenlik önlemleri hakkında ekipleri bilgilendirdi.

Bodrum, yat yarışları ve güvenlik üçlemesinden konu açıldığında aklımıza ister istemez 5 yıl öncesi geliyor…

BAYK Kış Trofesi’nin ilk ayağı yine 20 Ocak’a denk gelmiş ve hafızalarımızdan kolay kolay silinmeyecek acı bir olayla noktalanmıştı. Burçin Hazarhun, kardeşi Targan Hazarhun’un dümen tuttuğu tekneden suya düşmüş ve can yeleği olmadığı için boğularak yaşamını yitirmişti.

Bu vesile ile Burçin Hazarhun’u 5. yılında anmak ve bu olaydan alınan derslerin bir kez daha hatırlanmasını istiyoruz.

“Can yeleği tanımı” ile ilgili gelişmelerin ayrıntılara önceki haberimizde değinmiştik.

Tanıma uygun otomatik veya manuel can yeleklerinin temini için ekiplere ikinci ayak yarışlarına kadar süre tanınacağını açıklayan Olcay, ilk ayak yarışlarında bu şartın aranmayacağını belirtti. Ancak yine de “Y” kod flaması gönderde gösterildiğinde türü ve tipi ne olursa olsun “can yeleği giyme mecburiyetinin geçerli olduğuna” vurgu yaptı.

Ayrıca teknelerde bulundurulması gereken güvenlik ekipmanlarını da hatırlatarak, yapılacak denetimlerde bu malzemelerin aranacağını belirtti. Çapa ve yeteri kadar zincirin ise mutlaka teknede bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

FİLODAKİ YENİLİKLER

Eksiklerden sonra gelelim Bodrum’daki yarış filosundaki yeniliklere…

A35 Shak Shuka’sını İzmirli Orsa Yelken’e satan Hasan Utku Çetiner, yeni aldığı FarrAway’in adını Shak Shuka 3 olarak değiştirdi. Ekibi ile oldukça iyi bir performans sergileyen Shak Shuka 3, sezonun orsa-pupa ilk şamandıra yarışını birincilikle tamamladı. İkinci Farr 40 olan Aydın Sal yönetimindeki Boreas ise yakın takipçisi idi.

Ali Kerem Alptemoçin’in Danimarka’dan gelen yeni XP44 Nomad Turx’ü, ilk yarışında beklediği yeni yelkenleri yetişmemiş olmasına rağmen başarılı bir mücadele ortaya koydu, sezonun ilk ve tek yarışında Orhan Özdaş’ın Matrak II’sinin peşinden finiş hattını kesti.

Hakan Börteçene’nin Göztepe Yelken Kulübü tarafından satın alınan Bolt 37 “Gin”i, Ahmet Hakan Yenigün yönetiminde “Göztepe Yelken 1925” adıyla parkurdaydı.

Fazla bilinmeyen bir ayrıntıya da sırası gelmişken değinelim.

Börteçene, yelkene İzmir’de Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi’nde başlamış ve uzun yıllar centerboard sınıfı sporcusu olarak yarışmıştı. Dolayısıyla bu satış, Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi Yöneticileri ile sporcuları Hakan Börteçene’yi tekrar bir araya getirmiş oldu.

Başarılı sporcularını centerboard sınıfından yat sınıfına kesintisiz bir süreçte geçirebilmeyi hedefleyen kulüp, ilk aşamada bu fırsatı Türkiye ve Avrupa dereceleri olan milli sporcuları Mehmet Haliloğlu ile takım kaptanı Emre Üstün’e sağladı. Önümüzdeki günlerde bu sayının artacağı ifade ediliyor.

Orhan Gorbon’un MAT 1010 Matrix’i de yeni sahibi Erman Ayvaz ve yeni adı “HappyHour Matrix” ile parkurdaki yerini aldı.

IRC B VE DESTEK BİRLİKTE YARIŞTI

CFM-BAYK Kış Trofesi’nde IRC A’dan önce ilk start düdüğü yaklaşık 12 deniz mili mesafeli coğrafi rotada yarışacak IRC B ve Destek sınıfları için çaldı.

Karaada Boğazı’ndaki “sosis”in ardından Çelebi Adası’nı dönen filoda ilk finişi Destek grubunda yarışan Emir İçgören’in Ameera 5 AllSailor’u yaptı.

Sosis’in ilk turunda liderliği elinde tutan Arto Tekyıldız’ın SingleStar’ı ise tramola sırasında takılan cenoası yırtılınca “terk” bildirmek zorunda kaldı.

IRC B grubunda finiş hattını ilk kesen tekne Ayşe Koraltan’ın Safinaz’ı oldu.

Ne var ki, yenilenen IRC belgeleri yetişmediği için alt grup ayırımı yapılamadı. Yeni reyting değerlerinin gelmesi ile gruplar belirlenecek, kaydedilen finiş zamanlarına göre düzeltilmiş sonuçlar ikinci ayak öncesinde yayınlanacak.

SİGORTACI DESTEĞİ

BAYK Güz Trofesi’nde Minx-Hedef Yelken’e Merhaba Gemicilik ile birlikte sponsor olan Bakar Sigorta, desteğinin CFM-BAYK Kış Trofesi’nde de süreceğini belirtti.

“Yarışlarda hem komitenin hem de yelken takımlarının bu sporu devam ettirebilmeleri için desteğin ne kadar değerli olduğunu her seferinde gözlemliyoruz” diyen Burak Bakar, sigorta şirketlerinin son dönemde yelken yarışlarına gösterdiği ilgiyi de şöyle açıkladı:

“Şirketler, potansiyel ve mevcut müşterilerine güvenilirliklerini ve güçlü yapılarını göstermek istiyorlar. Bu sponsorluklar, gerek organizasyona gerekse katılımcı tekne veya teknelere destek verme şeklinde oluyor.

