II. Dünya Savaşı batıklarına Kuzey Ege’de dört dörtlük dalış

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

17-24 Eylül 2017 tarihlerinde, Türk, Alman ve Yunanlı dalgıçların katılımıyla yürütülen belgesel çekimlerinde, II. Dünya Savaşı sırasında Kuzey Ege’de kaybolan 3 gemi ve 1 denizaltı batığının yerleri belirlendi ve kimlikleri doğrulandı.

Destekçileri arasında Wilo Pompa Sistemleri, Linde Gaz, Deniz Haber Ajansı, Mitsubishi Motors Türkiye, Deepstore ve Kolay Marine olan “Sudaki İzler” belgesel dizisi için yapılan çekimlerde Bozcaada açıklarından Çanakkale Boğazı girişine kadar olan bölge gelişmiş sonar teknolojileri kullanılarak tarandı. Ünlü Türk sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay tarafından yürütülen saha çalışmasında batık alanları bulunarak, derin su dalgıçları için markalandı.

Yer yer 3 knot’a varan yüzey akıntıları ve 75 metreyi aşan derinliklere rağmen, batıkları ilk kez ziyaret etmek için suya giren dalgıçlar, fotoğraf ve video çekimleriyle tarihe tanıklık ettiler. Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olmadığı II. Dünya Savaşı’nın Ege’deki izleri, aslında bu kanlı savaşın sınırlarımıza ne kadar yaklaştığının da bir göstergesi. Batıklar; Bozcaada’dan ortalama 15 mil mesafede Türk karasuları içerisinde yatıyor.

Kozlarını 1941-43 yıllarında Ege’de paylaşan güçlerden geriye kalan, İngiliz denizaltısı Simoom Bozcaada’nın kuzey-batısında 67 metre derinlikte, İtalyan tankeri SS Maya Bozcaada’nın güney-batısında 68 metre derinlikte, Alman tankeri Wilhelmsburg Bozcaada’nın kuzey-batısında 80 metre derinlikte ve Fransız nakliye gemisi SS Nantaise Bozcaada’nın batısında 54 metre derinlikte yatıyor.

Selçuk Kolay ve Yunan dalgıç-deniz tarihi araştırmacısı Dimitris Galon ile birlikte batıklara dalış yapan Alman dalgıçlar Derk Remmers, Jarek Grüeber ve Markus Kerwath ile operasyonun dalış süpervizörü Erol Öztunalı, sualtı fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin ile belgesel yapımcısı Savaş Karakaş’ın sualtındaki tespitleri de batıkların kimliklerini hiçbir kuşkuya bırakmayacak şekilde doğruladı.

Savaş mezarlığı oldukları için saygıyı ve korunmayı hakeden Kuzey Ege’deki II. Dünya Savaşı batıklarına yurtdışından da şimdiden büyük ilgi var. Dolayısıyla, Seahorse dalış merkeziyle gerçekleştirilen bu keşif dalışlarının Bozcaada’nın uluslararası tanıtım ve dalış turizmi potansiyeline büyük katkı sağlaması bekleniyor. Gelişmiş sonar teknolojileri ve farklı dalış disiplinleri kullanılarak ulaşılan gemi enkazları macera, tarih ve dalış tutkunlarıyla sırlarını ilk kez iki bölüm halinde yayınlanacak Sudaki İzler’de paylaşacak.

Savaş Karakaş’ın hazırlayıp sunduğu, Sibel Göloğlu’nun yönetmenliğini yaptığı ‘Sudaki İzler’ Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı beIN İZ TV’de gösterime girecek. İlk bölümün yayın tarihi 27 Ekim 2017 Cuma, ikinci bölüm ise Kasım ayında belgesel tutkunlarıyla buluşacak.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +1 (from 1 vote)
II. Dünya Savaşı batıklarına Kuzey Ege’de dört dörtlük dalış, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 567 kere görüntülenmiştir