Bozburun Yat Kulübü’nün iki maskotunu katlettiler

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Edhem Dirvana ve Tanem Sivar çifti, yaşamlarını sürdürdükleri Bozburun’da önceki gün büyük şok yaşadı. Sabah uyandıklarında bir an olsun yanlarından ayrılmayan köpekleri kollarının arasında çırpınarak can verdi. Bozburun Yat Kulübü’nün maskotları sayılan ve tüm konukların sevgisini kazanan Django ile Pamuk’un “bilinen bir kişi” tarafından zehirlenerek öldürüldüğü öğrenildi.

Tüm deniz tutkunları tarafından bilinen Bozburun Yat Kulübü, Türkiye’nin “cennet” köşelerinden biri…

Bir zamanlar Süleyman Dirvana’nın evi idi, ama sonraları eşi Zeynep ve oğlu Edhem ile birlikte yakın dostların, doğanın dinginliğinden yararlanmak isteyen deniz tutkunlarının ağırlandığı bir yat kulübüne dönüştürüldü.

Edhem Dirvana, yaşamını 2015 yılında Tanem Sivar’la birleştirdikten sonra doğan çocukları Süleyman ile birlikte burada yaşamaya başladılar. Ama bu mutlulukları “kim olduğunu bildikleri” bir kişi tarafından “zehirlendi”.

Çiftin, beraber oldukları ilk günlerinden itibaren bir an olsun yanlarından ayrılmayan köpekleri Django ile Pamuk, “zehirli tavuk” yedirilerek katledildi.

Tanem Sivar, yaşanan korkunç olayı sosyal medya hesabından duyurarak hayvan severlerden, hayvan haklarının gerçekten korunduğu bir yasa teklifinin kabul edilmesi için hep birlikte çalışma çağrısı yaptı.

Tanem Sirvar, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Hiç bir zaman kişisel sıkıntılarımı, üzüntülerimi buradan sizlerle paylaşmadım ama salı sabahına tarifsiz bir acı ile uyandık.

Biliyoruz ki; bize yaşatılan bu acının benzeri ülkemizin her köşesinde sıkça yaşatılıyor ve maalesef ki her geçen gün gerekli cezalarla hak yerini bulmadıkça bu acılar normalleştirilmeye çalışılıyor…

Canımızı derinden acıtanın katilin ve onun gibilerin hak ettiği cezaları bulması amacıyla sizinle üzüntümüzü paylaşmaya karar verdik. Canımız gerçekten çok yanıyor içimiz acıyor…”

Sivar, sözlerin şöyle sürdürdü:

“Hikayenin başına dönecek olursak; ben Edhem’den önce o zaman minicik bir yavru olan ve kucağından hiç indirmediği Django’ya aşık olmuştum. Eşim Edhem ile Django’nun tarifi imkânsız bir bağı vardı, ona sonsuz sevgi verdi, gözünden sakındı.

Django, adeta onun ilk oğluydu. Dört yıldır evimizin neşesi, canımızın içi, her çocuğun sevgilisi, her tanıyanın aşık olduğu ve hayattan tek beklentisi sevgi olan özel bir ruhtu Django.

Tüm hamileliğim boyunca beni bir saniye yalnız bırakmadı, her gün benimle yüzdü, yürüdü, uyudu. Django koruyucu melekti. Zaten dünyaya sadece sevgi vermeye çalışan bir melek olarak doğmuştu. Oğlumuz Süleyman doğduğundan beri 2,5 aydır her gün istisnasız kapısında yattı.

Ya Pamuk…. Canım Pamuk. Ailemizin ağır başlı, sakin, yorgun Pamuk’u … Rahmetli kayınpederim Süleyman Bey’in bize yadigârı, yaş almış ama mağrur Pamuk…

Salı sabahı ikisi de kimin yaptığını bildiğimiz vahşi bir katliama uğradı. Bu insan diyemeyeceğim yaratığın bize, Django’ya, Pamuk’a bunu yapmaya ne hakki vardı?”

Ama sadece ‘o’ katilin değil, sokaklarda ve aramızda yasayan sayısız katilin yaptıklarının artık bir cezası olmalı.

Türkiye’nin en güzel noktalarından birinde doğanın içinde yaşayan bir insanın içinde bile bu canilik nasıl olur? Yaptığı katliamın karşılığının komik bir para cezası olduğunu bilmek elbette ona ve onun gibilere bu cesareti veriyor.