Düzenlendikleri yörelerde prestijli organizasyonlar olarak bilenen yelken yarışlarına sponsor desteği ile boy gösteren sigorta şirketleri bir yandan yelken sporuyla ilgilenen önemli bir kesime ulaşıp kendilerini hatırlatırken, diğer yanda yarışların düzenlendiği bölgelerde isimlerini duyurma fırsatını da elde etmiş oluyorlar.”

KECHİ, İKİ TEKNESİ İLE PARKURDA

Son birkaç yıldır Azurre 40 “Mırmır” ile Destek’te yarışan Süleyman Er yönetimindeki Keçhi Sailing ekibi de First 40.7 Mad Toro’ya geçerek “sınıf atladı” ve IRC B’ye yükseldi.

“Kursiyerlerimiz bu konuda büyük gelişme kaydetti. Onlara daha iyi mücadele fırsatı sunmak amacıyla bu sıçramayı yaptık” diyen Süleymen Er, yerlerini Sarp Güney yönetiminde yarışacak ekibe bıraktıklarını belirtti. Er, “Yeni ekip, yeterli deneyimi kazanana kadar Mırmır’da yarışacak” dedi.

CFM-BAYK KIŞ TROFESİ 1. AYAK
1. yarış finiş sıralaması (İlk 5 tekne)

IRC A
Kayıtlı tekne sayısı: 20
Start saati: 12.20
1. Shak Shuka 3 (Hasan Utku Çetiner) 13.13.20
2. Boreas (Aydın Sal) 13.13.34
3. Matrak II (Orhan Özdaş) 13.14.34
4. Nomad Turx (Ali Kerem Alptemoçin) 13.16.51
5. Göztepe Yelken 1925 (Ahmet Hakan Yenigün) 13.17.50
DNC: Yediçeriler (Feyyaz Ünal), Lady Sun (Yalçın Ademoğlu)

IRC B
Kayıtlı tekne sayısı: 18
Start saati: 11.40
1. Safinaz (Ayşe Koraltan) 13.49.05
2. Navita (Burhan Kurne) 13.51.12
3. Fortuna (Barkın Palaoğullarından) 13.51.48
4. Milta Bodrum Marina-Cape Horn (Özgür Dumanlı) 13.53.14
5. Blues 1-Çorlu Sailing Team (Mustafa Söyler) 13.54.25
DNF: Singlestar (Arto Tekyıldız)

DESTEK
Kayıtlı tekne sayısı: 6
Start saati: 11.40
1. Ameera 5 AllSailor (Emir İçgören) 13.35.20
2. Mırmır Kechi Sailing Team (Sarp Güney) 14.11.30
3. Kaan-A (Mustafa Özgüven) 14.12.35
4.Jambo Jambo (Aydın Gürül) 14.13.25
5. Su 3 (Barbaros Uludağ) 14.16.50

Kaynak: TurkSail
Fotoğraflar: Serdar BAPOĞLU

Bu dosyayı indir (90752-i.-gun.pdf)CFM-BAYK Kış Trofesi 1. Ayak Finiş Zamanları 68 kB

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true numbers topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=122049
   Slide3
  YELKEN POSTASI – Tanju Okan Kupası
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=121354
   Slide3
  Ali Nasman ile YELKEN – Haberler
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=123020
   Slide4
  TANGO TANGO – Kabotaj Bayramı Ozel
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=123237
   Slide5
  UCASE YELKEN – Haberler
 • 5000 fade true 30 bottom 0 ENGELSIZ YELKEN – Haberler
   Slide6
  ENGELSIZ YELKEN – Haberler
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=121401
   Slide6
  Ekrem İnözü Röportajı
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=122071
   Slide7
  Özkan Gülkaynak Röportajı
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=121794
   Slide8
  Antalya Yelken Kulübü Röportajları
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=98487
   Slide9
  ACIK DENIZ Programının Konuğu “Tolga Pamir”
 • 5000 fade true 30 bottom 0
  Slide10
  Selcen Tanınmış'ın Konukları “Rüştü Onur Atilla & Doğan Akdoğan”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=121183
   Slide11
  PRUVA Programı – Konuk “Cahit Uren”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=119973
   Slide12
  SG YELKEN – Stüdyo Konuk “Kpt.Neşe Hasipek”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   Slide13
  Sunum ATLANTİK GEÇİŞİ >> Ekrem İnözü
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=114887
   Slide14
  YELKEN POSTASI – Konuk”Can Akaltan”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=115544
   Slide15
  YELKEN POSTASI – Konuk “Ogeday Sunay”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=116854
   Slide16
  YELKEN POSTASI - Konuk “Haktan Taş”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=99800
   Slide17
  ACIK DENIZ Programının Konuğu “Yüksek Ökçeler Yelken Grubu”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=115288
   Slide18
  Ali Nasman ile YELKEN – Konuk “Erdem Ağan”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=114819
   Slide19
  Ali Nasman ile YELKEN – Konuk “Erman Aras”
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=114978
   Slide20
  Dünya Dragon Şampiyonu “Ali Tezdiker” Ali Nasman’nın Konuğu !
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=116529
   RızaEkipmen
  Ali Nasman ile YELKEN – Konuk Rıza Epikmen
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=119810
   Slide22
  Yalıkavak Marina GM "Deniz Akaltan" Bloomberght'ye Konuk Oluyor
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?p=94874
   HaldunGursoy
  Erkan Gürsoy Röportajı >> Selim Pala
 • 5000 fade true 30 bottom 0
  BanuOney
  ACIK DENIZ Programının Konuğu “Banu Öney”
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 450 kere görüntülenmiştir