75 yaşındaki TCG Akın hizmet dışı bırakıldı

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na 47 yıl hizmet eden TCG Akın düzenlenen törenle hizmet dışı bırakıldı. Geminin eski subay ve astsubayları veda töreninde duygusal anlar yaşadı

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en eski gemilerinden TCG Akın düzenlenen törenle hizmet dışı bırakıldı.

2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ABD’nin ihtiyacı doğrultusunda Kaliforniya’da USS Greenlet adıyla yapılan denizaltı arama kurtarma gemisi, 1970 yılında Türk donanmasına katılmıştı. TCG Akın ismini alarak 75 yıllık görev süresini dolduran emektar geminin hizmet dışına çıkatılması töreni dün İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yapıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal’ın da bir mesaj gönderdiği törene, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım ile Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral İbrahim Özdem Koçer katıldı. Gemide şimdiye kadar görev yapan çok sayıda subay ve astsubayın da hazır bulunduğu törende konuşan TCG Akın’ın komutanı Kıdemli Binbaşı İlker Basmaz, yüzlerce Türk askerinin gemide güzel anılar yaşadığını ve verilen görevlerin başarıyla yerine getirildiğini söyledi. Daha sonra geminin flandra ve bayrakları güverteden indirildi. Geminin iki tarafında bulunan borda numaraları (A 585), görevli askerler tarafından boyanarak kapatıldı. Törenin en duygusal anları ise TCG Akın’ın bağlı olduğu rıhtımdan ayrılması sırasında yaşandı. TGC Akın romorkörler ile rıhtımdan çekilirken, görevliler keplerini çıkartarak gemiyi uğurladı.

‘40 günde getirdik’

Törende duygusal anlar yaşaşan isimlerden biri de gemiyi ABD’deki Pearl Harbor Limanı’ndan getiren astsubaylardan Baki Cihansız’dı. 82 yaşındaki Cihansız güçlükle geldiği gemiyi son kez dolaşırken, “Gemiyi ABD’den 40 günde getirmiştik. 10 yıl aralıksız bu gemide görev yaptım ve hayatım boyunca unutamayacağım pek çok hatıra biriktirdim” dedi.

Denizaltıcılar çok güveniyordu

ABD donanmasına Chanticleer sınıfı denizaltıdan personel kurtarma gemisi olarak katılan TCG Akın, 2. Dünya Savaşı’nın en şiddetli çarpışmalarında da görev yaptı. Japonya’nın yenilgiyi kabul edip teslim olduğu anlaşmayı imzalarken Tokyo Limanı’nda ki filoda görev yapan gemi, Vietnam Savaşı’na da katıldı. Aralık 1970’de Türk donanmasına katılan TCG Akın, 1976 yılında Çanakkale Boğazı’nda Rus şilebiyle çarpışarak yara alan TCG Dumlupınar denizaltısını kurtarmıştı. Yüzlerce görevae katılan TGC Akın, özellikle denizaltı filosunun en güvendiği gemilerden biri olmuştu.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 93 kere görüntülenmiştir