Yunusları tüfekle vuran caniler aranıyor

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Muğla’nın Marmaris ve Bodrum ilçelerinde 3 gün arayla tüfekle vurularak öldürülmüş iki yunus kıyıya vurması tepki topladı. Denetimlerin sıklaştırılmasını isteyen doğaseverler, faillerin yakalanıp cezalandırılmasını istedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 31 Aralık günü, Bedir Adası yakınlarında tüfekle ateş edilerek öldürülmüş bir yunus kıyıya vurmasından 3 gün sonra bu kez Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi Küdür yarımadası Zeytin koyunda aynı şekilde öldürülmüş bir dişi yunus daha sahilde yürüyüş yapan demirci Kamil Özcan ve eşi Kadriye Özcan tarafından fark edilmişti.

Akdeniz foklarının da yaşam alanı olan ve koruma altında bulunan bölgede son zamanlarda ölü caretta caretta türü deniz kaplumbağaları ve yunuslara çok sık rastlanması doğaseverlerin tepkisine neden oldu. Marmaris ve ardından Bodrum’da yaşanan tüfekle yunus ölümlerinin ardından olayın faillerinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Bodrum sahilinde vuran dişi yunus bulan demirci ustası Kamil Özcan, “Eşimle birlikte dolaşmak için sahile inmiştik. Tam oturduğumuz sırada, sahilde bir karartı gördük. Ben kılıç balığı zannetmiştim, birde baktık yunus. Biraz denizin içerisindeydi. Ben de denizin içerisinden kıyıya çektim ve canlı olmadığını gördüm. Yunusun sağına, soluna baktığımda gözü yoktu. Gözünde büyük bir delik vardı muhtemelen gözünden yaralanmıştı” dedi.

“Zıpkın olsa iz kalırdı”

Yunus tüfekle vurularak öldürülmüş olabileceğini kaydeden Özcan, şöyle konuştu: “Bu aralar sık sık yunuslar buralarda görülüyor. Bu olaydan sonra yunus ölümleri nerelerde var diye araştırdım. Yalıkavak, Turgutreis ve Bodrum’da ölü yunus bulunmuş. Gözündeki delik bariz belli oluyordu. Kurşunun girdiği yer belli oluyor. Muhtemelen kurşunla vurulmuş. Zıpkın olsaydı, izi belli olurdu. Bu deniz canlılarını koruma altına almamız gerekiyor. İnsanların bu hayvanlara karşı biraz daha duyarlı olmasını istiyorum. Bu canlıları koruma altına alın, bunlar insanlara zarar veren hayvanlar değil. İnsanların doğaya karşı biraz daha saygılı olması lazım. Gereken neyse yetkililerin bir an önce yapmasını tavsiye ediyorum. Çünkü bunlar insancıl hayvanlar, insanlara zarar vermiyorlar.”

Kaynak: Kaptan Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 255 kere görüntülenmiştir