Yelkenli yatlar Kuşadası’nda düzenlenen KAYK Cumhuriyet Kupası’nda yarıştı

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)

Kuşadası Yat Kulubü (KAYK) tarafından düzenlenenCumhuriyet Kupası Yelkenli Yat Yarışı, 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde Kuşadası Körfezinde gerçekleştirildi.

Açılışının 40. yılını kutlayan Türkiye’nin ilk marina yatırımlarından Setur Kuşadası Marina, Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Yat Kulübü (KAYK) işbirliğinde düzenlenen Kuşadası Yelkenli Yat Yarışları’nın 5.si bu yıl “Cumhuriyet Kupası Yelkenli Yat Yarışı” adıyla 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde yapıldı. 2013 yılından bu yana aralıksız düzenlenen ve her yıl bölgedeki deniz ve yelken tutkunlarını Kuşadası’nda buluşturan yarış, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından onaylı koy içi şamandıra yarışları şeklinde yapılıyor. Setur Kuşadası Marina, KAYK Cumhuriyet Kupası Yarışı’na katılacak yelkenlileri, yarışın bir hafta öncesi ve bir hafta sonrası olmak üzere iki hafta süresince ücretsiz ağırladı.

Öncelikli amaçlarının denizciliği ve yelken sporunu sevdirmek, daha geniş kitlelere yaymak olduğunu belirten Kuşadası Yat Kulübü Başkanı Gökhan Aydın ise, “Son yıllarda hızla çoğalan amatör denizcilere ve yatçılara Kuşadası’nı tanıtmak, ilçemizde ve marinamızda onları daha sık ağırlamak istiyoruz ve onları Kuşadası’na davet ediyoruz. Bu yıl Setur Kuşadası Marina’nın ev sahipliğinde 5. sini düzenlediğimiz Yelkenli Yat Yarışımızın ana sponsorlarıolan Kuşadası Belediyesi veSetur Kuşadası Marina’ya ve diğer sponsorlarımıza yelken sporuna verdikleri destekler için çok teşekkür ederiz.” dedi.

31 teknenin ve yaklaşık 200 yelkencinin kayıt yaptırdığı bu keyifli yarışta yelken takımları kendi gruplarında şampiyon olabilmek için mücadele ettiler. Bir yandanda Cumhuriyet bayramımızı denizde yarışarak kutlamanın coşkusunu yaşadılar. Yarışa katılacak yatçılar, yarış öncesi 27 Ekim Cuma akşamı Setur Marina’da tüm yarış ekipleriyle birlikte “Hoş Geldiniz” partisinde bir araya geldiler. 29 Ekim sabahı ise Türk Bayrakları ile süslenmiş tekneleri ile tüm yarış takımları Atatürk Anıtı önünde denizde toplanarak Kaymakamlık tarafından düzenlenen törene eşlik ettiler. Hep birlikte İstiklal Marşını okuduktan sonra Kuşadası sahili boyunca yelkenleri ile geçit yaptılar.

28-29 Ekim tarihlerinde,iki gün süresince ortalama 15 knotrüzgar altında gerçekleştirilen toplam 3 yarışta, IRC-1’de ARKAS Sailing Team Lemon, IRC-2’de GYGNUS, IRC-3’de GoodDaySunshine, DESTEK-1’de Final, DESTEK-2’de KAYK Orsa ve DESTEK-3’de de Fayton tekneleri birinci oldular.

Dereceye giren ekiplerin madalya ve kupa töreni 29 Ekim Pazar akşamı yapıldı. Bu törende kazanan ekiplere kupa ve madalyaları Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Liman Başkanı Yaşar Karabacak, Sahil Güvenlik Komutanı Yzb. Muhittin Güneş Onay, KAYK Başkanı Gökhan Aydın , EAYK Başkanı Akif Sezer, URİYAT Başkanı Ümit Karapança ve Setur Marina Müdürü Çağlar Altuntaş tarafından verildi. Tören sırasında söz alan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, “Kuşadası’ndan milli bir sporcu yetiştirebilmek için yelken sporuna destek olmaya devam edeceklerini” belirtti

Yarışta ev sahibi olan ve 2010 yılında kurulan Kuşadası Yat Kulübü, kendi eğitmenleri ve kulüp tekneleriyle her yıl yaklaşık 70 kişiye temel yelken ve amatör denizcilik eğitimi vererek her kursiyeri kendi teknesini idare edebilir bir denizci düzeyine getirmeyi hedefliyor. Ayrıca üyeleri içinden yetiştirdiği Türkiye Yelken Federasyonu lisansına sahip 40 kişilik yelken sporcusu kadrosu ile bölgedeki birçok önemli yat yarışında Kuşadası’nı başarıyla temsil ediyor.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +1 (from 1 vote)
Yelkenli yatlar Kuşadası’nda düzenlenen KAYK Cumhuriyet Kupası’nda yarıştı, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 276 kere görüntülenmiştir