BODRUMLULAR PLAJINI VERMEK İSTEMİYOR

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Muğla’nın Bodrum ilçesi, Gündoğan Mahallesi’ndeki Halk Plajı’nın bir bölümünün Mal Müdürlüğü tarafından 30 yıllığına kiralanmak istenmesine tepki gösteren bir grup, Kaymakamlığa dilekçe ile başvurup, ihalenin iptalini istedi. Kaymakamlık önünde toplanan kalabalık, plajın kiralanmak istenmesinde kamu yararı olmadığını tamamen birilerine rant sağlanmak istendiğini ileri sürdü.

Gündoğan Mahallesi’ndeki Halk Plajı’nın 408 metre uzunluğundaki bölümünün Bodrum Mal Müdürlüğü tarafından, 14 Kasım’da 71 bin lira muhammen bedelle kiralanmak üzere ihaleye çıkartılacağının duyurulması tepkilere neden oldu. Bodrum Kaymakamlığı önünde, toplanan yaklaşık 150 kişi, halkın kullanımına açık plajın bir bölümünün kiralanmak istenmesinde kamu yararı olmadığı, tamamen birilerine rant sağlama amacı güttüğünü ileri sürüp, ihalenin iptal edilmesini istedi. Eyleme bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de destek verdi. Ardından eyleme katılanlar, tek tek Kaymakamlık binasına girip, tepkilerini dile getiren dilekçelerini teslim etti.

HALKA DEĞİL BİR AVUÇ MUTLU AZINLIĞA HİZMETTİR”
Eyleme katılanlardan 77 yaşındaki Gültekin Kural, “Emekli olup, 10 yıl önce Gündoğan Mahallesi’ne yerleştim. Halkın yoğun biçimde kullandığı bir sahil, kıyı kenar çizgisinin içinde olmasına rağmen özel bir site tarafından kiralanarak tamamen rant uğruna sahiplenilmek isteniyor. Yani biz emekli işçilerin memurların gelip de orada yazın denize girebileceği halka ait olan yeri gasp etmeye çalışıyorlar. Üstelik meşru yollarla ihale ile bunu yapmaya çalışıyorlar. Ülkemizin yöneticileri, herhalde halkın bu sesine, hassasiyet gösterirler. Çünkü 2002 yılında bizlere, ‘Halka hizmet Hakk’a hizmet’ demişlerdi ancak bu yapılacak icraatlar halka değil bir avuç mutlu azınlığa hizmettir” diyerek, tepkisini dile getirdi.

“RANT UĞRUNA YAPILACAK İHALE” İDDİASI
20 yıldır Gündoğan’da Halk Plajı’ndan denize girdiğini belirten Sevinç Baştürk de “Burası halkın yoğun olarak kullandığı bir plaj. Ecrimisil ödeyerek birçok otel ve restoran zaten sahilleri işgal ediyordu. Şimdi, devlet eliyle bu işgal resmileştirilmek, adeta Halk Plajı halka kapatılarak 1,5 milyon dolarlık villaların bulunduğu özel bir siteye 30 yıllığına kiralanmak isteniyor. Kamu malının kiralanmasında hiç bir kamu yararı yoktur. Sadece milyon dolarlık villa satın alan 40-50 kişi, Halk Plajı’nın ortasında etrafı çevrilmiş vaziyette özel olarak plajı kullanabilecektir. Yani; tamamen rant uğruna yapılacak bir ihaledir. Bu ihalenin iptal edilmesi için buradayız” diye konuştu.

“İDARE MAHKEMESİ’NE GİDECEĞİZ”
Gündoğan halkı adına açıklama yapan 53 yaşındaki Sezai Tüyeloğlu da “Bodrum Belediyesi’nin Halk Plajı olarak kullanıma açık hale getirdiği plaj, şu an özel bir site tarafından kiralanmak istiyor. Kiranlanmak istenen başka 4-5 plaj daha var. Kıyı Kanunu’na göre kamuya ait olan ve kamunun kullanım hakkına tahsis edilmesi gereken plaj yerinin biz vatandaşların elinden alınarak belli bir bedel karşılığında gerçek ve tüzel kişilerden para ve nüfuz sahibi küçük bir zümreye rant amaçlı kiralanarak teslim edilmesi kesinlikle kanunun hükmüne ve ruhuna aykırı olup haksızlık teşkil edecektir. Biz vatandaşları mağdur edecek sebeplere rağmen ihalenin yapılacak olması halinde hakkımızı İdare Mahkemesi’nde açılacak iptal davaları ile arayacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu nedenle vatandaşlık hakkımızı kullanarak ihalenin iptal edilmesi için mülki amirliğe başvurumuzu yaptık” dedi.
Dilekçelerini teslim eden grup, aralarından seçtikleri temsilcilerin Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ile görüşüp, şikayetlerini iletmelerinin ardından olaysız şekilde dağıldı.

Kaynak: Deniz Ticaret Gazetesi

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 270 kere görüntülenmiştir