Sahil Güvenlik botu sualtına iniyor

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde, ekonomik ömrünü dolduran TCSG 67′ sahil güvenlik botu, bundan böyle deniz altında görevini sürdürecek.

Aydın Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz yıl batırdığı uçaktan sonra Bot 67′de Kuşadası körfezinde batırılacak.

Turistik ilçe Kuşadası’nda dalış turizminde öncü rolünü sürdürmek için girişimlerini sürdürüyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl batırdığı uçaktan sonra, Kuşadası Kaymakamlığı ile Kuşadası Belediyesi’nin girişimleriyle Sahil Güvenlik ‘TCSG 67′ Botu da körfezde batırılacak.

Yıllarca Kuşadası’nda görev yapan botun ekonomik ömrünü doldurması nedeniyle Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın envanterinden çıkarılması üzerine Kuşadası Kaymakamlığı geçtiğimiz Ağustos ayında talepte bulundu. Komutanlığın botu, Kuşadası Kaymakamlığı’na hibe etmesinden sonra batırma işlemleri için Kuşadası Belediyesi ile Kaymakamlık arasında işbirliği yapıldı. Belediye Meclisinin dün (salı) yapılan meclis toplantısında, Kaymakamlık ile Belediye arasında hizmet protokolü imzalanması Başkan CHP’li Özer Kayalı’ya, toplantıya katılan CHP, AKP ve MHP’li üyelerin oybirliğiyle yetki verildi.

Kuşadası Körfezi’nde deniz altı yaşamın zenginleştirilmesi ve dalış turizminin geliştirilmesi için önemli bir adım atıldığını söyleyen Başkan Kayalı, “Kaymakamımızın girişimleriyle hibe edilen Sahil Güvenlik botunun batırılması için bir protokol imzalayacağız. Ardından ‘TCSG 67′ Botu belirlenecek noktaya batıracağız. Bu batıkla sportif dalış alanları gelişecek, zenginleşecek. Oluşturulacak resif ile deniz canlılarına yeni yaşam alanları sağlanacak. Deniz canlılarının popülasyonunun artırılmasına katkı sağlanacak. Kısacası hem çevreye hem de ilçe ekonomisine katkı sağlayacak. Önümüzdeki yıllarda bu tür batıkların arttırılmasıyla Kuşadası körfezinin dünyaca ünlü bir dalış merkezi haline getirilmesine önemli bir katkı sağlanacak” dedi.

DALIŞ OKULLARINI SEVİNDİRDİ

Körfezde yeni bir dalış noktasının daha oluşacağını söyleyen Kuşadası Dalış Merkezi’nin sahibi Tolga Pat, “Airbus A300 tipi uçağının ardından, Kaymakamımız ile belediye başkanının girişimleriyle sahil güvenlik butonun da Kuşadası körfezine batırılması hem dalış turizmini hem de deniz canlıları adına çok sevindirici bir girişim. Körfezimizde bulunan uçak batığıyla birlikte TCSG 67 bordo numaralı sahil güvenlik botu batığı su altı canlılığının artırılması ve dalış turizminde alternatif olacaktır” dedi.

Kuşadası Körfezi’ndeki dalışlarda Akdeniz foku, vatoz, orfoz, beyaz laos gibi ender rastlanan su altı canlılarını görmenin mümkün olduğunu, bu nedenle su altı fotoğrafçılarının ve dalış meraklılarının bölgeyi tercih ettiğini dile getiren Pat, “TCSG 67 bordo numaralı botu bölgeyi su altı destinasyonunda bir adım öne taşıyacak. Uçak batığında olduğu gibi, gerek yurt dışından gerekse yurt içinden rezervasyon talebi olacak. Bölgemizde dalış turizmini artıracak olan bu girişimle yerli ve yabancı turistler sadece dalış merkezlerine değil esnafa da büyük katkı sağlayacak” dedi.

Kaynak: Vira Haber

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 304 kere görüntülenmiştir