Palamut ısınma turu attı, Karavida ‘demo’ yaptı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

IRC ve Charter gruplarında 8’er yarışla tamamlanan 28. Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda rüzgar 1-20 knot aralığında kararsız bir seyir izleyince, ekipler arasındaki taktik mücadele ön plana çıktı. Ama en çok da rakipler arasındaki farkın az olduğu IRC3 grubunda Palamut-CPM Sailing ile Genco Sindel’in Alp Doğuoğlu’ndan satın aldığı Karavida arasındaki çekişme dikkat çekti.

114 teknenin kayıt verdiği 28. Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda özellikle IRC3’te iki tekne arasındaki kıran kırana bir rekabet sergilendi.

Bunlardan biri Targan Hazarhun idi. Uzun bir aradan sonra A35 Palamut ile CPM Yazılım sponsorluğunda parkurlara geri dönen Hazarhun’un karşısında MAT 1010 Karavida ile son yarışına çıkan Alp Doğuoğlu vardı.

Palamut’ta Hazarhun yeni teknesine ısınmaya çalışırken, CPM Sailing projesinde ortak olduğu Bülent Çelik, yarışlara Rus ekiple birlikte IRC4’te kendi teknesi İskorpit’te katıldı.

Alp Doğuoğlu ise, Genco Sindel’e sattığı MAT 1010 Karavidası’nda rakibinin karşısına “ağır” bir ekiple çıktı.

Levent Peynirci taktisyenliğindeki ekipte BAYK Güz Trofesi’ndeki 2. Ayak yarışlarını tamamlar tamamlamaz Marmaris’e gelen Shak Shuka’nın sahibi Utku Çetiner ve teknenin yeni sahibi Genco Sindel de vardı. İkinci günün sonunda ekipten ayrılan Çetiner’in yerini İstanbul’dan gelen Cihan Erkan aldı. Son gün dışında dümeni ise Alp Doğuoğlu kullandı.

Çekişmenin en yoğun yaşandığı IRC3 grubunda Karavida 4 birincilik ve 3 ikincilikle haftayı grup lideri olarak tamamlarken, Palamut 3 birincilik ve 4 ikincilikle ikinci sıraya yerleşti. Sıklıkla aralarına girmeyi başaran ve genelde üçüncü olan Zafer Öznur’un First 40 Hayta’sı ise son iki yarıştaki yedincilikleri ile genel sıralamada üçüncülük derecesi ile rakiplerinin gerisinde kaldı.

MIYC YÖNETİMİ YOĞUN REKABETTEN MEMNUN

Kıran kırana bu çekişme, elbette en çok yarış haftasında “güçlü rekabeti” hedefleyen ve bu nedenle katılan tekneleri IRC ve Charter sınıflarında ayrı parkurlarda yarıştıran MIYC (Marmaris Uluslararası Yat Kulübü) yöneticilerini sevindirdi. Şimdi tek dilekleri daha çok yarış teknesini Marmaris’e çekebilmek.

KER 41 SINIFINDA “YALNIZ” KALDI

Bir “yarış makinesi” olan Ker 41 Anything-Dere Construction ise, 9 teknenin yarıştığı IRC1 grubunda bir anlamda “yalnız” kaldı.

Son gün Bora Turan’ın dümene geçtiği, önceki yarışlarda Kaan Özgönenç’in yönettiği Anything’i, en yakın rakibi Orhan Özdaş’ın Prototip Matrak II’si onu sadece son gün koy içindeki üçgen rotalı parkurda zorladı.

Ama Anything’i IRC2’de olmalarına rağmen özellikle koy dışındaki 35 deniz mili mesafeli coğrafi rotada zorlayan iki tekne daha vardı.

Havanın 1-15 knot aralığında kararsız bir seyir izlediği durmalı-kalkmalı yarışta Kızıl Ada dönüşlü rotada ABD’li Andrew Holdsworth’un Xp38 Extreme Ways’ı, dönüşte de Rus Kadetov Mikhail’in Farr 42 St. Anna’sı Anything’e “tehlikeli” şekilde yaklaştı. Hatta bitiş çizgisine 3 mil kala St. Anna bir ara “ilk finişi” dahi zorlar gibi göründü. Ancak Kadırga Burnu önlerinde kıyının “çeken” rüzgarı ile St. Anna bu şansını kaybetti.

Ne var ki, son gün dışında koy içindeki şamandıra yarışlarında Anything, grubundaki rakipleri üzerinde ciddi bir üstünlük kurdu.

3. gün koy içinde 10-12 knot’lık rüzgarda ilk yarışın startında tekneler birbirlerini sürünce, grup hattan erken çıktı. Bunun üzerine IRC1 ve IRC2’lere “Genel Geri” verildi. Gerideki iki grubun ardından IRC1 ve IRC2’lerin tekrarlanan startında SLY 53 Steve Wonder ve X35 Symfony ile birlikte OCS olan Anything, bir kez daha geri dönerek yeniden start etti.

Ancak bir saat süren offsetli ve kapı dönüşlü 1.3 mil bacak uzunluğundaki rotada aradaki yaklaşık 15 dakikalık farkı kapatan Anything, IRC3 grubundaki Karavida’nın hemen arkasından ve rakipleri ile açık ara farkla finiş hattını kesti.

Bu arada, IRC1’de Oytun Çalışlar’ın MAT 12 Mersin Yelken Akademisi de başarılı sonuçlara imza attı. Hafta boyunca bir birincilik, iki ikincilik derecesi ile Orhan Özdaş’ın peşinden üçüncü sıraya kuruldu.

ARADAKİ FARK KORKUTTU AMA SONUÇ SEVİNDİRDİ

15 teknenin yer aldığı IRC5 grubunda Dehler 35 Boomerang-UK Sails’in sahibi Serdar Şahin’in en büyük çekincesi, Hollandalı Leo Kolff’un Clavella’sı idi. Zira 0.965’lik reytingi ile 0.851’lik Clavella’yı zamanda geçebilmesi oldukça zor görünüyordu.

Ama ilk gün Selim Kakış’ın tuttuğu dümeni sonraki günlerde Serdar Şahin’e bıraktığı Boomerang-UK Sails, 3 birincilik ve 3 ikincilikle haftanın kazananı oldu. Reyting değeri “korkutan” Clavella ise genel sıralamada Mustafa Tezcan’ın M2’sinden sonra üçüncülüğe yerleşti.

Kaynak: TurkSail
Fotoğraflar: Serdar BAPOĞLU

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 372 kere görüntülenmiştir