Aile olarak biz hayatımızı hep hayvanlarla güzelleştirdik . Her zaman her yerde hayvan hakları için savunucu olduk ve bugün son nefesimize kadar bu adam başta olmak üzere tüm hayvan dostlarımızın hakkı için mücadele edeceğimize söz veriyoruz. Artik yeter !!!”

BAŞ ŞÜPHELİ KOMŞULARI

Pamuk, Süleyman Dirvana’dan emanetti… Django ise Bozburun’daki ilk göz ağrılarından Covanni’nin oğlu idi… Doğduğu andan itibaren Edhem Dirvana’nın vazgeçilmezi olmuştu. Beraber yelken seyri yapıyor, birlikte denize giriyor, özetle yanından bir an olsun ayrılmıyordu…

Bozburun Yat Kulübü’nün maskotlarının canlarına kast eden bu katliamı kim, nasıl bir duygu besleyerek yapabilirdi? Edhem Dirvana’ya düşüncelerin sorduk ve şu cevabı aldık:

“Yanı başımızda bir hanımefendiye olduğunu bildiğimiz arsaya günün birinde bir adam geldi ve buraya küçük bir bina kondurdu. Otel yapma düşüncesinde olduğunu sonradan öğrendik. Arsanın sahibine durumu anlatınca, bu adamın aslında bir ‘işgalci’ olduğu ortaya çıktı.”

“ZEHİRLEYECEĞİM” DEDİ
DEDİĞİNİ DE YAPTI

“Mal sahibini uyardığımız için bize kin duymaya başladı. Hatta bir ara köpeklerimiz tarafından ısırıldığını iddia ederek bizden şikayetçi oldu.

Bizim onunla bir alıp veremediğimiz yoktu ama her fırsatta bize rahatsızlık verdi. Son olarak bir gün önce misafirlerine, ‘Onların çok sevdikleri köpeklerini zehirleyeceğim. Canlarını böyle yakacağım’ dediğini duyduk.”

Django’nun geceleri kendileri ile birlikte yattığını söyleyen Dirvana, daha sonra sözlerine şöyle devam etti:

“Sabah bizden önce uyanıp dışarı çıktı. Çok geçmeden çalışanlarımızın çığlıkları ile dışarı fırladık. Django yerde çırpınıyor, biraz ötede de Pamuk hareketsiz yatıyordu. Çok geçmeden ‘domuz zehiri’ olarak bilinen bir maddeye bulanan tavuk parçalarını yediklerini öğrendik.

Bu öyle etkili bir zehir ki, değil yenmesi, koklanması bile öldürücü… Elinize bulaşması bile zarar görmeniz için yeterli. Dolayısıyla iki köpeğimizi de müdahale ile kurtarabilmek mümkün olamadı.”

“BU ACI OLAYI FIRSATA ÇEVİRECEĞİZ”

Yaşadıkları bu acı olayı bir “intikam atağına” dönüştürmeyi düşünmediklerini belirten Edhem Dirvana, “Kanıtlanması güç bir olay. Kaldı ki, kanıtlasak dahi ne şüphelendiğimiz kişinin alacağı ceza caydırıcı olacak, ne de canlarımızı bize geri kazandıracak” dedi ve konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Django ve Pamuk’un kaybını, hayvan dostlarımızın haklarının gerçekten korunduğu bir yasanın yürürlüğe girmesine vesile olması amacıyla kullanacağız.

Son günlerde sıkça tartışılan ancak henüz bir sonuca varılamamış olan hayvan haklarının gerçekten korunduğu bir Yasa Teklifinin kabul edilmesi, canlarına kastedilmesinin cinayet ve tecavüz, buna kalkışan kişilerin de katil olarak cezalandırılmaları için var gücümüzle çalışacağız.”

BOZBURUN’A YENİ DJANGO’LAR GELECEK

Zehirli tavuk yedirilerek katledilen Django’nun, Bozburun Yat Kulübü’nün ilk gözdelerinden Covanni’nin oğlu olduğundan söz etmiştik.

“Annesi de yaşıyor” diyen Edhem Dirvana, şimdi onları yeniden çiftleştirip Bozburun’a yeni Django’lar kazandırmayı, böylelikle oluşan “alışılmaz boşluğu” doldurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: TurkSail

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 277 kere görüntülenmiştir