Beylikdüzü’nde 8 gemi enkazı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

İstanbul’un en batıdaki ilçelerinden Beylikdüzü’nün Marmara Denizi kıyılarında tarihi bin 500 yıl öncesine kadar inen 8 gemi enkazı tespit edildi. Beylikdüzü’ndeki gemilerin, tarihi bir limanın varlığını işaret ettiği değerlendirilirken, Yenikapı’da 2004 yılında keşfedilen batıklarla varlığı kanıtlanan Theodosius Limanı’na benzer bir keşfin ilk adımının batıklar olabileceği belirtiliyor. Balıkçıların yıllardır dikkat çektiği batıkların ilk tespitleri, Beylikdüzü Belediyesi, West İstanbul Marina ve Batı İstanbul Vakfı’nın katkılarıyla 13 kilometrelik sahil şeridinde yapıldı. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Denizhan Vardar ve sualtı araştırmacısı Cumhur Ayar’ın elde ettiği görüntüler, gemi tarihçisi Ahmet Güleryüz’ün bilgileriyle karşılaştırılacak.

Biri vapur olabilir

Dalgıçların 8 metre derinlikte karşısına çıkan sac batığın 1900’lerde İstanbul’a yolcu taşıyan bir şehir hatları vapuru olduğu düşünülüyor. 7 metre derinlikteki geminin parçalarının 100 metrelik alana yayıldığını belirten Cumhur Ayar, “Diğer batıkların ahşap olduğunu ve günümüze fazla kalıntı bırakmadıklarını gördük. Bölgenin 1500 yıldır insan yerleşimine açık olduğunu biliyoruz. Tarihlendirilmesi ve İstanbul kültür mirasına kazandırılmaları için uzman sualtı arkeologları ve tarihçilerin çalışma yapmasını amaçlıyoruz” dedi.

‘Büyüklerimiz bize anlatmıştı’

Beylikdüzü Balıkçılar ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Memiş Türcan, “Batıkların bulunduğu bölge bizlere kuşaklar boyu anlatıldı. Büyüklerimiz haziran – ağustos arasındaki fırtınalarda, o bölgeden sorunsuz geçen kaptanların iyi denizci olarak ünlendiğini söylerdi. Sözlü tarihimizde yer tutan antik liman ve batıklar bilim dünyasına kazandırılırken, İstanbul’un tarihine de ışık tutacak” dedi.

Angurina yolunda battılar

Beylikdüzü, Ambarlı sahilinde 5 yıl önce arkeolog ve deniz bilimcilerin yaptığı araştırmalarla M.Ö.4. yüzyıldan kalma Antik Angurina Limanı’nın otaya çıkartıldığını hatırlatan sualtı araştırmacısı Cumhur Ayar, “Angurina, 500 yıl yani 9. yüzyıla kadar Doğu Roma İmparatorluğu’nun tahıl ambarı olarak kullanılmış. Batıklar limana sadece 2 km uzaklıkta. Limana yük getiren gemilerin fırtınada battığını düşünüyoruz. Çünkü kıyıya çok yakın ve derinde olmayan batıklar var. Trol teknelerinin demir ağları batıkları etrafa yaymış. Tamamen dağılmadan bilimsel çalışmalar yapılması çok önemli” diye konuştu.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 424 kere görüntülenmiştir