Okyanusta kaybolan iki kadın 5 ay sonra kurtarıldı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Tahiti’ye gitmek üzere Mayıs ayında Hawaii’den denize açılan iki kadının bulunduğu yelkenli teknenin fırtınada direği hasar gördü. Motoru da çalışmayan 50 ft.’lik tekne Güney Pasifik’te sürüklenmeye başladı. Aylar sonra Tayvanlı bir balıkçı gemisi tarafından konumları belirlenen iki kadın ve iki köpeğin yardımına ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait USS Ashland yetişti.

Jenifer Appel ve Tasha Fuiava adlı iki kadının köpekleri ile birlikte çıktıkları deniz yolculuğunda yaşadıkları korku dolu anlar “mutlu son” ile noktalandı.

Jennifer Appel, 50 ft’lik Sea Nymphy adlı yelkenli teknesi ile Havaii bölgesindeki adalar arasında sık sık yolculuk yaptığı için denizciliğine güveniyordu. Mayıs ayı başında Tasha Fuiava adlı arkadaşı ile Tahiti’ye gitmeye karar verdi. Ama Fuiava’nın denizcilik bilgisi hiç yoktu ve böyle bir yolculuğa ilk kez çıkıyordu.

FIRTINA HESAPLARINI BOZDU

İki kadının köpekleri ile birlikte çıktıkları yaklaşık 2.200 deniz mili mesafeli yolculuğun 3 ay sürmesi planlanmıştı ama denizde karşılaştıkları koşullar planlarını alt üst etti.

Havaii’den ayrıldıktan bir süre sonra yakalandıkları fırtınada motorları arıza yaptı ve devre dışı kaldı. Yola yelken seyri ile devam etmek istediler ama yakalandıkları fırtınada hasar gören direkleri yüzünden bu da mümkün olmadı.

Telsizden yaptıkları yardım çağrıları, karadan ve gemi trafik hattından uzak bir noktada bulundukları için cevapsız kaldı. Attıkları işaret fişekleri de kimse tarafından görülmedi.

YERLERİ 5 AY SONRA BELİRLENDİ

Okyanusta yönetimsiz bir şekilde sürüklenen teknenin konumu, aradan beş ay geçtikten sonra Tayvanlı bir balıkçı gemisi tarafından Japonya’nın yaklaşık 900 deniz mili güneyinde belirlendi. Durumu Sahil Güvenlik birimlerine rapor eden balıkçıların verdiği koordinata ulaşan ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait USS Ashland gemisi iki kadını ve iki köpeği kurtardı.

Jennifer Appel, gemi gazetesine verdiği demecinde, başlarından geçenleri ve bu güne kadar hayatta kalabilmeyi nasıl başardıklarını şöyle anlattı:

YİYECEK STOKLARI HAYATLARINI KURTARDI

“Motorsuz ve yelkensiz bir şekilde okyanusun ortasında kalmak çok ürkütücü idi. 98 gün boyunca yardım isteme konusunda çabaladık ama sonunda umudumuzu tükettik. Bizi en korkutan ise zaman zaman tekneye saldıran köpekbalıkları idi. Neyse ki teknemizin gövdesi oldukça sağlamdı.”

Üç ay olarak planladıkları yolculuk için yanlarına bir yıllık yiyecek aldıklarını belirten Appel, “Açlık sorunu çekmedik. Ama kurtarıldığımız sırada köşe bucak tıktığımız yulaf ezmesi ve paketler dolusu makarnanın yüzde 80’ini tüketmiştik çünkü teknemizdeki köpeklerimizin de karnını doyurmamız gerekiyordu” dedi.

SU YAPICI ÇOK İŞE YARADI

Teknedeki su yapıcının çok işe yaradığını ifade eden Jennifer Appel, denize çıkacak kişilere, “Siz siz olun mutlaka yanınıza gerekenden fazla yiyecek alın. Bir de su yapıcınız olsun. Çünkü denizde sizi nelerin beklediğini bilemezsiniz ” tavsiyesinde bulundu.

Jennifer Appel (soda) ve Tasha Fuiava kurtarıldıktan sonra.

USS Ashland’ın doktoru tarafından kontrol edilen iki kazazede kadının ve yanlarındaki köpeklerin sağlık durumlarının çok iyi olduğu öğrenildi. Askeri gemideki personel tarafından kadınların teknesindeki sorunlar da giderildi.

Gemi komutanı Steves Wasson, her iki kadının ve Sea Nympy’nin yola devam edebilecek durumda olduklarını belirtertti ve “Yine de bir sonraki ziyaret limanlarına varışlarına kadar gözümüz üzerlerinde olacak” diye konuştu.

Kaynak: TurkSail / BBC Türkçe / The Guardian

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 373 kere görüntülenmiştir