Clipper Dünya Turu Yarışı’nda katılımcı rekoru kırıldı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Yaklaşık 40 bin deniz mili mesafeli rotasıyla dünyadaki en zorlu yelken yarışlarından biri olan Clipper Round The World Race’e (Clipper Dünya Turu Yarışı) bu yıl 700’den fazla amatör yelkenci ile bir rekora imza attı.

Ekiplerde sadece kaptan profesyonel ama o sadece gözlemci ve ancak beklenmedik durumlarda görev alıyor.

Ağustos ayında İngiltere’nin Liverpool kentinden start alan Clipper Dünya Turu Yarışı’na katılan 12 tekne ilk etaplarını Uruguay’ın Punta del Este Limanı’nda tamamladı.

Yaş sınırına bakılmaksızın sadece amatör yelkencilere açık olan ve 8 etapta toplam 40 bin deniz milinin dümen suyunda bırakılacağı bu mücadelede, her teknede kaptan profesyonel yelkenci. Ancak beklenmedik bir durum ya da kriz oluşmadığı sürece sadece gözlem yapmak ve öneride bulunmakla yetiniyor.

Etaplarda yapılan değişikliklerle birlikte Clipper Dünya Turu Yarışı’nın tamamında 700′den fazla amatör yelkenci bu muhteşem deneyimi yaşama şansını elde edecek.

KATILIMCI SAYISI TAVAN YAPTI

Çin’de yaşayan dostumuz Hale Dere de bu deneyimi yaşayan kişilerden biri ve zorlu sınavı bizlere aktaracak.

1996’dan bu yana düzenlenen ve 2017-2018’de 11.’si yapılacak Clipper Dünya Turu Yarışı’nda ilk etap tamamlandı. Toplamda 700 amatör denizcinin katılacağı son mücadele, ulaştığı sayı ile tavan yapmış durumda.

İki yılda bir yapılan yarışlarda deniz tutkunları açık deniz yelkenciliği konusunda eğitiliyor. Ben de bu eğitimlerden geçmiş bir amatör olarak sizlere yarış haberlerini zevkle paylaşacağım.

40 BİN DENİZ MİLİ AŞILACAK

40 bin deniz milini kapsayan 8 etaplık dünya turunda 12 tekne yarışacak. Sponsorlar tarafından desteklenen her teknede bir profesyonel kaptan yer alıyor. Ancak amatörlerden oluşan mürettebat kararlarını kendileri alıyor. Sadece kriz durumlarında ya da zor anlarda kaptanın vereceği karar geçerli olacak.

Bu yarışların kurucusu Sir Robin Knox Johnston, 1960’larda daha 19 yaşındayken dünyadaki ilk solo dünya turunu hiç durmadan gerçekleştirerek büyük üne sahip olmuştu.

Filo bu yıl 20 Ağustos’ta büyük mücadelelerine İngiltere’nin Liverpool kentinden başladı. Ticaret rüzgarlarının yardımıyla Güney Amerika’ya ulaştı ve 1. Etap’ı Uruguay’da noktaladı.

Daha sonra Güney Afrika, Avustralya, Asya, Kuzey Amerika rotasını izleyecek Clipper Dünya Turu Yarışı, okyanusun bir kez daha tersten geçilmesi ile 28 Temmuz 2018’de İngiltere’nin Liverpool Limanı’nda tamamlanacak. Her durakta da çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

6 BİN 400 MİL 32 GÜNDE GEÇİLDİ

Clipper Dünya Turu Yarışı’nın ilk ayağı olan “Atlantik Ticaret Rüzgarları Yarışı”, 20 Ağustos’ta Liverpool’dan başladı. Kalabalık bir izleyici kitlesinin uğurladığı filo, 6 bin 400 deniz mili mesafeli rotalarını 32 günde tamamlayarak Uruguay’ın Punta Del Este limanına ulaştı.

Seyir sırasında rüzgar boşlukları (doldrum), fırtınalar ve mürettebatta yaşanan rahatsızlıklar yarışın zorluk seviyesine katkıda bulundu.

İlk yarışı gerçekleştiren amatörler için bu 32 gün unutulmaz değer ifade ediyor. Kazandıkları deneyim yabana atılır gibi değil. En büyük kazançları ise açık denizde başlayan ve hayat boyu sürecek dostlukların temelinin atılmış olması.

İLK ETABIN KAZANANI GREENINGS

Liverpool-Punta del Este arasındaki 6 bin 400 deniz millik 1. Ayak yarışı ,rota mesafesi ve zorlu koşular nedeniyle 10 Fastnet yarışına denkti.

Sanya Serenity Coast, 2017-2018 Clipper Dünya Turu Yarışı’nın en uzun etabını 21 Eylül’de yerel saatle 13.46’da (UTC 16.46) tamamladı.

