Kayıp kıtayla ilk temas sağlandı!

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Zelandiya adı verilen su altındaki gizemli ‘sekizinci kıta’ya yapılan ilk yolculuk resmi olarak sona ermek üzere.

JOIDES Expedition adlı gemiyi Avustralya’daki Hobart şehrinin limanına demirleyen uluslararası araştırma ekibi, Pasifik Okyanusu’nda gerçekleştirdikleri 9 haftalık yolculukta milyonlarca yıl öncesinden ipuçları veren yüzlerce fosil bulduklarını belirtti.

Dunyahalleri.com’da yer alan habere göre araştırmacılardan Jamie Allan, “Bu keşif, Yeni Zelandiya’daki dağ oluşumundan Dünya’nın tektonik plakalarına kadar birçok konuda Dünya tarihine bakışımızı çeşitlendiriyor” diyor. İlk kez Şubat ayında dünyanın sekizinci kıtası olarak tanıtılan Zelandiya, diğer kıtalardan oldukça farklı. Beş milyon kilometre karelik bir alanı kapladığı düşünülse de kıtanın yüzde 94’ü suyun altında kalmış durumda. Zelandiya’nın suyun üstünde kalan kısımları daha önceden birbirinden farklı adalar olarak düşünülüyordu.

ARAŞTIRMA ÖNÜMÜZDEKİ YIL DEVAM EDECEK

Araştırma ekibinin amacı, bölgeyi incelikli şekilde araştırmak ve örnekler toplamaktı. Yolculuk esnasında deniz yatağı altı farklı noktadan delinerek yaklaşık 2,5 kilometre derinlikten tortul örnekleri alındı. Bu katmanların, Zelandiya’nın coğrafyasının, volkanizmasının ve ikliminin zamanla nasıl değiştiğine dair bilgi vermesi bekleniyor.

Süreç esnasında, 8 binden fazla biyolojik örnek ve birkaç yüz tane fosil örneği bulundu. İlk analizler, Zelandiya’nın her zaman su altında olmadığını gösteriyor. 40-50 milyon yıl önce yaşanan volkanik aktivitelerden önce, Zelandiya’nın farklı hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapmış olabileceği düşünülüyor. Zelandiya araştırmasının bir sonraki aşaması ise Dünya’nın tektonik plakalarını daha iyi anlamak üzerine olacak. Zelandiya’nın 80 milyon yıl önce Avustralya ve Antartktika’dan ayrıldığı düşünülüyor fakat batmasına sebep olan şey henüz bilinmiyor. JOIDES Resolution önümüzdeki yıl bölgeye tekrar giderek gizemli kıtayı keşfetmeye devam edecek.

Kaynak: Vira Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 934 kere görüntülenmiştir