Bora Guları’nın Nacra 17 antrenmanında üç parmağı koptu

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Türk asıllı ABD’li Oimpik yelkenci Bora Guları, Helena Scutt ile birlikte Dünya Şampiyonası’na hazırlandığı Nacra 17 tipi tekne ile yaptığı antrenman sırasında talihsiz bir kaza geçirdi. Takla atan teknede hareketli salmanın keskin kenarı, Guları’nın sağ elinde üç parmağını giyotin gibi kesti. Hemen ardından Nacra 17’lerin yarışları yeni kazalara yol açmaması için durduruldu.

Yelkencilik kariyerini ABD’de sürdüren Moth Dünya Şampiyonu Bora Guları, bu sezon TP52 Super Series’de Quantum Sailing’in dümenine geçti. Başarılı yelkenci, Ağustos ayının son haftasında talihsiz bir kaza geçirdi.

Kaza, Helena Scutt ile Nacra 17 sınıfında 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılacak olan Bora Guları’nın 5-10 Eylül tarihleri arasında Fransa’da yapılacak Dünya Şampiyonası’na hazırlık antrenmanında meydana geldi.

Portsmouth’ta sert bir sağnakta takla atan Nacra 17’nin çekik durumdaki hareketli salmasının (daggerboard) keskin kenarı, Guları’nın sağ elinde üç parmağını jilet gibi kesti.

İtalyan Yelken Takımı teknik direktörü Gabriele Bruni, kazadan hemen sonra Guları ve Scutt’a yardıma koştu. Birkaç dakika sonra US Sailing Team teknik direktörü David Howlett de yanlarına gitti.

KOPAN PARÇALAR YERİNE DİKİLEMEDİ

Derhal hastaneye kaldırılan yelkenci tedavi altına alındı ancak kopan parçaların denizde kaybolması nedeniyle parmakların yerine dikilmesi mümkün olmadı. Kazayı yara almadan atlatan Helena Scutt da kıyıdan gelen yardım ekipleri ile birlikte teknelerini sahile götürdü.

Son zamanlarda teknik donanımındaki sorunların tartışmalara yol açtığı Nacra 17’lerin bu olay sonrasında gerekli düzenlemelerin yapılması için üreticisi tarafından geri çağrıldığı ve yarışlarının geçici bir süre askıya alındığı öğrenildi.

Danimarka’daki bir test yarışında yaşanan ayrı bir olay üzerine de Nacra 17 madalya yarışları iptal edilmişti.

US SAILING’TEN HESAP SORULDU

ABD Olimpiyat Yelken Şefi Malcolm Page, US Sailing’den katamaran tipi performans yelkenlilerinin daha güvenli hale getirilip getirilmeyeceğini ve bu kaza hakkında soruşturma açılıp açılmayacağını bilmek istediğini söyledi.

Hastanede tedavisi tamamlandıktan sonra taburcu edilen Bora Guları, “Bu talihsiz bir aksilik ama Helena ve ben bundan geri adım atacak değiliz. Tokyo 2020 için kampanyamıza devam edeceğiz. En kısa zamanda suya geri döneceğim” dedi.

Guları, dediğini de yaptı ve aradan bir ay geçtikten sonra antrenmanlarına yeniden başladı.

Kaynak: TurkSail / Sailing Illustrated / Sailing Anarchy /
USA Today / The Washington Post

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 416 kere görüntülenmiştir