Yüzlerce meraklı, teknelerin gelişlerini karada ve denize açılarak beklerken, ilk finişi yapan Sanya Serenity Coast’un kadın kaptanı Wendy Tuck, 1. etabı şöyle anlattı:

“Öncü tekneler arasındaki sıralamayı son girdiğimiz büyük rüzgar boşluğu bozdu. Saatlerce hava raporlarını elden geçirdim. Uyguladığımız taktikten memnundum ama rüzgar boşluğuna girince ve hava tamamen bitince taktiğin bir önemi kalmıyor. Diğerlerinin siz dururken ilerlemesi tam bir kabus.”

“HAYATIMDAKİ EN MÜTHİŞ DENEYİM”

Aynı teknede bulunan mürettebattan 57 yaşındaki Jan Riley, Edinburglu bir sanat galerisi sahibi. Bakın ne diyor:

”Hayatımdaki en müthiş deneyim oldu. Punta del Este’ye varışımız muhteşem bir duyguydu.”

Çin’in Haynan Adası’ndaki en büyük turistik merkezlerden biri olan Sanya kentini temsil eden Sanya Serenity Coast takımını ve kaptanları Wendy’i Punta del Este’ye gelen Sanya vali yardımcısı Zhenling Xu, hararetle tebrik etti. Zhenling Xu, ekibin karşılaştığı zorlukları deniz üstünde aklın gücüyle alt ederek bu yarışta başarı kazanmalarının çok önemli olduğunu söyledi.

BİRİNCİLİK SEVİNCİ KISA SÜRDÜ

Herkes, 1. Ayak kazananının Sanya Serenity Coast olduğunu sandı. Zira finiş hattını geçen ilk tekne oydu. Ama durum hiç de göründüğü gibi değildi.

Clipper Dünya Turu sırasında gelişen olaylar, sonuç değerlendirmesinde büyük etkiye sahip. Nitekim, Greenings ve Nasdaq ekipleri sıralamanın tamamen değişmesine neden oldu.

Greenings takımının kaptanı, yarışın başlarında rahatsızlığı nedeniyle Portekiz’in Porto Limanı’na bırakılmış, yerini kaptan Dave Hartshorn almıştı. Bu yüzden Yarış Komitesi, “Redress” kuralına göre Greenings’e “zaman iadesi” yaptı ve ekibi 58 saat, 44 dakika ve 51 saniye (2 gün 10 saat 44 dakika 51 saniye) ile ödüllendirdi.

Böylece finiş hattımı 11. olarak 23 Eylül günü 18.03.55 (UTC)‘de geçen Greenings, bu düzeltme ile birinciliği Sanya Serenity Coast’tan aldı.

Puanlarına ayrıca “Elliot Brown Ocean Sprint”de en kısa zamanda geçiş yaptığı için aldığı 3 puan eklendi.

“BİZİM İÇİN ÇOK ZOR BİR GÖREVDİ”

Kaptanın hastalığı sırasında teknenin Porto’ya getirilişinde Greenings takımında liderlik görevini üstlenen Jeremy Hilton (61), yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Tekneyi Porto’ya götürmek bizim için çok büyük ve zor bir işti. Uzun saatler sürdü. Portekiz’de kaptanımız değişti. Dan, geçen serinin kaptanlarından ve inanılmaz biri idi. Bizi yarışta çok zorladı ve hatta nasıl iyi yarış yapılır, nasıl yarış kazanılır bunları öğretti. Mürettebat olarak 2 grup lideri çok çalıştık ama aslında tek kişi gibiyiz. Burada arkadaşlıklar hayat boyu devam edecek.“

SIRALAMA DAHA SONRA YİNE DEĞİŞEBİLİR

Sanya Serenity Coast’un finiş hattını geçişinden sonra Brezilya açıklarındaki rüzgar boşluğundan kurtulabilen PSP Logistics ikinci olarak 01.03.13 UTC’de ilk etabı tamamladı. Great Britain da üçüncü sırada bitiş çizgisini 03.22.28 UTC’de kesti.

“Joker” kartını kullanan tek takım olan Great Britain, böylelikle bitiş pozisyonu puanlarını katlayabilecek. Buna ayrıca “Scoring Gate” ikincilik puanı da eklenecek.

Finiş hattını 10. sırada geçen Visit Seattle takımı da 1 saat 46 dakika 27 saniye ile ödüllendirildi. Bu da kesin sonuçlar tam açıklandığında göz önünde bulundurulacak.

Dolayısıyla yukarda anlattığımız ayrıntılarla yarış sıralaması sonraları şimdikinden daha farklı olabilecek.

Kaynak: TurkSail / Hale DERE

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 337 kere görüntülenmiştir